Her Yol Orta Asyaya Çıkıyor

Gökbörü

Genel Yetkili
Yetkili üye
☾ ✯
Üye
#1
Sibirya’nın Altay Dağları bölgesinde Denisova isimli mağarada bulunan taş bilezik herkesi şaşırtıyor. Bu bileziğin türünün en eski örneği olduğu söyleniyor. Yapım teknolojisi bakımında günümüz teknolojisinden dağa üstün olduğunu iddia eden bilim adamları bu görüşlerini daha da ileri götürerek Denisovalıların modern insandan daha gelişmiş olduğunu da iddialarına ekliyorlar.Anatoly Derevyanko (Rus Bilimler Ak. Arkeoloji Enstitüsü) ve ekibi 40.000 yıl öncesine tarihlenen bileziğin analizini oksijen izotopu analizi ile elde ettiklerini belirtiyorlar. Buluntularda ki katmanların birbirine karışmadığını düşünen ekip, buluntular arasında birde yüzük buldular yüzükle ilgile henüz bir açıklamada bulunmadılar.
Bilezik üzerinde yapılan araştırmalara göre klorit taşından yapıldığı ve bölgeye çok uzaktan geldiği belirtiliyor. Ayrıca bu taşın çok kırılgan ve özel olduğu için elit bir kadın veya çocuk tarafından takıldığı tahmin edilmektedir.


Bileziğin Yapım Teknolojisi Çağının Çok Ötesinde
Bileziğin dikkat çekçi özelliği ise yapım tekniği bakımında Neolitik gibi bir dönemden çok daha önce yapılmış olması. Denisova insanlarının bu bileziği kendi dönemlerinde nasıl yapmış olacakları tahmin edilemiyor.
The Siberian Times’a konuşan Derevyenko “Bileziği yapan usta Paleolitik dönemde görülmeyen yaylı matkap, delik için törpü ve parlaklık için farklı oranlarda tabaklanmış deri ile cilalama ve zımpara tekniklerinde oldukça yetenekliydi“ diyor.
“Bilezik enterasan özelliklere sahip, güneş altında ışık yansıtarak parlaklık sağlarken, geceleri ışık kaynağında ve ateş yanında koyu yeşil bir renge bürünerek dikkat çekici bir hal alıyor.“Arkeolji müdür yardımcısı ise yaptığı açıklamada, bu keşif sayesinde günümüzde yok olmuş olan Denisovalıların, günümüz ırklarının temeli kabul edilen Homosapiens ve Neandertallerden daha gelişmiş olduğunu gösteriyor şeklinde açıklamalarda bulundu.
Bu mağarada ayrıca bulunan buluntular 600.000 yıl öncesine dayandığı yönünde iddialar mevcut. Buluntular arasında tüylü mamut ve 50 kadar kuş türü ve 65 adet memeli hayvan bulundu.Yorum:
Bilezik yukarıda giriş yazısında da belirttiğimiz gibi Altay Dağları’ndaki ünlü Denisova mağarasında bulundu. Buda bize gösteriyor ki bu ırk Türklerin atası bile olabilir. Bu araştırma bir Türk tarafından yapılmış olsa idi kesinlikle dikkate alınmaz ve ırkçı yaklaşım diye karalama kampanyalarına maruz kalınırdı. Dünya tarihi istese de istemese de bir yerlerden Türklere çıkıyor.
Bulunan mağara sanki Nuh’un gemisinden çıkmış gibi. Bu bağlamda yapılacak araştırmalar ön görülerimizin gerçekliğini kanıtlayabilir. Şüphesiz gerçeği Allah C.C bilir.

Kaynak:
http://arkeofili.com/?p=4156
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Nuh'un gemisi konusunu ilerde işlemeyi düşünüyorum. Yorum ve yaklaşım bence gayet mantıklı. Bizlere filmlerde gösterildiği gibi ahşap bir gemi olduğu ve içine yüzlerce hayvanın sığdığını düşünmek bana biraz basite kaçmak gibi geliyor. Günümüzde bile denizlerden okyanuslara çıkacak gemilerin ne denli yüksek teknoloji ile üretildikleri ortada. Siz her hayvandan bir dişi bir erkek alacak ve tüm dünya sular altında iken Tahtalardan yapılmış bir gemi ile yüzeceksiniz? Teknolojik olarak ileri olmaları gerekiyor diye düşünüyorum.

Sizinde belirtiğiniz gibi Şüphesiz gerçeği yalnızca Allah bilir.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#3
Güzel bir keşif olmuş. Benim bakış açımdan yazılan veya anlatılan tarihin geneli var sayımlar üzerine kurulmuş ve insanların daha basit anlayacakları hale getirilmiştir.Buluşlar ve keşifler her zaman farklı şeyler söylecekler ve açıklamaya çalışacak bilim insanları. Nuhun gemisi ile iligili olaya gelince.Vakiti gelidiğinde elbette tartışırız lakin yorumdaki '' tüm dünya sular altında iken '' kısmı biraz çelişkili. Tufan tüm dünyada değil bölgesel bir tufan olmuştur ve orta asya ile karadeniz kıylarına kadar olan bölüm sular altında kalmıştır şeklinde bir çok rivayet kantı mevcuttur.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#4
Nuhun gemisi ile iligili olaya gelince.Vakiti gelidiğinde elbette tartışırız lakin yorumdaki '' tüm dünya sular altında iken '' kısmı biraz çelişkili. Tufan tüm dünyada değil bölgesel bir tufan olmuştur ve orta asya ile karadeniz kıylarına kadar olan bölüm sular altında kalmıştır şeklinde bir çok rivayet kantı mevcuttur.
Karatekin Bey cümlenin sonunda süphesiz gerçeği Allah bilir dememizin sebebi bu kadar eski bir konu hakkında kesin bir bilginin bulunmaması ve kesin bir yargıya varmanın yanlış olduğudur. Asya ve Karadeniz kıyıları konusunu araştırmak lazım bir ara ağrı dağında Nuh'un gemisi bulundu denildi ama gerçekliği çok ta tartışılmadı.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#5
O tartışmasız bir gerçek muhakkak ki Allah bilir.Rivayetlerin ve tahminlerin olması gayet normal.Çünkü tam olarak ne aradığımızı bilmiyoruz.Yeni bulunan kanıtlar , antik eserler , bulgıular bizi nereye sürüklerse oraya gidiyoruz doğal olarak.Karadeniz ve Nuh tufanı ile ilgili yakın zamanda bir belgesel ve araştırma izlemiştim.Bulgular ilginç bilgiler veriyor.İlerleyen zamanlarda tartışılabilir.