İncalar Ve Taş Ustalıkları

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye

Peru'da Cuzzo şehri civarında antik bir şehir bulunmaktadır ve bu şehrin ismi Sacsahuaman (Saksaywaman, Saqsaywaman,Sasawaman, Saksawaman,) dır. Bu antik şehirde çok dikkat çekici ayrıntılar bulunmaktadır. Özellikle İnkalar tarafından inşa edilmiş olan büyük duvar sırlarını da hala korumaktadır. Bu duvar farklı boylarda ve farklı şekillerdeki taşlardan oluşmaktadır. Ayrıca bu taşlar yan yana ve üst üste o kadar güzel yerleştirilmiştir ki, tonlarca ağırlığa sahip bu taşların arasına küçük bir kağıt parçası bile girmemektedir. İşin ilginci bu bloklar arasında hiçbir birleştirici madde (çimento vs.) kullanılmamıştır.​

Bu büyük blokların neden ve nasıl kesildiği, bu derece hassas bir şekilde montajlandığı bilim insanlarının kafasını kurcalayan soruların başında gelmektedir.


Yukarıdaki anlatılanlara ek olarak bu duvarların inşasında kullanılan ve diğerlerinden çok büyük olan bir taş bloktur ki bu blok 5 katlı bir ev büyüklüğünde ve yalaşık olarak 20 bin ton ağırlığındadır. Bu büyüklükteki bir yapıyı Sacsahuaman'ın kurucularının nasıl hareket ettirdikleri ve kaldırmak için ne kullandıkları çok büyük bir handikaptır. Günümüzde bu derece büyük bir ağırlığı kaldıracak vinç sayısı çok azdır. Tüm bunlar İnkaların bizim tahminlerimizden daha gelişmiş bir uygarlık olduğunu ve gelişmiş bir teknolojinin kullanılmış olabileceğinin işaretleri olabilir.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Benim asıl kafama takılan taş kesmekte ve yerlestirmekte bu kadar usta olan insanların neden günümüzdeki gibi taşları kare veya dikdörtgen şekline kesmedikleri. Yani sonuçta bu şekilde daha kolay olacaktır. Günümüzde taş; tuğla ve bims ile yapilan yapılar hep standart ölçüde taşlar ile yapılmakta.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
Kısa bir aradan sonra forma dönüp paylaşımları gezmeye bu yazıdan başlayacağım :) İnkalar denilience aklımıza ilk Machu Picchu geliyor.
İnkaların yapmış olduğu eserler arasında ki ustalık eserleri.Yerden 4200 Metre yükseğe yaptıkları yaklaşık 1000 kişiyi dışarıdan hiç bir destek olmadan yaşatıcak bir şehir inşaa etmişlerdir. Machu Picchu İnkaların en büyük lideri olan Paça Kuti ( Böyle okunuyor ama nasıl yazılıyor bilmiyorum ) tarafından yaptırılmıştır.Paça Kuti , İnkaların Büyük İskenderi'ydi ve kazandığı savaşlar , yaptığı fetihler ile ona tanrının oğlu ünvanı verilmiştir.Machu Picchu tanrının oğlunun eviydi , Paça Kuti evinden ferh ettiği bütün toprakları yönemek ve haberdar olmak için Machu Picchu tarzı , 12 ye yakın kule ve şehir inşaa ettirmiş , bu külelerin tamamından haberleşmeler sağlanır ve bu bütün haberler Machu Picchu da toplanırdı.Sacsahuaman ise bu 12 şehirden bir tanesidir.Uzun bir giriş oldu ama şimdi paylaşımıza geri dönelim.
Machu Picchu'da da çok fazlaca görülen bu taş birleştirme şekli günümüzde bile ugulamak çok zordur.Para versen kimse yapmaz tarzı bir durum yani. Bizler günümüz yapım tekniklerinden alışkın olarak önce temel atar sonra temelin üzerine bina inşaa edersin fakat antik yapıların genelinde temelden değil yukarıdan yapım tekniği kullanılmıştır.Örnğein biz bu gün kayalar ve taşlarla dolu eğimli bir araziyi önce düzleştirir sonra üzerine düz bir bina çıkarız .Ama dünya da ki bir çok antik yapıya baktığımızda , doğaya aykırı olmak yerine , doğaya ayak uydurma yoluna gidilmiştir.Machu Picchu granit bir dağın , taşları istenilen şekile getirilerek , oyularak yapılmıştır dağa ki mse taş çıkarmamıştır.Yani kimse o 20 bin tonluk taşı kaldırmamış, o taş zaten orada varmış sadece isteğe uygun bir biçimde yerinde yontulmuştur.Machu Picchu da ve Sacsahuaman da kullanılan taşlar , doğal granit taşlardır.Yani hacimsel kültesi , yoğunluk bazında en büyük taşlradan bir tanesidir. 30 cm eninde 30 cm boyunda ve 30 cm kalınlığında ki bir granit taşın ağırlığı ortalama 80 kg dir ki bu ebatlar bu inşatlarda kullanılan taşların en küçüğüdür.
Benim asıl kafama takılan taş kesmekte ve yerlestirmekte bu kadar usta olan insanların neden günümüzdeki gibi taşları kare veya dikdörtgen şekline kesmedikleri. Yani sonuçta bu şekilde daha kolay olacaktır. Günümüzde taş; tuğla ve bims ile yapilan yapılar hep standart ölçüde taşlar ile yapılmakta.

Şimdi gelelim bu alıntıladığım kısıma. Neden keskin ve simetrik köşeler yoktu sorusuna.Birincisi keskin ve köşeli simetrilerde yük dengesi uzun kenara binecektir ve bu en dayanıksız yapım tekniğidir.Örnek veriyorum , binalarda ki tuğlaları üst üste yığıp duvar yaptığımızda bütün güç dengesi tuğlaların ortalarına denk gelir , bir tuğla bu gün ortalama 3 - 5 kg arasınadır.En az 250 - 300 kg lık tuğlalar kullanıcak olsak yük dengesini dağıtmak isteriz ki bina çökmesin.Yine ikinici bir neden , bu inşaatlar yapılırken demir henüz icaat edilmemişti. Yani taşı taşa vurarak yontuyorlardı.Yontarlarken de , granit taşın zayıflamış damları kısımlarında ağırlıklı çalışıyorlardı ve o kısımları yontarak , daha dirençli bir duvar haline getirmeye çalışıyorlardı.Bu nedenle çok simetrik bir şekil oluşturmaya çalışmaları aşırı zaman kayıbı demekti.Üçüncü ve esas mevzu ise taşların taşınması ve taşların bir birlerine kitlenmelerinde gizli.Aşağıda elimle çizmiş olduğum resimi inceleyelim öncelikle.
tas2.jpg
taş1.jpg


Bu kadar büyük blokta ki taş kütlelerini görüemenin en iyi yöntemi süürtünmeyi azaltarak yuvarlayarak götürmektir yani. Yukarıda ki şekillerdeki sürtümme oklarının adeti aradaki farkı bariz bir şekilde göstermektedir. İnkalar hayvan tüyleri ve doğal bitki lifleri ile çok sağlam bir ip yapım tekniği geliştirmişlerdir. Bu ip yapım tekniği ile yaptıkları iplerle köşeleri yuvarlatılmış taşları bağlar ve daha kolay bir şekilde taşırlardı. Ayrtıca taşlar bu şekilde oyulduktan sonra yan yana gelecek iki taşın yüzeyi birbirine tam örtüştürülerke iki taşın birleştirme yüzeyleri yerinde yonutlurdu.İki taş birleştirlmeden önce , erkek ve dişi olarak bir kanal ve bir dikit oyulur, iki taş birbirine kitlenir ve kitlendikten sonra birleştirme yüzeyleri birbirine tam örpüşecek şekilde yontulurdu.
Yorum konudan uzun oldu ama arada Machi Pucchi nin de nasıl yapılmış olduğunuda anlartmış kadar olduk, konu içinde konu gibi oldu :)
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Yani tesadüf değil işin bilimsel bir yanı var. Bende diyorum bu adamlar muhakkak ki bizimle dalga geçiyorlar :)
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
Evet , bizim bu gün yapımda ve bilimde neye ihtiyacımız var ise o zamanın insanları da düşünmüş ve çözmüş olayı , bu gün bize ilkel gelen yönemlerle hemde . Düşünsene Machi Pichuu ' da duvarlar 90 derecce dik bir eğim ile gelse yağmur yedikçe heyelanın yük baskısından dolayı yapmış oldukları , heyelan duvarları çökermiş ama adamlar duvarları 90 drece lik dik bir açıyla değil 5 derece eksik 85 derecelik bir açıyla yapmışlar ve her duvar desteklediği yere yaslanıyor bu da heyelandan dolayı kaymayı engelliyor :)
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye

