Haberler İznik'te Ejderha Öldüren Aziz Freski Yok Olmak Üzere

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
1536439667841.png


Bursa'nın İznik ilçesindeki surlarda yabancı tarihçi ve seyyahların söz ettiği burç içerisindeki aziz freskin yeri keşfedildi ama zamanında gerekli koruma sağlanmadığı için tarihi çizimin üzerindeki tahribat hayli fazla.

1536439690032.png


Bizans ve Roma ile ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, Bursa'nın İznik ilçesindeki surlarda yer alan freskin korunması için acil yardım gerektiğine dikkat çekti.
Yenişehirkapı'ya uzanan surlardaki bir burcun iç duvarında yer alan freskte, bir aziz, at üzerinde elinde mızrakla ejderi öldürürken tasvir ediliyor. Sanat tarihçileri açısından son derece önemli duvar freksinin zamana yenik düşerek silindiği görüldü. Bugün freksten geriye kalan, atın arkası ve kuyruk kısmı.Yalçın Öztürk: İki yıl önce o dönemki kaymakama durumu anlattım

1536439722542.png


İHA'nın haberine göre Yalçın Öztürk, "Yabancı tarihçi ve seyyahların söz ettiği burç içerisindeki aziz freski burada. Çocukluğumda burayı hatırlıyorum. Daha bütün ve sağlamdı. Tarihçilerin de bahsetmesi üzerine iki yıl önce merak edip tekrar geldim. Bahsedilen freks hakikaten buydu. O dönemki kaymakama durumu anlattım. Korumaya almamız gerektiğini söyledi. Ancak tayin olup gidince sahipsiz kaldı ve tahribat gördü. İki ay önce yine başka yetkililere haber verdim. Ancak yine netice alamadım. Duvar üzerinde tahribat halen devam etmekte. Bugün freksten kalan atın arka kısmı ve örgülü kuyruğu. Atın rengi toprak rengi. Beyaz olsaydı Aziz George olacaktı. Atın toprak kırmızısı olması ve kuyruğunun örgülü olması, bunun Selanikli Aziz Dimitros'un olma ihtimalini akla getiriyor. Ancak yine de tarihçiler buraya gelip bunun hangi azize ait olduğunu netleştirmeli. Ellerini çabuk tutmaları gerekiyor, freksten geriye pek bir şey kalmadı. Bu freksin burca işlenmesinin sebebi, burasının belki de bir şapel olduğunu gösteriyor" dedi.

 

Reklam

Üst