Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Güney Kore'de Üç Krallık Dönemine Ait Yaldızlı-Bronz Buda Bulundu

Konu, 'Asya Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.040
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Pazartesi günü Kültür Mirası İdaresi'ne göre Jinjeon Tapınağı'nın Yangyang, Gangwon'daki Jinjeon Tapınağı'nın Üç Katlı Taş Pagodası çevresinde Üç Krallık Dönemi'ne (MS 66 - MS 668) ait olduğu düşünülen ayakta duran bir yaldızlı-bronz Buda triadı çıkarıldı.

  [​IMG]
  Yangyang'daki Jinjeon Tapınağı'ndaki Üç Krallık Dönemine ait yaldızlı bronz Buda üçlüsü, Kültür Mirası İdaresi'ne göre giysilerin üzerindeki desenlerin yanı sıra yüz ifadelerini de açıkça göstermesi bakımından bu eser ulusal bir hazine
  [Fotoğraf: Kültür Mirası İdaresi]
  6. yüzyılda yapılmış olduğu düşünülen Buda üçlüsü 8,7 santimetre (3,4 inç) uzunluktadır. Merkezde Avalokitesvara olarak bilinen bodhisattva, solunda ve sağında iki adet Hyupsi bodhisattvas buluyor. Baş ve bedenindeki ışık, kabartma olarak kazınmıştır.

  Bulunan eserler küçük olmasına rağmen, ulusal bir hazine kadar değerli görülüyor çünkü, Üç Krallık Döneminden bu kadar iyi korunmuş, giysiler üzerindeki desenlerin yanı sıra yüz ifadelerini de açıkça gösteren birkaç Buda üçlemesi var.

  İlk olarak, Buda üçlüsü tunçtan yapılmış gibi görünüyordu, fakat Chuncheon Ulusal Müzesi'ndeki temel incelemede, yaldızlı bronzdan yapılmış olduğunu ortaya çıkmıştır.

  Yangyang İlçesi ve Kukgang Arkeoloji Enstitüsü, tapınağın özelliklerini araştırmak için Temmuz ayında 122 no'lu Ulusal Hazine olarak belirlenen Jinjeon Tapınağı'nın pagoda çevresindeki kalıntıların kazılarını yürütüyor. Buda üçlüsü pagoda kuzey köşesinde bulundu.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş