Arkeoloji Justinianus Köprüsü'nde 2018 Arkeolojik Kazıları Tamamlandı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Sakarya'da Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılan, 1500 yıllık Justinianus Köprüsü'nde yapılan arkeoloji kazılarında bu yıl arkeologlar, sarnıç ve hamam yapısını ortaya çıkardılar.

1543324733784.png

Sakarya'nın Serdivan ilçesinin Beşköprü mevkiinde bulunan Justinianus Köprüsü, Bizans İmparatorluğu döneminin Anadolu’daki en görkemli eserlerinden biri olarak biliniyor.

1543324704901.png

İmparator Justinianus tarafından yaptırılan ve bin 500 yıldır ayakta kalmayı başaran köprü, Ayasofya Cami ile yaşıt. 375 metre uzunluğunda, 12 kemerli olan köprü, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmeyi başardı.

İHA'nın haberine göre; Köprünün UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilebilmesi için Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan ve 29 milyon TL’ye mal olacak restorasyon çalışmaları başlatıldı. Restorasyon çalışmaları kapsamında arkeologlar tarafından yapılan kazıda köprünün güney cephesinde sarnıç ve hamam yapısı ortaya çıktı.

Köprünün batı ucunda tak, doğu ucunda apsisli bir yapı ve kemerli girişler mevcut

Sakarya Müze Müdürü Mürşit Yazıcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sakarya ili, Adapazarı ilçesinin 5 kilometre kadar güney batısında yer almaktadır. Burada doğu Roma imparatoru Justinianus tarafından yaptırılmış taş köprünün uzunluğu 375 metre genişliği ise 10 metre kadardır. 12 kemerli olan köprünün batı ucunda tak, doğu ucunda apsisli bir yapı ve kemerli girişler mevcuttur. Ayrıca köprünün doğu tarafında köprünün her iki yanın da müştemilat yapılar dediğimiz tonozlu yapılar vardır."

"Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüleşme Müdürlüğü'nce bir proje çalışması yapılarak Kocaeli Koruma Bölge Kurumu'nda geçirilmiştir. Bu proje doğrultusunda burada bir restorasyon çalışması Karayolları Genel Müdürlüğünce yapılmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında burada bir arkeolojik bir kazı çalışması yapılması istenmiştir. Bunun üzerine Sakarya Müze Müdürlüğü olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü konu iletilmiş ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan izinle burada arkeolojik kazı çalışmalarına başlanmıştır. Biz de bu yıl bu kazı çalışmasına başladık" dedi.

Temel izleme çalışması yapılacak

Yapılan kazılar neticesinde köprünün güney cephesinde hamam yapısının ortaya çıktığını belirten Yazıcı, "Çalışmalarımıza köprünün doğu tarafı ucuna yakın güney cephesinde başlattık. Burada sarnıç dediğimiz su yapısı onun devamında hamam yapısının olduğu açığa çıkarıldı. Bu sezon ki kazı çalışmamız sonlandırıldı. Gelecek yıl bu çalışmalara devam edilecektir. Bu projeyi destekleyen Karayolları Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu ihale sonrasında temin edilen işçi temin edilmekte.... Yaklaşık 20 işçi ve bizden de 2 arkeolog ve sanat tarihçi arkadaşımız da katılarak bu yılki kazı çalışmamızı tamamlamıştır. Bu konuda çalışmalara köprünün her iki tarafında boydan boya 4-5 metre genişliğinde 2-3 metre derinliğinde bir alan kazılacaktır. Bu temel izleme çalışmasıdır. Köprü ayaklarının ve çevresindeki müştemilat yapıların ve az önce bahsettiğim tak ve apsisli yapı onun çevresindeki alanlara bakılarak burada arkeolojik veriler olup olmadığına tespit edilecektir. Yapılan bu tespitler sonrasında projeye tabi bunlar aktarılacak. Rölöve çalışmalarının ardından restorasyona geçilecektir. Bu durum 2-3 yıllık zaman dilimini kapsayacaktır" diye konuştu.

İHA
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Sakarya Valisi Justinianus Köprüsü'ndeki arkeoloji alanını inceledi

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Roma döneminde kurulan, savaş, ticaret ve hac yolu olarak kullanılan Justinianus Köprüsü'nde devam eden restorasyon ve arkeolojik kazı çalışmaların yapıldığı alanlarda incelemelerde bulundu. Vali Nayir, Nayir, kazı çalışmalarının tamamlanmasını merakla beklediklerini söyledi.


AA muhabirine açıklamada bulunan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Anadolu coğrafyasının kadim medeniyetlere ev sahipliği yaptığını vurguladı.

Hititler'den, Frigler'den, Roma'dan, Bizans'dan, Selçuklu'dan ve Osmanlı'dan izler taşıyan Anadolu'nun önemine değinen Nayir, şöyle devam etti: "Bu eser de Bizans dönemine ait. Bizans'ın da en şatafatlı dönemi saydığımız İmparator 2. Justinianus dönemine ait bir eser. Tarihçilerimizin kayıtlarına gören M.S. 558 yılında yapıldığı, yapımının da 4 yıl sürdüğü tahmin ediliyor. Önemli bir eser. Aynı dönem içerisinde İstanbul'daki Ayasofya da yapılmış. Nasıl Ayasofya İstanbulumuza bir kıymet katmışsa, Justinianus Köprüsü de Sakaryamıza bir kıymet katıyor. Burada yaşanmışlıkları bize anlatıyor. Dolayısıyla bizler bu yapılarla şehrimizin kıymetlendiğine inanıyoruz."- "Çalışmalar tamamlandığında daha güzel bir yapıya kavuşacak"Devam eden kazı çalışmalarıyla köprünün bitişiğinde olan sarnıç, hamam gibi kısımların da ortaya çıktığını aktaran Nayir, bunların kentin zenginliği olarak tanıtımında önemli bir yer alacağını kaydetti.
Tarihi köprünün UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer aldığını anımsatan Vali Nayir, "Bu da önemli bir hadise. UNESCO, her eseri bu listeye almaya değer bulmuyor. Bizim hazırlayıp gönderdiğimiz dosyalar incelendikten sonra buranın da listeye alınmasına karar verilmiş. Bu listede olmak, tanıtım için önemli bir avantaj, aynı zamanda uluslararası kaynakların kullanılması açısından da fırsatlar oluşturuyor. Biz ilimizin bir zenginliği olarak bu köprüyü de kıymetli buluyoruz. İnşallah bu çalışmalar tamamlandığında daha da güzel bir yapıya kavuşmuş olacak." diye konuştu.Belki sürpriz olarak devam eden kazı çalışmaları sırasında farklı şeyler çıkabilecektir.Köprünün etrafındaki yapıların tespitinin önceden yapıldığını dile getiren Nayir, etrafının boşaltılarak daha özgün haliyle gelen misafirlere gösterilecek şekle getirilmeye çalışıldığını belirtti.Nayir, kazı çalışmalarının tamamlanmasını merakla beklediklerini ifade ederek, "Köprümüzün alt kısmında bir sarnıç var, yanında da o sudan istifadeyle kullanılacak bir hamam yapısı var. Belki sürpriz olarak devam eden kazı çalışmaları sırasında farklı şeyler çıkabilecektir." dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğünce 1995 yılında onarım gördükten sonra taşıt trafiğine kapatılan köprünün kenarlarında bulunan tarihi yapı kalıntılarıyla ilgili kazı çalışmaları sürüyor. Kazı çalışmalarıyla tarihi köprünün UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınması bekleniyor.

 

Üst