Japonya Fukushima Yakınlarında Bir Mezarı 3D Ortama Aktardı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Eski bir duvar üzerindeki antik resimler ve bu resimlere ait kalıntılar 3D (3 boyutlu) ortama aktarıldı. Fukushima Nükleer Enerji santralinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan bir mezarın verileri 9-10 Şubat 2017 tarihlerinde toplandı.


Bir araştırma teknisyeni, hükümet tarafından belirlenmiş bir tarihi miras bölgesi olan Kiyotosakuoketsu mezarının içinde, Futaba, Fukushima Bölgesi'nde bulunan duvar kağıdını inceler
[Kredi: Tatsuo Kanai]

Kiyotosakuoketsu bölgesi, 2011 nükleer felaketi nedeniyle yüksek radyasyon seviyesine sahip ve çalışmaların yapılması için çok zor bölgeye dönüşüyor. Haritalama faaliyetleri gelecekteki öngörülemeyen koşullara hazırlıklı olmak adına yapılmaktadır.

Kuzey Japonya'yı temsil eden mezar içerisinde bir sarmal desen, atlar ve hayvan figürleri bulunmaktadır. Boyamalar kırmızı renkte yapılmıştır.


Bir ölçme teknisyeni , Futaba, Fukushima Bölgesi'nde hükümet tarafından belirlenmiş bir tarihi miras alanı olan Kiyotosakuoketsu mezarını 3 boyutlu kaydederken.

Tohoku Üniversitesi, Futaba kasaba yönetimi ile işbirliği içinde, yedinci yüzyıla tarihlenen devlet tarafından belirlenmiş tarihi miras alanındaki verileri toplamaktadır. Toplanan veriler mezarın içi, şekillerin çizimi ve sanat anlayışı hakkında bilgiler veriyor.

Tohoku Üniversitesi Müzesinin arkeologlarından Atsushi Fujisawa "Kurtarılması gereken değerli kültür varlıklarını toplamak istiyoruz" dedi.

Fujisawa ve bir araştırma şirketinin teknisyenleri, mezar alanına dışarıdan giren mantar ve sporlarının potansiyel olarak zararlı olmasını önlemek için çekimleri yaparlarken koruyucu giysiler giydiler. Mezar duvarın bir bölümünde bazı mineraller beyaz renkte kristalleşmişti ve bir ağaç kökü mezarın tavandan asılı bir şekilde görülebiliyordu.
 

Similar threads