Arkeoloji Kırım'da uzun kafalı çocuk iskeleti bulundu

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Kırım'ın Yakovenkovo köyündeki arkeolojik kazılarda 1.5 yaşında, kafatası deforme olmuş çocuk iskeleti bulundu. Arkeologlar, iskeleti sıradışı kafatası yapısından dolayı 'uzaylı' olarak adlandırdı.

Rusya, Kırım ve Kuzey Afrika'da kazı çalışmaları yapan Arkeoloji Fonu'na bağlı arkeologlar, Kırım'ın batısında yer alan Yakovenkovo köyünde yaptıkları bir kazıda 1.5 yaşında olduğu tahmin edilen, kafatası deforme olmuş bir çocuk iskeletine rastladı.Milattan sonra 2. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen çocuğun yapay yollarla uzatılmış olan kafatası, ekibin paylaştığı fotoğrafta açıkça görülüyor.Arkeoloji Fonu, bulunan iskeletin kafatasındaki açık deformasyonlardan ötürü bölgeye 'uzaylılar mezarlığı' adını taktıklarını açıkladı. Ekip bu tip deformasyonlara Sarmatlarda sıklıkla rastlandığını belirtti.

Kemikleşmemiş kıkırdak dokusundan dolayı özellikle çocukların kafatasında yapay değişiklikler yapılması, antik toplumlarda sıklıkla uygulanan bir pratik olarak karşımıza çıkıyor. Uzun kafatasının, Kırım'ın eski sakinleri olan antik Sarmat toplumunda toplumsal statü anlamına geldiği sanılıyor. Ancak bu iskeletlerin insanlar ve dünya dışı varlıkların birleşmesinden doğan çocuklara ait olduğuna dair iddialar da var.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Kırım’da bulunan ‘uzaylı çocuk kafatası’nın sırrı çözüldü

Kırım'da deforme bir halde bulunan ve 'uzaylı' olarak adlandırılan kafatası yaklaşık 2000 yıl önce, Sarmat geleneklerine uygun çocuk savaşçıları yaratmak için yetiştirilen henüz yeni yürümeye başlayan çocuğa ait olduğu ortaya çıktı.


Moskovsky Komsomolets gazetesinde yer alan incelemeye göre sıradışı kafatası için “İnce uzun kafatası Sarmat kültüründe geleneksel bir özellikti. Bunun “daha güzel’ olduğunu düşünüyorlardı” dedi.


Yapay olarak uzatılmış kafatası, ‘gerçek bir savaşçı’ olmanın işaretiydi ve deformasyon süreci birçok eski kültür tarafından uygulandı. Geç Sarmat kültürünün en karakteristik özelliklerinden biri kafatasının yapay olarak deformasyona uzatılmasıdır. Muhtemelen bebeğin kafasının etrafına yumuşak bir bez bağlayarak, kafatasının uzatılması zorlayarak da olsa başarılmıştır. Özel ahşap plakalar kafatasına bağlanarak, kemiklere bastırılıyor ve şekli kademeli olarak değiştiriliyordu.


Bu deformasyonlar karakteri değiştirme ve savaşçıları ‘daha agresif hale getirme’ olarak görülüyordu. Bu kültürel özellik İpek Yolu kuruluşuna göre Don Nehri’nin doğusunda yaşayan nüfusa özgüdür.

Çocuğun kolunda bir bakır bilezik bulunurken, bebeğin cinsiyeti erkek olarak belirlendi.

Sarmatlar, antik çağda Kırım’ı fetheden kadın savaşçılarıyla da ünlüdürler ve topluluğun kadınlarının savaşta ön plana çıkan rolü, Amazon kadınlarına ilham kaynağı olarak görülüyor.