Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler Karadeniz’de Kırktan Fazla Osmanlı ve Bizans Gemi Batığı Bulundu

Konu, 'Haberler' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

 1. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Karadeniz’in dibinde Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarına ait tesadüfen en az 40 adet batık keşfedildi.

  [​IMG]
  Karadeniz’de bulunan Ortaçağ gemisi. F: Rodrigo Pacheco-Ruiz

  Karadeniz’de yapılan haritalama çalışmaları sırasında, tesadüfen 40’tan fazla Osmanlı ve Bizans gemi batıkları bulundu. Arkeologlar uzun zamandır Karadeniz’in çok iyi korunmuş batıklara ev sahipliği yapan bir gemi mezarlığı olduğunu düşünüyordu.

  Karadeniz’in yüzeyinden 1800 metre derinlikte yapılan keşif, son teknolojik aletlerle donatılmış denizaşırı bir gemi ile yapıldı. Söz konusu gemi, Son Buzul çağından sonra sular altında kalmış Antik toprakları haritalama keşfi yapıyordu.

  [​IMG]
  Karadeniz’de bulunan Osmanlı gemilerinden biri. F: Rodrigo Pacheco-Ruiz

  Karadeniz Denizcilik Arkeolojisi Projesi (Black Sea MAP), Southampton Üniversitesi Denizcilik Arkeolojisi Merkezi’nin öncülük ettiği uluslararası bir ekibi kapsıyor.

  Projenin baş araştırmacısı Jon Adams, “Su seviyesinin ne zaman yükseldiği, ne hızla yükseldiği ve Bulgaristan’nın Karadeniz kıyısında yaşayan insan popülasyonunu nasıl etkilediği konularındaki bazı hararetli tartışmalara cevap bulabilmek için uğraşıyorduk. Projenin ana hedefi, jeofiziksel yüzey araştırmaları yaparak, günümüzde Karadeniz’in dibinde olan eski kara yüzeylerini saptamak, örnekler almak, tarihlemek ve Karadeniz prehistoryasını paleoçevresel olarak tekrar canlandırmak.”

  [​IMG]
  Karadeniz’de bulunan Osmanlı gemilerinden biri. F: Rodrigo Pacheco-Ruiz  Araştırmacılar deniz dibini araştırabilmek için uzaktan kontrol edilebilen iki araç kullanıyor. Bunlardan bir tanesi yüksek çözünürlükte üç boyutlu fotoğraflar çekebiliyor. Diğeri ise ışıklar, yüksek çözünürlüklü kameralar ve lazer tarayıcılar taşıyarak bilgi topluyor.

  Osmanlı ve Bizans gemileri
  Son teknoloji ile donatılmış bu aletler son olarak deniz dibinde Osmanlı ve Bizans dönemlerine tarihlenen birçok gemi batığı tespit etti. Bulunan batıkların Karadeniz kıyılarında yaşamış toplumlar adına önemli bilgiler sağlayabileceği düşünülüyor.

  Prof. Adams, jeofiziksel yüzey araştırmaları sırasında bulunan gemilerin tesadüfen bulunduğunu ve oldukça etkileyici olduğunu belirtiyor.

  [​IMG]
  Karadeniz’de bulunan Bizans gemisi.

  Osmanlı ve Bizans dönemine ait batıklar, Karadeniz’in dibindeki oksijen eksikliği nedeniyle son derece iyi korunmuş durumda. Arkeologlar son teknolojik aletlerden yararlanarak, üç boyutlu kayıt teknikleriyle, deniz yatağına hiç dokunmadan gemilerin oldukça kaliteli fotoğraflarını çekmeyi de başardı.

  Bulunan batıklardan biri olan Osmanlı ticaret gemilerinden biri, özellikle günümüze kadar ulaşmış direkleri ve güvertesiyle oldukça dikkat çekici. Fotoğraflarda geminin süslemeli dümeni görülebiliyor.

  [​IMG]
  Karadeniz’de bulunan Osmanlı gemilerinden biri.

  Araştırmacılar bu gemilerin savaşta batmış gemiler değil, ticaret gemileri olduğunu ve kıyıdan çok uzaktayken kötü hava koşullarına yenik düştüklerini söylüyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş