• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Arkeoloji İznik'te Zeytin Tarlasında Açılmamış Bir Lahit Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
İznik'te ele geçirilen 3. Lahit...

İznik’te halk tarafından lahit zeytinliği adı verilen zeytinlikte Roma dönemine ait mermer bir lahit daha bulundu. Hatice S. ait Hisardere Mahallesi Kaya arkası mevkisindeki zeytinlik içinde İznik Jandarma ekipleri suçüstü olarak definecileri ve çıkarmaya çalıştıkları tarihi lahiti buldu. Kaçak kazı ile çıkarılmaya çalışılan lahitin İznik Müze Müdürlüğü uzmanları, bölgede yapılan incelemede ile Roma dönemine ait olduğu belirlendi. Müze Müdürlüğü ekipleri, lahitin tamamına ulaşılabilmesi için kazı çalışması başlattı.


Jandarma ekipleri de bölgede güvenlik önlemi aldı. Aynı zeytinlikte daha öncede Roma dönemine ait 2 lahit bulunmuştu, vatandaşlar “ neden yetkililer burayı komple kazıp lahitleri ortaya çıkarmıyor neyi bekliyorlar? Sık sık burada lahit için gelen definecileri duyuyoruz. Buranın komple kazılarak varsa lahitlerin müzeye teslim edilmesi gerekli” dediler.

Lahit hiç açılmamış olması bakımından çok önemli ve basına görüntü sızdırılmaması için özen gösteriliyor...

Definecilere Suç Üstü


Hisardere yolu üzerindeki zeytinlikten çıkarılan eşsiz lahitlerin bulunduğu tarlada kaçak kazı yapan defineciler aynı bölgede bir tarihi eser daha buldu. İstanbuldaki bir alıcı ile irtibata geçen iki kardeş tarih ve şifreli para ile tarihi eseri fotoğraflamak için kazı yaptığı esnada jandarma tarafından kıskıvrak yakalandı.

SİT alanı olarak ilan edilen bölgede kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan Jandarma ekipleri derhal harekete geçti. Gece saat 02.00 sıralarında zeytinliğe gelen O.K. ve S.K. kardeşler, kazı yapacakları alandaki kar ve buzları temizledikten sonra kazı yapmaya başladıkları sırada Jandarma tarafından suç üstü yapılarak gözaltına alındı. Şüphelilerin yanlarında getirdikleri 2 adet detektör, kazma ve 2 adet şişleme aletine el konuldu.

YENİ BİR LAHİT Mİ BULDULAR...

Jandarma Komutanlığı'ne götürülen iki şüphelinin üzerinde yapılan aramada, üzerinde tarih ve harfler bulunan kağıt para ile şifreli kağıtlar bulundu. Şüpheliler verdikleri ifadede, çıkaracakları tarihi eseri İstanbul'da bulunan bir kişiye satacaklarını belirterek, "İstanbul'daki alıcı üzerinde tarih ve şifre yazılı parayla tarihi eserin önünde fotoğraf çektirerek göndermemizi istemişti. Fotoğrafa bakıp almak üzere İznik'e geleceklerdi" diye konuştu.

Jandarmadaki ifadelerinin ardından Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilen O.K. ve S.K. kardeşler "izinsiz kazı yapmak" ve "Tarihi eser kaçakçılığı" suçundan tutuklandı. İstanbul'dan şifreli notları gönderdiği bildirilen alıcı ise aranıyor.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Arkeologlar bölgenin tarihte Bitinya olarak adlandırılıyor.

Bitinya Krallığı veya Bitinya, M.Ö. 377 ve M.Ö. 64 yılları arasında Nikea başkentli, İzmit Körfezi, İstanbul, Sakarya ve Bursa arasında kalan bölgede hüküm sürmüş, Trakya kökenli Bitinler tarafından kurulmuş devlet. Tabi bu devlet Roma imparatorluğuna bağlanmıştır.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#3
Bölgede İznik Müzesi Müdürlüğünce gerçekleştirilen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartılan Roma Dönemi’ne ait lahdin ön incelemesinde, yapım tekniği ve stil özellikleri dikkate alındığında MS. 2. ila 3. yüzyıla ait olduğu tespit edilmişti. Sütunlu-Sidemara tipi lahdin kapağının, daha önceki bir dönemde kaçak kazı yapan şahıslar tarafından kırılarak tahrip edildiği belirtilmişti. 7 ton ağırlığındaki lahitin çevresindeki toprak temizlenince kapak kenarlarında bugüne kadar bölgede görülmeyen lotus çiçeğine sarılı Eros kabartmaları ve aslan başı figürleri görülmüştü.


Jandarma nöbet tutuyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlak çalışmaları devam bölgede sürdürülen kazı çalışmalarında, tahrip edilmemiş başka lahitler bulundu. İznik Müzesi arkeologlarının yaptığı yüzey araştırmasında kapağına ulaşılan lahdin hiç açılmadığı tahmin ediliyor. Toprakla üzeri örtülen lahit için Ankara’dan uzman ekip beklenirken, bölgenin definecilerden koruması için jandarma 24 saat bölgede nöbet tutuyor.
 

Üst