Khmer İmparatorluğu

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Dünyanın en büyük dini anıtın inşaat etmiş olan , güneydoğu Asya'nın en büyük imparatorluğu olan Khmer imparatorluğu 9. ve 15. yüzyıllar arasında hüküm sürmüştür.Bu gün Laos , Myanmar , Kamboçya , Tayland, Vietnam ve Malezya ülkelerinin toprakında hüküm süren Khmer imparatorluğunun yok oluşu halen bir sır halinde.


Angkor Vat ana kompleksin ön yüzü.

Dini Hinduizim olan Kahmerler , güneydoğu Asya'nın en büyük ve güçlü imparatorluğuydu. Bir çok dini tapınak yapmışlar ve bunların en ünlüsü 163 hektarlık alana yapmış oldukları, başkenlerinden biri olan Angkor'da inşa ettikleri Angkor Wat dır.

Angkor bir dönem dünynın en büyük şehirleri arasındaydı.Kahmerler 9. ve 15. yüzyıllar arasında hüküm sürdükleri süreç içinden Angkor tapınağı ile başkentlerini süslediler.Dolu dolu bir mimari ve sanatsal yapıya sahip olan bu tapınak da ''apsarar'' olarak bilinen yarı çıplak ruh oymaları bulunuyor.Khmerlerin yapmış olduğu bir çok tapınak ve eserden günümüze kadar en iyi korunmuş olanıda bu tapınaktır.Angkor Vat’taki kulelerden birinin detayı.

Bu gün Kamboçya topraklarında bulunan Angkor Wat , Asya da en çok ziyaret edilen yerlerden birisi durumunda.Sık ağalar ve büyük bir ormanın içine gizlenmiş olan bu tapınak Hindu tanrısı Vişnu'y adanmıştır.

Khmerle ait bir başka ormanı içinde saklanmış tapınağı ise Beng Mealea Tapınağıdır.Tapınağın tam yapılış tarihi bilinmese de Angkor Wat ile özdeş mimari tarzıyla bir birine yakın zamanlar içinde yapılmış olacağı düşünülüyor.Tahmini 12. yüzyılın başlarında Kral II Suryavarman döneminde yapılmış olabileceği düşünülüyor.Bu iki tapınak da orman ile bütünleşmiş durumda bu gün ve yıl içinde binlerce turisti ağırlamaktalar.


Doğayla içiçe geçmiş görkemli Beng Mealea Tapınağı. F: Dave Stamboulis

1000 yıldır kaderine terk edilmiş ormanların içinde, Kamboçya’nın kuzeyinde bulunan Koh Ker Tapınağı ise, Angkor Wat tapınağına yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunuyor. Ormanların içinde bu tapınaklar gibi gün yüzüne çıkarılmış irili ufaklı 20’den fazla tapınak bulunuyor. Sık sık Maya piramitleriyle karşılaştırılan Koh Ker, 7 katmandan oluşuyor ve 40 metre yüksekliğe sahip.


Yedi katlı Koh Ker Tapınağı.

15. Yüzyılda aniden yıkılan bu uygarlığın yıkımını açıklamak adına bir çok teori üzerinde tartışmaktalardır.Bunlar; sosyal ve dini değişimler, Tai ordusunun isyanı , iç karışıklıklarınüfus artışı , kuraklık nedeni ile yaşanan göçlerdir.Fakat yapılan lazer taramaları ve araştırmalarda büyük göçler , savaşlar gibi hiç bir iz bulunamamıştır.
Düşünülenden çok daha büyük olabilir
2015 yılında yapılan lazer taramaları, bölgede keşfedilmemiş birçok arkeolojik alan bulunduğunu gösterdi. Yağmur ormanları içinde keşfedilen bir şehir, Kamboçya’nın günümüzdeki başkenti Phnom Penh’den bile daha büyük olabilir.


Kamboçya ormanlarındaki ağaç kökleri tapınakları sarmış durumda.

Khmer’lerin inşa ettiği yapıların çoğu ahşap ve doğada çözünen diğer malzemelerle yapıldığı için, yıllar içinde yok oldular ve orman yağmurlarının altında kaldılar. Fakat Lidar teknolojisi, toprak yığınlarını, duvar temellerini, duvarları, yolları ve bitki örtüsünün altında kalıp görünmeyen diğer kalıcı yapıları tespit edebiliyor. Yapılan Lidar taramaları, yağmur ormanlarının altında şehirler ve tapınak komplekslerinin büyüklüğünü ortaya çıkarıyor.


Lidar taramaları, yer altında çok daha büyük şehir olabileceğini gösteriyor. F: Damian Evans/Cambodian Archaeological Lidar Initiative

Tarihçiler, Taylandlılar kuzeydeki kaleleri işgal etmeye başlayınca Khmer’lerin güneydeki şehirlere göç ettiğine inanıyordu. Fakat bu taramalar güneyde büyük bir şehir olmadığını gösteriyor ve bu fikrin doğruluğunu sorguluyor.


Arkadan bakıldığında Angkor Vat.
 

Stores

Üye
Yeni Üye
#2
khmer imparatorluu gerçekten büyük bir sırmış ve ilgi çekici. Khmer imparatorluğu aslında tam olarak hangi ırktan hangi soydan merak ediyorum.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Kappadox Türk Tarihi 5
Orion Türk Tarihi 4

Similar threads