Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler İstanbul’da Sur Kapısından 564 Yıllık Fetih Gürzü Çalındı

Konu, 'Tarihi Eser Çalıntı, İade ve Restorasyon Haberleri' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.030
  Beğenilen Mesajlar:
  132
  Takvim gazetesinin haberine göre;

  İstanbul’un fethi sırasında kullanıldığı belirlenen ve Fatih Silivrikapı’da sur girişinde tam 564 yıldır asılı duran gürz çalındı. Hırsızlar belediye görevlisi gibi içeri girerek sur kapısına vinç dayadı.

  [​IMG]

  Mahalle sakinleri, İstanbul Büyükşehir yazan yelek giyen ve vinç ile gelen kişilerin, trafiği durdurarak gürzü aldıklarını söyledi. Yeniçeri’leri temsil eden gürzün kitabesinde, ‘Eski saray baltacılarından Rizeli Pehlivan İdris’in gürzüne nazar edip Fatiha-i Şerife okuyan iman ile gide’ yazıyordu. Polis, İstanbul’un fetihten sonra surlarda asılı duran orijinal tek sembolü çalanların peşine düştü.

  Bundan 13 yıl önce de yine Silivrikapı’da bulunan tarihi Bala Süleyman Ağa Camii’ndeki, ‘sancak’ bir gece çalınmış ve bulunamamıştı. Tarihçi Süleyman Faruk Göncüoğlu, ‘Zeytinburnu Yollar ve Kapılar’ adlı kitabında bu gürzlere yer vermişti. Göncüoğlu, 6 kapının 4’ündeki sembollerin zaman içinde kaybolduğunu, sadece Edirnekapı ile Silivrikapı’nın çıkış kapısının iç kısmının ön yüzünde bulunan gürzün yerinde durduğunu söylemişti.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş