Hz. Adem Günümüzden Kaç Yıl Önce Yaşamıştır?

maviadam

Üye
Yeni Üye
Bu konuyla ilgili önerebileceğiniz kitap var mı? Özellikle peygamberlerin hangi tarihlerde hangi kavim veya uygarlıklara gönderildiği ile ilgili.

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Güngör Karauğuz adem'in çocukları kitabını temin ettim. İstifade edilebilir. Önerisi olan olursa yine bekliyorum.
Peygamberler tarihi üzerine birçok kitap var ama hangisini okumak gerek tam olarak bende bilmiyorum. Kitap hakkındaki görüşlerinizi buraya yazarsanız iyi olur.

andromeda

Üye
Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle herkese Merhaba; böyle güzel ve bilgilendirici bir konu açtığınız için herkese teşekkürler, ben de bu konu hakkında naçizane görüşlerimi belirtmek isterim.

Günümüzde bulunan en eski kemiklerin homo sapiens veya atalarının diye söylenen kemiklerin yaşının yüzbinler ile milyon yaşlar arasında olduğu söylenmektedir. Bugün kabul gören ama belki elli yıl sonra tamamen yanlış hesaplamış diyebileceğimiz bir yöntemle hesaplama yapılmaktadır, Karbon 14 testinin çok farklı sonuçlar verdiğine dair yazıyı herkesin okumasını tavsiye ederim, okuyabilirler, yeni ölen bir foku 1300 yaşında gösterebiliyor. Bu yaş hesaplama hatası çok fazla zaten, yeni ölen bir canlıda (zamanın ve mekanın çok fazla tesir edip yapısının ve içindeki karbon miktarının çok değişmediği bir canlıda) 1300 sene hata yapabiliyorsa, üzerinden 1000 sene geçmiş bir fosilde milyonlarca yıl yaş hatası yapabilir anlamına geliyor bu Karbon 14 testi veya diğer radyoaktif elementlerin yarı ömür hesaplamaları. Karbon 14 ün yarılanma süresi değişmese de fosildeki karbon dış ortamla etkileşime geçip muhafaza ettiği karbon miktarları değişkenlik gösterdiği için Karbon elementinin yarılanma süresi yanlış hesaplanıp fosilin yaşı yanlış hesaplanabilmektedir.

Nitekim karbon-14 testinin pek güvenilir olmadığı birçok somut bulguyla anlaşılmış bulunmaktadır. Yaşları kesin olarak bilinen örnekler üzerinde yapılan karbon-14 testlerinin birçok kez hatalı sonuçlar verdikleri bilinmektedir. Örneğin, yeni ölmüş bir fok balığının derisi 1.300 yıl yaşında çıkmıştır. Henüz canlı bir istiridyenin yaşı 2.300 yıl olarak görünmektedir. Bir geyik boynuzu aynı anda 5.340, 9.310 ve 10.320 yaşlarında çıkmaktadır.

Kemik yaşlarını hesaplayıp, dinleri tarihteki yaşlar üzerinden inkar etme çabasını mantıksız buluyorum çünkü bilim kendini sürekli çürüten, yeni bilgilere muhtaç, yeni yöntemlere muhtaç,yaş hesaplamadaki uyguladığı yöntemlerin doğruluğu bile sorgulandığı bir sistemdir, bulduğu insan kemiklerinin yaşını hesaplayıp, aha siz ilk insan şu yaşta dediniz ama biz bu yaşta diyoruz demek çok çocukça değil mi _? bilim bilimle yarışır , bilim dinle yarışır mı mantıklı mı, dinimizde de kesin bir tarih yok Hz. Ademin kaç sene önce geldiği hakkında zaten bir ayet yok, Allah dese ki Kuran da ,şu kadar zaman olmuş Hz. Adem dünyaya geleli ,o zaman işler değişirdi. Hz. Ademin mezarı da belli olsaydı kemiği alınır yaşı tespit edilir(hesaplarımızın doğruluğu halen tartışılır, teyit edeceğimiz bir sistem yok henüz), bilimle ayetler çelişiyor mu diye o zaman bakılabilirdi, fakat yaş hesaplama yöntemleri doğruluğu tartışılan şeyler, kesinlik içermiyor. velev ki zaman bile değişkendir belki eskiden zaman yavaş akıyordur bilen var mı_?

Bilim daha iyi bir metod buluna kadar kendini çürütmeye mahkumdur, bilim mutlak doğruya ulaşmaya çalışan elindeki imkanlarla ölçüm yapan daha doğru yöntemlerini daha sonra keşfedebilen sürekli yeni doğruları bünyesine alıp eski doğrularını reddeden bir sistem olduğu için şuan bilimin bu gibi yanılsamalı bilgilerini mutlak doğru kabul edip , dinle çeliştirmek çok da akıl karı olmasa gerek. Zaten bilim 1000 sene sonra başka yöntemler bulup şu anki kullanılan yaş hesaplama yöntemlerini tarihin tozlu raflarına kaldıracaktır.

Ama burda önemli olan husus, islam inancında Hz. Ademin yaşının ney olduğuna inanmanın imani ve islami bir ölçüt olmadığı ;Kuran Kerimde Tevhit inancı, Allah ın varlığı birliği ve ondan başkasına ibadet edilmemesi üzerine bir anlayışla geldiği için , Hz. Ademin yaşını doğru bilmek veya yanlış bilmek islam inancımızı etkileyecek bir şey değildir, imanın şartında da belirtildiği gibi gelen peygamberlere inanmak imanın şartıdır , yoksa Hz. Ademin bugünkü yaşını hesap edip inanmak şart değildir.

Yani Göbekli Tepede bulunanlar olsun ve daha yaşlı bulunan fosiller olsun hepsi Hz.Adem den sonra olmaması için kesin bir kanıt yok, bilim şuan Hz. Adem in mezarını bulup 7000 sene önce yaratılmış ama bizim fosillerimiz 1 milyon yaşında diyemediğine göre bulunan fosillerin hiç bir zaman islam dinine aykırı bilgi içermediği rahatlıkla düşünülebilir.belki Hz.Ademin in kemiklerini bulsalar buldukları milyon yıllık fosilden daha yaşlı çıkacak....

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
@andromeda ağzına klavyene sağlık. Biz burada kesin olan şudur gibi yargılardan uzak durmaya çalıştık her fikre de açığız forumdan atmak zorunda kaldığımız bir üyemiz (bilgi seviyesine diyeceğim yok) ama üslup bakımından düşüncelerini aktaramamış ve hakarete varan yargılara ulaşmıştı. Sonuç olarak yaklaşımınız ve düşüncenizi beğendim. Tekrar hoş geldiniz.

KUL

Üye
Yeni Üye
Kaliteli bir konu, ilgimi çekti ve keyifle okudum, güzel bir tartışma olmuş lakin bazı arkadaşlar konuyu saptırmışlar, başka yerlere çekmeye çalışmışlar.

Yeryüzündeki bütün denizler mürekkep olsa Allah Teâlâ'nın azametine delâlet eden kelimelerini, yazıp bitiremezler. Akıl, Allah'ın yüceliğini kavramaktan acizdir. Ancak, O'nun mucizelerini akledebilir. Kâfir ve müşrikler ise akletmezler: sağır, dilsiz ve kördürler. (bk. Bakara, 2/171)

"Allah, (o Allah'tır ki) kendinden başka hiçbir ilah yoktur. (O, zatî, ezelî ve ebedî hayat ile) diridir (bakîdir). Zatiyle ve kemâliyle kâimdir. (Yarattıklarının her an tedbir ve hıfzında yegane hakimdir, her şey onunla kâimdir). Onu ne bir uyuklama tutabilir ne de bir uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. O'nun izni olmadıkça katında şefaat edecek kimmiş? O, yarattıklarının önlerindekini, arkalarındakini bilir. (Yaratılmışlar) O'nun ilminden yalnız kendisinin dilediğinden başka hiçbir şeyi kavrayamazlar. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri (kucaklamıştır, o kadar) vâsidir. Bunların gözetilmesi O'na ağır gelmez. O, çok yüce, çok büyüktür." (Bakara, 2/255)

Abdullah İbn Ömer (r.a.): “Cân oğulları diye anılan cinler, Âdem (a.s)’in yaratılmasından iki bin yıl evvel yeryüzünde idiler. Yeryüzünü fitne ve fesada vermek suretiyle bozdukları ve kanlar döküp cinayetler işledikleri için, Allah onlara karşı meleklerden müteşekkil bir ordu gönderdi. Melekler tarafından iyice hırpalanan bu fesatçılar, denizlerdeki adalara sığınmak suretiyle canlarını kurtarabildiler. Bunun üzerine Cenab-ı Hak meleklere: “Muhakkak ben yeryüzünde bir halife yaratacağım…” dedi.

İbn-i Abbas şöyle diyor: "İnsan çamurdan yaratıldı. Yeryüzünde ilk önce cinler yaşarlardı. Onlar arzda kanlar akıttılar, birbirlerini öldürdüler. Allah onlara İblisin komutasında meleklerden askerler gönderdi. İblis ile onun komutası altında bulunanlar, öteki cinlerle savaşarak, onları denizlerdeki adalara ve dağların etrafına sürdüler. Bu zaferi kazandıktan sonra İblisin kalbinde gurur doğdu ve: “Ben, kimsenin yapmadığı bir iş yaptım” diye övündü. Allah onun kalbinde doğan bu gururu bildi. İblisin yanındaki melekler bunu bilmiyorlardı. Cenab-ı Hak, İblisin yanında bulunanlara: “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” dedi. Buna karşılık olarak melekler: “Sen, bizim kendilerini tenkile memur edildiğimiz cinlerin yaptığı gibi orada fesat çıkaracak ve kanlar dökecek biri mi yaratacaksın?” dediler.(2)

Selametle..

Buffy

Üye
Yeni Üye
Herkese Merhaba
Elimde okumakta olduğum Homo Deus kitabı beni dolaylı olarak Hz. Adem’in yaşını, yaşadığı dönemi araştırmama yönlendirdi. Sitenize tamamıyla tesadüf tosladım ve bu konuda yorumları okudum. Buna rağmen maalesef diyeceğim kafamdaki çelişki giderilmedi. Adem’in yaşı ve ilk insan olması konusunda yazılanları ve bilinenleri tekrar etmeyeceğim. Kuran'da Adem ile ilgili kesin bir tarih verilmezken eski Ahit Tevrat'tan ve yeni Ahit İncil verilerinden yola çıkan Hiristiyan din bilimcileri dünyanın yaşınında ancak 15 bin yıl olduğunu iddia etmişlerdi.
Oysa evrenin oluşmasını sağlayan büyük patlama 14 milyar yıl önce, evrenin başlangıcından sonra devam eden oluşum sürecinde yaşadığımız yer küre 4.5 milyar yıl önce biçimlenmeye başlamıştı. Dünyanın 4.5 milyar yıllık varlığında ilkel yaşam ise tahminen 3.5-3.8 milyar yıl önce oluşmaya başlamıştı
Kuran'da Adem'in eşi Havva'nın nasıl yaratıldığına dair hiç bir vurgu bile yazmazken, İslami bilgiler verdiklerini söyleyen bu insanlar, Havva'nın Adem'in sol kaburgasından yaratıldığını iddia etmektedirler. Sanırım Kuran'da Ademin eşi olduğuna dair Havva'nın adı bile geçmez.
Yaratılış veya varoluşları ile ilgili bizim ırkımız olan homo Sapienslerin geçmişleri en fazla 200 bin yıl öncesine dayanmaktadır, bu veriyi temel alırsak ilk sorumluluk verilen Adem'in geçmisini ancak 200 bin yıl öncesine götürebiliriz
Hiristiyan ve Musevi dinbilimcileri, Tevrat'ın yaratılış bölümünden yola çıkarak sinsile olarak Nuh peygamberden 10 nesil sonra Ademe ulaşmaktadırlar. Bu veriler Adem'in 4-5 bin yıl önce varolduğunu göstermektedir !!!
Kuran, Ali imran 34'de Allah; Adem, Nuh, İbrahim peygamberlerin isimlerini bir önceki ayette saydıktan sonra "Bir zürriyet olarak birbirinden gelmişlerdir. Allah her şeyi işitendir, bilendir" der
Birçok Kur’an ayetinde göklerin ve yerin 6 günde yaratıldığı yazar.Fussilet suresinin ilgili ayetlerinde ise bununla ilgili bir çelişki göze çarpar.Günler toplandığında bu yaratılışın6 gün değil 8 günde tamamlandığı sonucuyla karşı karşıya kalırız:
Fussilet=9: De ki: «Siz yeri iki günde yaratanı gerçekten inkâr edip duracak mısınız? Bir de O'na eşler koşuyorsunuz ha? O bütün âlemlerin Rabbidir.»
Fussilet=10: O, yerin üstünde sabit dağlar yarattı. Orada bereketler meydana getirdi. Orada araştırıp soranlar için rızıkları tam dört günde belli bir seviyede takdir edip, düzene koydu.
Fussilet=11: Sonra göğe doğruldu o bir duman iken ona ve yere: ‘’İkinizde ister istemez(görevlerinizin gereğini yapmaya) gelin’’ dedi.İkisi de: ’’İsteye isteye geldik’’ dediler.
Fussilet=12:Böylece Allah onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu. Her göğe kendi işini bildirdi. Biz en yakın göğü kandillerle süsledik ve koruduk. İşte bu çok güçlü ve her şeyi bilen Allah'ın takdiridir.
Fussilet=9:Yeryüzü 2 günde yaratıldı.
Fussilet=10:Yeryüzündeki rızıklar vb. 4 günde.
Fussilet=12:7 gök 2 günde(Yer de göğe dahil).
=Toplamda 8 gün ediyor.Halbuki Kur'an'ın birçok ayetinde gökler ve yer 6 günde yaratıldı denilir.
Örneğin Furkan=59: O Allah ki, gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri altı günde yaratmış ve Arş üzerine kurulmuştur. O Rahmân'ı, sen haberdar olandan sor.(Tevrata göre de Tanrı 6.gün sonunda dinlenmeye gider).
Sonuç olarak ... ha 6 ha 7 ha 8...
7 kabul edelim..
(Resulüm) Senden, başlarına acele azap getirmeni istiyorlar. Allah sözünden asla caymaz. Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir. (Hac 47)
neymiş allah katında 1 gün = 1000 yıl mış demi ?
7 gün kabul etmiştik (isterseniz 8 isterseniz 6 kabul edin)
Sonuç : Kitaba bakarsak dünyanın yaşı neymiş ? 7000 yılmış . demi ?
Kitab-ı Mukaddes’ten dünyanın ve insanlığın yaşı çıkarılabiliyor. Nuh’a kadar olan sıralama verilmiş. Nuh’tan Adem’e kadar olan süre de kuşaklardan tahmini olarak ortaya çıkarılabiliyor.
Tevrat’ta yazılı olan bu tarihlere Kur’an’da itiraz edilmediğine göre, Tevrat tasdik edildiğine göre Kur’an’da bu süreci kabul ediyor demektir.
Nitekim hadislerde de bu yönde bilgiler mevcut.
Adem’den kıyamete kadar dünyanın ve insanlığın ömrü 7000 yıldır.
Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459.
Tezkiretu’l-Mevduat, I/223.
Sahavî, el-Makasıdu’l-hasene (Deylemi’den naklen), I/693, h.no: 1243.
Munavî Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278 (Deylemi’den naklen).
Bayezid Bistamî, Miftahu’l-Cifr adlı eserinde, Sabiler ve diğer üç semavî dinin mensuplarının dünyanın ömrünün 7000 yıl olduğunda ittifak ettiklerini, söyler. (a.g.e.)
Hadise göre Muhammed “Ben insanlığın ikindi vaktinde geldim.” diyor. Diğer bir hadisinde ise “Benim ümmetimin ömrü 1500 seneyi pek geçmeyecek.” demiş.
Muhammed’den günümüze yaklaşık 1430 sene geçmiş zaten.
Yani İslam’a göre Kıyamete 60-70 yıl var.
Bu konuda Museviler kesin tarih dahi verirler:
Adem ve Havva’nın dünyaya geliş tarihi M.Ö. 3761′dir.
Musevilere göre kıyametin tarihi 7000-3761 = 3239 olur.
Yani 3239 – 2008 = 1231 yıl sonra.

Bütün bu somut bilgilerden sonra halen Hz. Ademin yaşını bilemez tahmin edemez miyiz? Yanıtlayacak arkadaşlardan tek ricam ben somut bilgiler verdim bilimsellik kesin tercihimdir. Ben bunları bilmek istiyorum, inandırılmak değil. Mutlaka somut durumların somut tahlili vardır ama Hegel misali, “hakikat her zaman somuttur.” ve “hem pasta yiyeyim hem de bitmesin diyemeyiz” İnsan düşüncesi esas olarak somuttur. Özellikle benim zihnim soyut kavramları kolay kolay hazmetmez. İmgeleri şekillendirmede açık olan ayetleri tekrar tekrar yorumlamadan adeta bir koltuk değneği aramadan; bilinenlere bilinemez, bilemeyiz, Allah'ın takdiridir, ne yapalım", "Aslında onu demek istememiş", "O zamanın şartları öyleydi" gibi sözlerle görünen gerçeklere meydan okumadan değerli yanıtlarınızı bekliyorum.
Konuya yıllar sonra denk gelmiş ve etkilenmiş biri olarak bu okuyan araştıran hesaplayan arkadaşın yazısında sadece bir yere değinmek istedim. Diyor ki, dünya 6 günde yaratıldıysa ve Allah katında her gün 1000 yıl kadarsa dünya 6000 yıllık sizin inancınıza göre. Bir de öyle emin ve gururlu ki yaptığı çıkarımdan ...Yahu gerçekten her şeyi, mecazları alay etmek için eğip bükmesini geç; bu yaptığı hesap bile dünyanın 6000 yıllık olduğunu değil, oluşturulmasının 6000 yıl sürdüğünü gösterir.
İlgilenen arkadaşlar gerekeni yapıp şahsı uzaklaştırsa da gecenin bi vakti üyelik açıp yanıtlama isteği duydum.
Forumdaki diğer insanlar gerçekten çok düzeyli tartışmış, okuması çok keyifliydi. Teşekkür ediyorum ve bu konunun sürdürülmesini talep ediyorum :)

tuğrul

Üye
Yeni Üye
Konuya yıllar sonra denk gelmiş ve etkilenmiş biri olarak bu okuyan araştıran hesaplayan arkadaşın yazısında sadece bir yere değinmek istedim. Diyor ki, dünya 6 günde yaratıldıysa ve Allah katında her gün 1000 yıl kadarsa dünya 6000 yıllık sizin inancınıza göre. Bir de öyle emin ve gururlu ki yaptığı çıkarımdan ...Yahu gerçekten her şeyi, mecazları alay etmek için eğip bükmesini geç; bu yaptığı hesap bile dünyanın 6000 yıllık olduğunu değil, oluşturulmasının 6000 yıl sürdüğünü gösterir.
İlgilenen arkadaşlar gerekeni yapıp şahsı uzaklaştırsa da gecenin bi vakti üyelik açıp yanıtlama isteği duydum.
Forumdaki diğer insanlar gerçekten çok düzeyli tartışmış, okuması çok keyifliydi. Teşekkür ediyorum ve bu konunun sürdürülmesini talep ediyorum :)
Ben her şeyi bilimsel somut kanıt isterim dercesine bir yazı , fakat mantık hatası yapıyorsun. :kordinatları değişik bir ortamı ele alırken çoğu zaman somut bulamaz yada onunla hareket edemessin bu mümkün değil. Yani bilimsel ! diyerek verdiğin çoğu veri safsata , tevratta yazıyor kuran yalanlamıyor ! gibi bir kıyas yaklaşımı hiç makul değil. Ayrıca matematiğin bozuk , yaratılışın sürecini , tüm yaratılıs ve yok oluş gibi ele almış biri olarak , sonrasında bana tutarlı bilgiler verin demek te ayrı bir ironik durum. Demişsin ki beni inandırmaya çalışmayın , bana somut bilgiler verin. Bana bilimin bilimselliğin kesin ve değişmez üzerine yorum yapılmamış bir tane somut delilini göster. Bir çok kalıntıya buluntuya her yıl yeni ömür biçenler mi tutarlı olacak. Elindeki cetvel yanlıs senin bir kere , yanlış cetvelle neyi ölçersen ölç yanlış çıkacak. Kurana yaklaşım tarzın çok apsürt. İlk olarak ketebe el kuran el kitap mushaf üzerine bir bakmanı tavsiye ederim. Sonra kuran sana yaratılışla ilgili eksiksiz bilgi vermek zorunda değil ki , verdiği bilgiler tutmuyor yada yetersiz diyesin , çünkü amacı bu değil , örneğin buz dolabı soğutmak için yapılır , fakat içinde aydınlatıcı ampülde vardır , sen bu cebime sığmıyor deyip buz dolabına kızıyorsun. Kurana yaklaşımın çok farklı olmalı , bence yaratılış bölümlerinin yanında , konu içinde ki iddialara konsantre olmalısın. Bak mesela medinede meryem hakkında tıpkı bu gün kü gibi lafla atılıyor ortaya , şu söyle idi bu böyle idi , aslında olan şuydu gibi. Allah diyor ki meryem için kalem attıklarında siz oradamıydınız. Mesele bu paragraftan şunu çıkar , meryem döneminde kalem var yazı var !! Bilmem örneğimi anlatabildim mi . Gaybı kesin oalrak bilemessin , zaten inanmak için buna gerekte yok. Bak bir örnek vereyim , kuran uydurma insan sözüdür diyenlere , bir yalancı olsan din adı altında bir kitap yazsan geleceğe dair risk alıp atıp tutarmısınız ? Tabi hayır Çünkü dediğiniz şey gelecekte olmaz ise , rezil kepaze olursunuz. Kuran da böyle onlarca risk var !! Yani ilk olarak elindeki kuran gibi bir veriyi doğru okumayı öğrenmek lazım. o bir yaşam kitabı , yanında diğer verdikleride cebine fazladan girenler.

tuğrul

Üye
Yeni Üye
ayrıca forumda yeni konu açmayı bir türlü beceremedim. Ben mi başarısız oldum yoksa her önüne gelen açamıyor mu ?

Buffy

Üye
Yeni Üye
Ben her şeyi bilimsel somut kanıt isterim dercesine bir yazı , fakat mantık hatası yapıyorsun. :kordinatları değişik bir ortamı ele alırken çoğu zaman somut bulamaz yada onunla hareket edemessin bu mümkün değil. Yani bilimsel ! diyerek verdiğin çoğu veri safsata , tevratta yazıyor kuran yalanlamıyor ! gibi bir kıyas yaklaşımı hiç makul değil. Ayrıca matematiğin bozuk , yaratılışın sürecini , tüm yaratılıs ve yok oluş gibi ele almış biri olarak , sonrasında bana tutarlı bilgiler verin demek te ayrı bir ironik durum. Demişsin ki beni inandırmaya çalışmayın , bana somut bilgiler verin. Bana bilimin bilimselliğin kesin ve değişmez üzerine yorum yapılmamış bir tane somut delilini göster. Bir çok kalıntıya buluntuya her yıl yeni ömür biçenler mi tutarlı olacak. Elindeki cetvel yanlıs senin bir kere , yanlış cetvelle neyi ölçersen ölç yanlış çıkacak. Kurana yaklaşım tarzın çok apsürt. İlk olarak ketebe el kuran el kitap mushaf üzerine bir bakmanı tavsiye ederim. Sonra kuran sana yaratılışla ilgili eksiksiz bilgi vermek zorunda değil ki , verdiği bilgiler tutmuyor yada yetersiz diyesin , çünkü amacı bu değil , örneğin buz dolabı soğutmak için yapılır , fakat içinde aydınlatıcı ampülde vardır , sen bu cebime sığmıyor deyip buz dolabına kızıyorsun. Kurana yaklaşımın çok farklı olmalı , bence yaratılış bölümlerinin yanında , konu içinde ki iddialara konsantre olmalısın. Bak mesela medinede meryem hakkında tıpkı bu gün kü gibi lafla atılıyor ortaya , şu söyle idi bu böyle idi , aslında olan şuydu gibi. Allah diyor ki meryem için kalem attıklarında siz oradamıydınız. Mesele bu paragraftan şunu çıkar , meryem döneminde kalem var yazı var !! Bilmem örneğimi anlatabildim mi . Gaybı kesin oalrak bilemessin , zaten inanmak için buna gerekte yok. Bak bir örnek vereyim , kuran uydurma insan sözüdür diyenlere , bir yalancı olsan din adı altında bir kitap yazsan geleceğe dair risk alıp atıp tutarmısınız ? Tabi hayır Çünkü dediğiniz şey gelecekte olmaz ise , rezil kepaze olursunuz. Kuran da böyle onlarca risk var !! Yani ilk olarak elindeki kuran gibi bir veriyi doğru okumayı öğrenmek lazım. o bir yaşam kitabı , yanında diğer verdikleride cebine fazladan girenler.
Yalnız bu çıkarımı yapan ben değilim, bu çıkarımla İslam kökenini sarsmaya çalışan bir arkadaşımıza tepkimi belirttim. Lütfen düzgün okuyun.