Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler İzmir’de AVM Yapmak için Yıkılan Binanın Temelinde Şapel Çıktı

Konu, 'Tarihi Eser Çalıntı, İade ve Restorasyon Haberleri' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

 1. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  İzmir’de tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda dört ay önce AVM yapmak için yıkılan binanın temel kazılarında şapel olduğu tahmin edilen bir yapı çıktı. İnşaat çalışmaları durdu.

  [​IMG]

  İzmir Konak’ta, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından özelleştirilen ve ardından mahkeme kararı ile kiracılarının tamamı tahliye edilen Vakıflar Müdürlüğü’ne ait 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi’nin bulunduğu bina, Haziran ayında yıkıldı. Kaptan Mustafa Paşa Vakfı Çarşısı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret modeliyle 30 yıllığına yatırımcı bir firmaya ihale edildi.

  Yıkımın olduğu yerde AVM yapımı için iş makineleri çalışmaya başladı. Molozların kaldırıldığı zeminin temizlendiği alanda ağır iş makineleri çalışmalarını sürdürürken, inşaat alanının temelinde tarihi kalıntılar çıktı. Temmuz ayında inşaatın tabanında Osmanlı dönemine ait liman kalıntılarına ulaşıldığı gerekçesiyle çalışmalar durduruldu. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü bölgede sondaj yaparak kalıntıları incelemeye başlamışken, diğer yanda iş makinelerinin çalışması tepki çekti.

  [​IMG]

  İnşaat alanının zeminindeki tarihsel kalıntının şapel olduğu iddia edildi. Hıristiyanların tapınak veya kutsal alanı olan şapelin ortaya çıkarılması için çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.
   
  Orion bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş