Kayıp Avrupa Medeniyeti ve Büyük Tufan

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Formumuzda ki ilk Avrupa Antik medeniyetleri üzerine yazının paylaşımı olarak , aslında Avrupa da ki ilk medeniyetin ne zaman , kimler ve hangi tarihte olduğu tam olarak bilinmediğini yazarak başlayabilirim.Bir çok kaynakta farklı kültürler , farklı medeniyetler , farklı isimler geçiyor olmasının esas sebebi , Avrupa'nın kendi öz benliğinin ve kültürünün kayıp olmasından kaynaklanıyor.

Yukarıda resimini görmüş olduğumuz , Stonehenge anıtları için bir çok farklı yorum yapılmış olsada , aslında kimler , ne için , ne zaman yapmıştır sorularına net bir cevap vermek mümkün değildir.
Kimi kaynakta Kelt lerin yapmış olduğu söylenen bu eserler için , Keltler hakkında ki bilgilerin bile net olmadığı bir durum söz konusu olmaktadır. M.Ö 20.000 - 10.000 Yılları arasında Gravettien, Solutre ve Magdalen gibi medeniyetlerden söz ediliyor olasada bu dönemde ki bu medeniyetlerin varlığıda tam olarak kesinlik sağlamış değildir.

Günümüzün Avrupa insanı köklerini araştırırken bir çok hikaye , gelişminin tamamlamamış insansı hayvan gibi efsanelere bel bağlamış durumdayken , günümüze kadar ulaşan bir çok medeniyet Avrupa dışında yaşamış ve bir şekilde eserleri , bilimleri , teknolojileri ile günümüze ulaşmayı başarmışlardı.
Bilinen bir çok antik medeniyet ; Orta Asya , Mezopotamya , Akdeniz Kıyıları( Ege Denizi de Akdeniz olarak düşünldüğü için buradaki medeniyetler de dahil) ve Amerika kıtalarında görülmüştür. Aslında Avrupa da ki antik medeniyetlerin varlığı düşünüldüğünde , Buzul Çağın'da tamamen buzullarla kaplı olduğunu unutmamamız gerekir. Kesin olan tek şey ise Avrupa da ki bilinen ve varlığı kesinleşen ilk medeniyet Yunan medeniyetidir. 2000'li yıllara yaklaştığımızda , Karadeniz kıyılarında bulunan bazı şehir kalıntıları ve mezarlar kayıp olan bu gün ki Avrupa medeniyetlerinin tarihine ışık tutabileceği düşüncesine yol açmıştır.
Bulgaristan'nın Soifa kentinde ki bir mağaradan alınan sarkıt ve dikitler üzerinde yapılan çalışmalarda , bu bölgenin buzul dönemden sonraki dönemlerde , aşırı bir yağış aldığı tespit edilmiştir ve bu bütün civarda ki su seviyesinin 10 - 60 metre artmış olduğu düşünülmektedir.
Yine yakın zamanda Karadeniz'in dibinden alınan örnekler , görseller , şaşırtıcı sonuçlar vermiştir. Alınan örneklerde yalnızca tatlı su da yaşayabilecek plakton ve canlıların fosillerine ulaşılmıştır.Bunlarla da kalmayıp içlerinden ahaşap parçalarda çıkarılmıştır.Suyun kaldırma kuvveti ile su yüzüne çıkması beklenen bu ahşap parçaları , karadenizin dibinde olup 9500 yıl öncesinden bir yapıya ait olabileceği düşünülmektedir.
Bir çok bilim adamının ortak görüşü , Karadeniz aslında eskiden bir tatlı su gölü oluşudur.Buzulların erimesi ile yaklaşık 10 metre yükselmiş olacağı düşünülen Karadeniz gölü , nasıl olurda bir Tuzlu su denizine dönüşebilir sorusuna bir çok farklı cevap verilmiştir.Lakin bunlar arasında en mantıklı olanı , Büyük Tufandır. Büyük Tufan ile Karadeniz tatlı su gölü halinden ,Tuzlu su Denizine dönüşmüş ve yaklaşık olarak 60 metre yükselmiştir.
2000 Yılında başlayan ve 2015 yılına gelindiğinde akıllarda daha çok soru işareti açan Bulguaristan'ın Durankualk şehrinin dışında bir kıyı bölegesinde ki antik kent bulguları burada yaşayan medeniyetin neden kaybolduğu ve kimler olduğu sorularında beraberinde getirmiştir.Bu bölgede ki kalıntıların tarihine baktığımızda ilk Yunan şehrinden 2000 yıl önce yapılmış olduğu görülmüştür.Tarım ile uğraşan ve 160 - 180 metrekarelik devasla evlere sahip olan bir kültürmüş.


Bu bölgedeki kazılarda bulunan en ilginç bulgular arasında Aslan fosillerine raslanmış olmasıdır.Yani o bölgede yaşayan bir çok aslan mevcutmuş.Bu da bizim tuzlu su denizinin tatlı su gölü ihtimalini arttırıyor.Antik kentte bulunana 300 e yakın mezardan çıkartılan eserler ve kemikler bölge halkı için bize farklı bilgilerde sunmaktadır.

Antropolojik yüz yapılandırma ile oluşturulan bu isketelerden ki simaların Avrupa Germen halıkına ağırlıklı benzemesi çok şaşırtıcı olmuştur.180 - 195 arası boyları , açık alınları , sivri burunları , geniş omuzlu olmalarına , sarı saç ve renkli göz ilavesi ile bir Alman diyebileceğimiz bir hale geliyorlar.
Mezarlardan ve kazılardan çıkan altın işlemeler , gümüş , bakır işlemeler, çakmak taşları gibi eserler teknolojik olarak da ilerlde olan bir medeniyetin varlığına işaret etmektedir.
Bu günün Avrupa insanı kendi köklerinin Yunan ve Girit adasında ki antik Akdeniz uygarlıklarından geldiği kanısındalar.Benim ve bir çok bilim adamının görüşü ise şu şekilde .Karadeniz bir tatlı su gölü iken bu bölgede yaşayan medeniyet tufan sonrası bir tuzlu su denizi haline gelen Karadeniz bölgesinde yaşamına devam edemedi ve göç ettiler.Bu göç bu günki Avrupa'ya doğru oldu.Girit adasından gelen Akdeniz uygarlıkları , Yunan medeniyeti ile karşılaşıp kaynaştılar ve bu günki Avrupa medeniyetlerinin temeli atılmış oldu.Gerke izlemiş olduğum belgeseller , gerekse yabancı kaynaklardan yapmış olduğum çevirileri kendi şahsi fikrimi de katarak paylaşmış oldum.Bu bilgiler kesin olarak netleşmiş olmasada olası teorilerden birtanesidir.
 

Similar threads