Haberler Kırım Köprü İnşaatında Pişmiş Topraktan Heykel Başı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Kırım’ı Rusya anakarasına bağlayan Kerch Boğazı köprüsü yapımında, daha önce benzerine az rastlanmış pişmiş toprak bir heykel bulunmuş oldu. Rusya Bilimler Akademisi’nden Sualtı Arkeolojisi Birimi başkanı Sergei Olkhovsky, Ak-Burun civarlarında sualtında yapılan arkeolojik araştırmalar çerçevesinde bu heykelin bulunmuş olduğunu söylüyor.


Pişmiş topraktan yapılmış olan heykelin başı
Rusya Bilimler Akademisi sualtı biriminin başkanına göre, bu tür objeler daha önce Kuzey Karadeniz bölgesinde bulunamadı


Antik Yunan dönemine tarihlenen eserin ne vakit ve nerede yapıldığına dair çalışmalar, mevzunun uzmanları tarafından araştırılıyor.

Pişmiş toprak eserlerin seri üretimi, MÖ. 6. Yüzyılda başladı ve genellikle bunların boyu 40 santimetreden büyük değildi. Fakat bu bulunan bu heykel başının, çok daha büyük bir heykelin bir parçası olduğu düşünülüyor. Eserin bulunmuş olduğu alanda iki dalgıç ekibi tarafınca çalışmalar devam etmekte. Ak-Burun’da yapılmakta olan araştırmaların bu yaz nihayetinde tamamlanması planlanıyor.

Olkhovsky, “Bildiğimiz kadarıyla, bu benzersiz eserin keşfi, kuzey Karadeniz bölgesinde kendi türünün ilk örneği. Bu tür eserler daha önce hiç bulunmadı. Ne için yapıldığını, nerede ve ne zaman yapıldığını anlamak için, önde gelen Antik Yunan uzmanlarıyla işbirliği yapacağız ve laboratuvar testleri gerçekleştireceğiz.” diyor.

Ortaya çıkarılan buluntular Doğu Kırım Tarih ve Kültür Müzesi koleksiyonuna verilecek. Araştırmacılar bölgenin 2000 yılı aşkın bir süredir Akdeniz ve Azak Denizi bağlantılı tecim yolunun ana tecim merkezlerinden biri olduğunu belirtiyor.Köprü faaliyetlerinin sürdüğü alandan bir görüntü

Daha öncesinde yine aynı inşaat projesi kapsamında yapılan araştırmalarda araştırmacılar bazı sikkeler, antik su yolları ve asil mezarları ortaya çıkarmışlardı.

Böylesine zengin bir zamanı birikimin üzerinde geçindiren köprü inşaatı ise tartışmaların ana konusu konumunda. Araştırmacılar inşaat alanı içinde kalan kültür varlıklarını ortaya çıkarabilmek ve yıkımdan kurtarabilmek için çalışmaların bir süre daha devam etmesi gerektiğine vurgu yapıyor.
 

Similar threads