Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Kazakistan Latin Alfabesine Geçeçek

Konu, 'Türk Tarihi' kısmında Kappadox tarafından paylaşıldı.

 1. Kappadox

  Kappadox ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  223
  Beğenilen Mesajlar:
  35
  Tarihi bir konu olmasa bile tarihe geçecek bir konu olduğu için burada paylaşmayı uygun gördüm. Hem Türk Dünyası hemde dünya siyasi dengeleri açısından etkileri olacağını düşünüyorum.

  [​IMG]


  Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak dilinde Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme talimatı verdi. 2018'den itibaren okullarda ders kitaplarının Latin alfabesinde basılmasını hedefleyen değişiklikle Nazarbayev, 2025 yılına kadar tüm kitapların, süreli yayın ve resmi belgelerin Latin alfabesinde yayınlanmaya başlamasını öngörüyor.

  Kazakistan Cumhurbaşkanının resmi internet sayfasında yayınlanan “Oryantasyon: Geleceğin manevi canlanması” adlı makalesinde Nazarbayev, Kazakistan hükümetine 2017 sonuna kadar Kazak Kiril alfabesinin Latin alfabesine geçiş grafiğini hazırlama talimatı veriyor.

  Bu geçişin “siyasi nedenlere” bağlı olduğunu belirten Nazarbayev makalesinde, günümüz Kazakistan’ında farklı alfabelerin kullanımıyla ilgili tarihi bilgi veriyor.

  10. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar ülkede Arap alfabesinin kullanıldığını belirten Nazarbayev, makalesinde 1929'da Latin alfabesine geçiş kararı alındığını, Kiril alfabesine ise 1940 yılında geçildiğini anımsatıyor.

  2017 yılının sonuna kadar bilim insanları ve toplum temsilcileri ile yapılan görüşmelerden sonra Latin alfabesi esasında yeni Kazak alfabesinde tek standardın hazırlanması gerektiğini ifade eden Nazarbayev, 2018’den başlayarak ortaokul için Latin alfabesinde kitapların yayınlanması ve yeni alfabede eğitim için uzmanların hazırlanması gerektiğini kaydediyor.

  Plana göre geçişin ilk döneminde hem Kiril hem Latin alfabesi kullanılabilecek.

  Yaklaşık 18 milyon kişinin yaşadığı Kazakistan'da, Kazakça (Kazak Türkçesi) ve Rusya resmi diller olarak konuşuluyor.
   
 2. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  986
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Bakalım Ruslar ne diyor. Rus Prof. Dr. Maksim Krongauz, Kazakistan’ın uzun zamandır latin alfabesine geçmek için hazırlandığını belirtti.

  Krognauz, “Bu uzun bir hikaye. Kazakistan’ın alfabeyi değiştirme sebebi dilden ziyade siyasi. Latin alfabesine geçmelerinin amacı diğer Türk dill gruplarıyla, daha da önemlisi Türkçe’ye yakınlaşmak. Bu da Rusya’dan ve kiril alfabesinden uzaklaşmak anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

  Ruslar zıplamaya başlamış anladığım kadarıyla... Çok yerinde ve isabetli bir karar, darısı Kırgızistan ve Tacikistana.
   
 3. aysun35

  aysun35 ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  201
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Yıllarca Türk Birliğini, dilini ve birbirleri ile olan irtibatını kesmeye çalıştılar. Umarım tarihi bağlar önündeki engeller bir bir kalkar. Kazak olup da ben Rus'um diyenleri gördüm sömürüyü siz düşünün.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş