Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Hollanda da Bulunan Roma Altınlarının Sırrı Çözülüyor

Konu, 'Avrupa Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Roma İmparatorluğunun son son dönemlerine ait altın sikkeler, ülkenin orta doğu bölgesindeki Hollanda'nın Gelderland kentindeki bir alanda bulundu.

Lienden meyve bahçesinde Roma altın sikkeleri bulundu [Fotoğraf: Rob Reijnen, Museum Valkhof]

Uzmanlar, bölgenin, M.S 476'da Batı Roma İmparatorluğunun bir parçası olduğu beşinci yüzyılın ikinci yarısında Fransız bir askeri lider tarafından toprağa gömüldüğüne inanıyorlar.​

Veenendaal yakınlarındaki Lienden'de bulunan 41 altından bir kısmı, 457'den sonra dört yıl hüküm süren imparatorluğun son hükümdarlarından biri olan Majorian'ın imajını taşıyor.

Majorianus'un altın solidusu [Fotoğraf: Rob Reijnen, Museum Valkhof]
    Amsterdam'daki Vrije Üniversitesi'ndeki arkeoloji profesörü Nico Roymans, "Bu esasa dayanarak, bu hazinenin 460 civarında toprağa gömüldüğünü düşünüyoruz" dedi.

Koleksiyon, Cuma sabahı Nijmegen'deki Valkhof Müzesi'nde ilk kez gösterildi.

Orchard kazı alanı, 2016 [Fotoğraf: Rob Reijnen, Müze Valkhof]

Roymans, paranın Visigoth gibi yerel Germen kabileleri ile olan sıkıntılarıyla yardım karşılığında Romalılar tarafından Frank savaş ağasına ödenmesi için verilmiş olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

19. yüzyıldan kalma alan haritalarının, paraların bulunduğu yerde bir defin yeri olduğunun göstemesi sahibinin geri dönmeyi ve paraları toplanmayı düşündüğünü gösteriyor.

Hollanda gibi ülkeler'de bulunan Geç Roma altın para tablolarının bir haritası [Fotoğraf: Museum Valkhof]

Roymans, "Mezar höyüğü Roma döneminin sonlarında kolay bulunabilirdi ve belki de bu hazineyi orada saklamak için bir sebepti" dedi.

Nijmegen Radboud Üniversitesi arkeolojisinde kıdemli öğretim görevlisi olan Stephan Mols, "Bu bulgu olağandışı çünkü dönemin çok geç döneminde" dedi. 'Ancak Romalıların asker alıp buradan yardım istediğini kanıtlamamıza yardımcı oluyor.' dedi.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş