III. Amenhotep Tapınağının 66 Heykel Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Alman arkeologlardan oluşan bir ekip, Mısır Antik Şehri Luksor yakınlarındaki bir tapınağın kazısında, aslan başlı savaş tanrıçası Sekhmet'in 66 heykelini keşfetti.


Tapınak Heykellerinden bir tanesi çıkarılırken​

Keşif, Firavunların eski başkenti Thebes'in bulunduğu Nil batı kıyısında bulunan III. Amenhotep Tapınağının mezarlık kazıları sırasında yapıldı.
Mısır eski eserler müdürlüğü genel başkanı Mahmud Afifi, kazıların 1998'de başlanan Memnon tapınağını yeniden inşa etme projesinin parçası olarak gerçekleştiğini söyledi.

Firavun III. Amenhotep’i temsil eden iki büyük heykel M.Ö. 8. yüzyılda bir depremde çöken tapınağın kalıntıları arsında bulundu. Mısır tanrıçasının heykelleri ise, avlu ile tapınaktaki sütun odası arasındaki alanda yapılan kazılar sırasında keşfedildi.​
Alman kazı misyonunun başkanı Hourig Sourouzian, bulunan bazı tanrıçaların oturur şekilde olduğunu ve diğerlerinin ayakta durduğunu, ayrıca hayat sembolünü ve papirüs formunda bir asayı tuttuklarını söylüyor.
Tapınağın tam önemli bir parçası olan heykellerin iyi korunmuş olduklarını, yüksek sanatsal, bilimsel ve arkeolojik değeri olduğunu sözlerine ekledi.Tanrıça Sekhmet'i yerinde gösteren bir heykel ve bazı parçalar

Mısır'ın 18. hanedanından III. Kral Amenhotep, mezar tapınağına, tapınağı tehlikelere karşı çok sayıda güçlü Sekhmet heykelini yerleştirilmişti ve kralın hastalığa karşı korumak şifa tanrıçaları da eksik edilmemiştir.


Tanrıça Sekhmet'in oturur vaziyetteki heykeli


Tanrıça Sekhmet'i yerinde gösteren birkaç heykel ve bazı parçalar
 

Similar threads