Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler Kıbrıs’ta Bronz Çağı Bira Üretiminin İzleri Bulundu

Konu, 'Tarihi Eser Çalıntı, İade ve Restorasyon Haberleri' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

 1. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Batı Kıbrıs’ta çalışan arkeologlar, Bronz çağına ait bir yerleşmede bira üretimine dair izler buldu.
  [​IMG]
  Batı Kıbrıs’ta Paphos sit alanında kazı yapan arkeologlar, son buluntular ışığında Tunç çağına tarihlenen yerleşmede bira üretim işlikleri bulduklarını açıkladılar.

  Buluntulardan yola çıkan arkeologlar, Paphoslular ve etrafındaki insanların bundan 3000 yıl önce Paphos birası içtiğini söylüyor. Araştırmacılar tıpkı günümüzde olduğu gibi o dönemde de alkolün eğlenme ve rahatlama amacıyla Bronz çağı insanları tarafından tüketildiğini belirtiyor.

  Manchester Üniversitesi’nden uzmanlar, Kissonerga köyünde 2012 yılında bulunan fırının, maltları kurutmak amacıyla kullanılmış olduğunu söylüyor.

  Kazı alanındaki son kanıtlara dayanarak, Paphos sakinlerinin sadece bira üretmedikleri, aynı zamanda muhtemelen biranın ticaretini de yaptıkları düşünülmekte.
  [​IMG]
  Araştırmacıların yaptığı deneysel arkeoloji çalışmaları da oldukça önemli sonuçlar ortaya koyuyor. Paphos’ta üretilen Bronz çağı birası üzerinden yapılan deneysel çalışmalara dayanarak, 3000 yıl önce üretilen biranın günümüzdeki bira kıvamında olmasa da içilebilir olduğu belirtiliyor.

  Arkeologlar, üzümden yapılan biraların biraz tatlı olduğunu, yabani mayalar kullanıldığında ise biranın kalitesinin oldukça düştüğünü söylüyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş