Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Japonya'da 23.000 yıllık Balık Kancaları Bulundu

Konu, 'Asya Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.040
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Japonya'daki Sakitari Mağarasında bilinen en eski balık kancaları bulundu. 23.000 yıllık olduğu tespit edilen balık kancaları denizcilik ile ilgili gelişmelerin Asya bölgesinde bilinenden çok daha önce gelişmeye başladığını gösteriyor.

  [​IMG]

  23.000 yıllık iğneler deniz kabuğundan özenle yapılmış iğneler, Timor'da bulunan 16.000 yıllık ve Papua Yeni Ginede bulunan 18.000 yıllık iğnelerden daha eski.

  Araştırmacılar erken dönem insanların mevsimlik olarak çok iyi bir şekilde beslendiklerini söylüyor. Bilim insanları bu söylemi mağarada bulunan mevsimsel tatlı su yengeçleri, pişmiş kurbağa, kuş ve yılanbalığı kalıntılarına bakarak söylemektedirler. Araştırmacılar bu bilgiler ışığında Okinawa adasındaki yaşamın 35.000 yıl önce başlamış olabileceğini tahmin ediyorlar.

  [​IMG]
  Researchers excavate Sakitari Cave in Okinawa, where fishhooks dating back some 23,000 years
  have been discovered [Credit: Okinawa Prefectural Museum and Art Museum, via AFP]

  [​IMG]

  30.000 ila 35.000 yıl öncesine ait balık kemikleri bulduklarını belirten ekip, kazılarda ilerleyen dönemlerde daha eski buluntuların ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.
   
 2. Kappadox

  Kappadox ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  250
  Beğenilen Mesajlar:
  35
  Bakalım kazılar ile ilgili haberleri ilerleyen zamanlarda yine alırız. 35000 yıl gerçekten çok büyük bir rakam, bu devirde yaşan insanların beslenme alışkanlıkları da bulundukları çevreye uygun görülüyor. Tarım olmayınca avcılık ve toplayıcılık temel beslenme kaynağı gibi görünüyor. Ama avlanma tekniklerinde bu kadar ince detaylara sağip bir olta ucu yapmaları gerçekten hayret verici.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş