Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Hititlerin Dini Merkezi Zippalanda Yozgat da Mı?

Konu, 'Türkiye Arkeolojisi' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  995
  Beğenilen Mesajlar:
  132
  Zippalanda nedir, neresidir?

  Zippalanda Hititlerin dini ve idari merkezlerinden biridir. Adı yazılı tabletler sayesinde bilinmesine rağmen 20. Yüzyıla kadar bulunamamış ve nerede olduğu tartışma konusu olmuş bir yerdir.

  Zippalanda hakkında bilgilerin büyük çoğunluğunu Hattuşa’da bulunan tabletler aracılığı ile elde etmiş bulunuyoruz. Bu tabletlerden anlaşıldığı üzere burada bulunan tapınakta imparatorluk festivalleri, ayın festivalleri ve av festivalleri yapılmaktaydı. Dini fonksiyonlarının yanı sıra Zippalanda da insanlar inşalar askeri işler, el sanatları, avcılık ve hayvancılıkta yapıyordu.

  [​IMG]

  Bu yıl yapılan Yozgat Sorgun İlçesinde, Büyük Taşlık Köyü sınırları içerisinde yer alan Uşaklı Höyük kazılarda kale ve tapınak olduğu düşünülen yapılar uzmanlara yeni kapıların anahtarını verdi. Yukarıda bahsedilen ve bulunamamış olan Zippalanda burası olabilir.

  2015 yılı kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve 4000 yıllık olduğu belirtilen çivi yazması bir tabllette daha önce alanda bulunmuş olan tabletlerden farklı olarak Tanrıça İştar adının çok net bir şekilde geçmesi burasının aranılan Zippalanda olma ihtimalini de gündeme getirdi. Ayrıca Anadolu Ajansına konuşan kazı başkan yardımcısı Dr. Valantina Orsi (Floransa Üniversitesi) Uşaklı Höyüğün (Kuşaklı) Hitin başkentlerinden olan Alişar’a giden yol üzerinde olmasının ve coğrafi konum bakımından Kerkenes Dağı’na olan yakınlığının burasının Zippalanda olma ihtimalini kuvvetlendirdiğini söyledi.

  [​IMG]

  Önümüzdeki dönemde yapılacak kazılar ve gün yüzüne çıkacak yeni eserler bu bölgenin Tanrıça İştar’a adanmış Zippalanda olup olmadığına ışık tutacaktır.
   
 2. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Mümkündür yakın Zaman'da hihtler ile ilgili detaylı bilgi vereceğim yazımı yoğunluktan tamamlayamadım ama şöyle söyleyim. Bir kil tablette anlatılan olayda, büyük Hitit kralı Hattuşili eşini buluş hikayesi anlatılır.hattuşili Hattuşaşdan çıkıp Doğu'ya doğru gidip bir isyanı bastırdıktan sonra dönüş yolunda büyük bir Hitit tapınağında hizmetçi olan bir kadına aşık olduğu ve onu kadını yaptığı düğün törenleri anlatılır. Daha fazla detaylı bilgiyi yazıma saklıyorum ama mümkün olduğunu söyleyebilirim
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş