Haberler Kepçe İle Tümülüs Kazdılar

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Alpagut’taki tümülüslerde kaçak kazıKastamonu Şehir merkezinin yanıbaşındaki Alpagut köyünde bulunan üç tümülüs (antik dönem yığma mezar), defineciler tarafından kepçe kullanılarak kazıldı.

Şimdilik faili meçhul olayın, pazar gecesi Müze Müdürlüğü’ne yapılan ihbarla ortaya çıktığı öğrenildi. İhbar üzerine güvenlik güçlerini de harekete geçiren Müze yetkilileri, köye gittiklerinde şaşkınlık içinde kaldı.

Kastamonu ilinin en büyükleri olduğu söylenen üç tümülüs mezarı hedef alan definecilerin, kazı için kepçe kullandıkları ortaya çıktı. Yapılan kazının öncesinin de olduğu ve kaçak kazıların bir süredir devam ettiği de edinilen bilgiler arasında.

Kazılan tümülüslerden çıkarılıp alınan tarihi eserler olup olmadığıyla ilgili net bir bilgiye henüz ulaşılamazken, bölgede irili ufaklı çok sayıda başka tümülüsün de bulunduğu, bunların Helenistik ve Roma dönemlerine ait olduğu sanılıyor.

Bölgeyle ilgili bir tahmin ise, buranın Kastamonu’yu ilgi merkezi haline getirebilecek ölçüde, Taşköprü’deki Pompeiopolis antik kenti kadar önemli olabilecek bir antik çağ yerleşimi olduğu, ciddi arkeolojik araştırmaya gerek bulunduğu şeklinde.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#3
Tarihi değerler canavarıyız bidiğin ya , gittiğimiz yeri çekirge sürüsü gibi yok edebiliyoruz.Ne restorasyonlarımızın elle tutulur gözle görülür yanı var ne başka bir şeyin. Bu gün nette gezinirken karşılaştığım ilginç traji komik bir şeyi paylaşayım halimizi anlayalım.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#4
Tarih ve kültürümüzü yine kendi elimizle yok ediyoruz. Sonrasında birilerinin bizim için yazmış olduğu tarihi bizim gibi benimsiyoruz.