Arkeoloji Japonya'da Biwako Gölünün Dibinde Çömlek Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Biwako Gölü’nde araştırma yapan uzmanlar, sualtı kamerası ile göl tabanında oldukça iyi korunmuş ve muhtemelen 7.- 8. Yüzyıla ait bir çömleğin görüntülerini saptadı.


Shiga Eyaletindeki Biwako Gölü'nün alt kısmında, su altındaki bir robot tarafından fotoğraflanan eski bir çömlek
[Fotoğraf: Ritsumeikan University]

Ritsumeikan Üniversitesinin 26 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada, gölün 71,5 m. derinliğinde saptanan çömleğin yüksekliği 30-40 cm.’dir.

Çömlek, üniversitenin arkeoloji profesörlerinden olan Kenichi Yano liderliğinde bir ekiple, 14 Aralık tarihinde, Japonya’nın kuzeyinde Cape Tsuzuraozaki’nin 400 metre ötesinde yer alan Shiga eyaletindeki en büyük tatlı su gölünde bulundu.

Saptanan çömleğin, Asuka Dönemi (592-710) ve Nara Dönemi (710-784) arasında kızıl kahverengi bir Haji çömleği olduğu düşünülüyor.

Bulunan çömleğin yakınında altı yerde başka çanak çömlek parçaları da bulundu. Bulunan bu parçaların Gri-siyah Sue çömleği olduğuna inanılıyor.

Göl yatağının bu bölümünde bulunan akıntı sebebiyle çömlekler herhangi bir tortu tabakası ile kaplanmadı. Araştırmayı yürüten ekip, göldeki derinlik ve akıntı sebebiyle dalgıç yerine robot kullanmayı tercih etti.

Çömlek, sualtı arkeolojik yerleşimi olan Tsuzuraozaki Kotei İseki’de bulundu.

1924 yılından bu yana, 10 ila 70 metre arasındaki derinlikten Jomon Çanak Çömlek Kültürü Dönemi (MÖ 8000-300) ve Heian Dönemine (794-1185) ait çanak çömlekler çoğunlukla balık ağlarına takılıyordu.

Bu sualtı arkeolojik alanında, çok geniş bir zaman aralığına ait farklı çanak çömleklerin neden bulunduğu halen gizemini koruyor.

Bu alan için yapılan spekülatif yorumlardan bazıları, buradaki yerleşimin su seviyesinin yükselişi ile sular altında kaldığı ya da çömleklerin bir takım belirsiz ritüeller sonucunda batırıldığı yönündedir. Bazıları ise bu tür yorumlardan uzak durarak buranın kullanılmış çanak çömlekler için sadece bir çöplük alanı olduğunu düşünüyor.

Kaynak: aktüelarkeoloji
 

Üst