İsrail’de Yol Genişletme Çalışmasında 1400 Yıllık Bronz Bizans Sikkeleri Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Bizans döneminin sonuna tarihlenen (MS 7. yüzyıl) dokuz bronz para, İsrail Antikalar İdaresi'nin, Netivei İsrail Şirketinin finanse ettiği kazılar ile kurtarılmıştır. Çalışmalar En Hemed'in yakınında bulunan 1. Yolu genişletme çalışmaları sırasında bulunan eserler sonrasında başlatılmıştır.


Geçen haziranda yapılan kazılar sırasında büyük iki katlı bir yapı ve bitişik olarak inşa edilmiş kompleks ve bir adet şarap mahseni açığa çıkarıldı. İsrail Eski Eserler Kurumu adına yapılan açıklamada kazı direktörü Annette Landes-Nagar'a "Depo, binanın yanında çökmüş olan büyük taşlar arasında bulundu. Öyle görünüyor ki, tehlike altındaki bir zaman zarfında, malın sahibinin paraları duvardaki gizli bir nişin içine gizlediği bir bez arasına koyduğu görülüyor. Muhtemelen geri dönüp paraları almayı umuyordu, ama bugün bunu yapamamadığını biliyoruz "dedi.

Paralar üzerinde üç önemli Bizans imparatorunun imgeleri yer alıyor: Justinian (483-565), Maurice (539-602) ve Phocas (547-610 ) Bu 3 farklı imge bize paraların, Konstantinopolis, Antakya ve Nikomedia'daki darpanelerde basıldığını gösteriyor. Bu yerler İstanbul, Antakya ve İzmit olarak günümüz Türkiye’sinde dedir. İmparatorun askeri kıyafeti giyen ve haçlar taşıyan bir görüntüsü paranın ön yüzü üzerinde yer alırken, paranın arka kısmında ise mezhep göstergesi olarak genellikle M harfi yazılmıştır.


Landes-Nagar'a göre, " Tarihsel yapının yok olma süreci 614'te meydana gelen Sasani Pers istilasına bağlı. Bu istila, Bizans'ın topraklarındaki hüküm sürmesinin ardından kaçınılmaz sonuçlarından biriydi."

İstila korkan, site sakinleri paralarını duvara gömdüler. Günümüze kadar geçen süreçteki bozulmalar ve sitenin terk edilmesi ve sonuçta bölgenin tarım teraslarına dahil edilmesi sonucu yapının yer altında kaldığı ve günümüze kadar geldiği tahmin ediliyor.


Kazı çalışmaları sırasında bir Bizans kilisesi de açığa çıkarıldı. Arazinin araştırılması, bunun, komşu Arap köyü Beit Naquba'nın adıyla korunan Einbikumakube adlı bir yerleşim olduğu hipotezini ortaya çıkarmıştır. Bu site, kıyı şeridinden Kudüs'e giden ana bir yolun yanında yer almaktadır.
 

Üst