@Karatekin Bey benim en çok sinirimi zıplatan bu parmak kadar taş parçası. Yukarıda bahsettiğiniz gibi İnkalar bu büyük taşları kullanmayı çözmüş olabilirler ama taş ustalıkları konusunda bu ince detay gerçekten harika. Günümüz yapılarında eşine raslamak mümkün değildir diye düşünüyorum.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Uyuz olunmayacak gibi değil şuna bakarmısın o taş orda olsa ne olur, olmasa ne olur aceba? Bunun ne anlama geldiğini biliyor olmalılar ki bu taş orada. İnkaların bu minik taş parçasına birde geniş açıdan bakalım.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
İnka taşlarının daha eski bir dönemde yapılmış olduğu şeklinde tartışmalarda devam etmektedir. Kanıt olarak ise aşağıdaki resim ve benzer örnekleri gösterilmektedir. Ün kazanmış asıl taşlar daha alt katmanda bulunmaktadır. Çalışmalar sonrası bu taşlar gün yüzüne çıkarılmıştır. Aynı bölgenin aşağıda eklediğim 2 fotosuda bunu destekler niteliktedir.


Yukarıda : 5.4 m uzunluğunda, 3.7 m yüksekliğinde ve 90 cm kalınlığındaki Inca hücresel stil duvar, kaba, küçük, çoğunlukla altıgen taşlardan yapılmış ve antik bir büyük poligonal taş duvarını kaplıyordu.
Aşağıda : Hatunrumiyoc caddesindeki duvar bugün nasıl göründüğü

İşin daha da ilginç ve vahim tarafı ise arkeologların bu üst kısımdaki yapıyı yok etmeleri ve sonuç olarak her iki yapının da İnkalara ait olduğunu açıklamaları.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
Bununla ilgil çeşitli söylemler elbette mevcut.Lakin bildiğim ve anladığım kadarıyla , yüksek yağış oranı , toprak kaymaları gibi nedenlerden dolayı kullanılan taşların bir kısmı kaymış olabileceği ve kendilerince restore etmiş olabilecekerli düşünülüyor.Ha tabii bu da akla şu soruyu getiriyor.Bu kadar kusursuz bir çalışma yapmış insanlar neden sonradan böyle bir işçilik çıkarmış diyebilirsiniz.Bunun da en büyük sebebi azalan nüfus ile iş gücünün azalmış olması ve daha pratik bir çözüm ile restore edilmesi diye düşünülüyor.
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye

Coricancha'dan uzak olmayan Cuzco'daki bir duvar parçası. Taşlardan birinde 14 açıya sahiptir.
Coricancha, orijinal olarak İnti yani güneş tapınağı olarak adlandırılan tapınak, İnka İmparatorluğu'nun en önemli tapınağındandı. Güneş tanrısı İnti'ye adanmıştır. Cusco Peru'dadır.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
Uyuz olunmayacak gibi değil şuna bakarmısın o taş orda olsa ne olur, olmasa ne olur aceba? Bunun ne anlama geldiğini biliyor olmalılar ki bu taş orada. İnkaların bu minik taş parçasına birde geniş açıdan bakalım.
Çevreleyen taşlara göre bu taşın renginin siyah olması ziyaretçiler tarafından sürekli parmakla dokunmaktan kayaklanıyormuş.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
:D :D :D sanırım o küçük uyuz olunan taş yerleştirme işleminin en püf noktasıymış :D Gelen dokunmuş :p
 

Stores

Üye
Yeni Üye
İncalar ile ilgili ilk defa burada bilgi aldım. Bu taş ustalıklarının Dünya üzerinde eşi benzeri sayılı. Piramitlerden sonra merak ettiğim yapılar arasaına bir yenisi de incalardan eklendi.
İncalar Ve Taş Ustalıkları resmen hayranlık uyandırdı bende.
 

Üst