Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Giza'daki Büyük Piramit'de Dev Bir Boşluk Keşfedildi

Konu, 'Afrika Arkeolojisi ve Sırları' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  858
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  4500 yıllık ve hala gizemlerini koruyor. Antik dünyanın 7 harikasından biri olan Büyük Giza Piramidinde 30 mt büyüklüğünde boşluk bulundu. Araştırmada son teknoloji radarlardan yararlanıldı. Bilim insanları, 19. yüzyıldan bu yana buna benzer bir keşfin yapılmadığını ve bu keşfin piramitlere olan ilgiyi artıracağını söylüyorlar.


  [​IMG]
  ScanPyramids Büyük boşluğun 3D yandan görünümü [Fotoğraf: ScanPyramids mission]

  Nature dergisinde yayınlanan bir makalede , uluslararası bir ekip, piramitin derinliklerinde 30 metrelik bir boşluğun bulunduğunu ve bu boşluğun Büyük Galerinin üzerinde yer aldığını, ayrıca büyük galeri ile benzer benzer kesitlere sahip olduğunu belirtti.

  Uluslararası bir araştırma ekibi, ‘Kraliçe bölmesi’ ve ‘Kral bölmesi’ olarak bilinen iki bölmeyi birbirine bağlayan dik eğimli bir geçit olan Büyük Galeri’nin üstünde, en az 30 metre uzunluğunda büyük bir boşluk tespit etti. Boşluk, 1800’lerden beri 4,500 yıllık piramit içerisinde keşfedilen ilk büyük iç yapı.  Bilim adamları kozmik ışın görüntüleme teknolojisini kullanarak, kayacın röntgen ışınlarına benzer şekilde nüfuz eden muon denilen atom altı parçacıkların davranışını kaydeden bir teknik sayesinde keşfi yaptılar.

  Bristol Üniversitesinde bir Mısır uzmanı olan Aidan Dodson, boşluk alan hakkında hazine odası veya mezar odaları olma olasılığını neredeyse sıfır buluyor ancak keşif, yapı tekniklerini aydınlatmaya yardımcı olması bakımından önem taşıyor.

  Dadson "Piramidin mezar odası ve lahit bölümünün üzerinde yer alan bu boşluğun tavan üzerindeki taşın ağırlığını azalmak için bırakılmış olabileceğini ve diğer piramitlerde de bulunduğunu tahmin ediyoruz." dedi.


  [​IMG]
  Kufu'nun Piramidi ve 3D havadan görünümü kesiti [Fotoğraf: ScanPyramids mission]

  Tarama yöntemlerini test eden ve hükümetin yeni teknikler gözetim kuruluna başkanlık eden ünlü eski arkeolog ve ünlü arkeolog Zahi Hawass, söz konusu bölgenin yıllardan beri bilinir olduğunu ve bu nedenle bir keşif teşkil etmediğini söyledi. Antik sitelerin taranmasının yararlılığını uzun süre önemsemedi.

  "Büyük Piramit boşluklarla doludur Sonuçların halka nasıl yansıtıldığına dikkat etmek zorundayız" diyerek, uluslararası ekibin karşılaştığı bir sorunun üyesi olarak bir Mısırbilimcisinin bulunmaması olduğunu belirtti. O, oda muhtemelen boş alan inşaatçılar aşağıda oda inşa etmek için kullanılan olduğunu söyledi.

  "Büyük Galeri'yi inşa edebilmek için oyuka ya da büyük boşluğa erişmek zorundaydınız - böyle bir alan olmadan inşa edemezsiniz" dedi. "Taşlar arasında büyük boşluklar var ve inşaat boşlukları olarak bırakılmış olabilir."

  [​IMG]
  Büyük Galeri [Fotoğraf: ScanPyramids mission]

  146 metre yüksekliğe sahip piramit, 19. yüzyılda dünyanın en uzun yapısıydı ve halen en büyük insan yapımı yapılardan biri.

  Firavun Khufu döneminde MÖ 2560 yıllarında tamamlanan yapının inşası muhtemelen 20 yıl sürdü. Bugün bile, piramidin tam olarak nasıl inşa edildiği sorusu uzmanların kafasını kurcalıyor.

  O dönemde Mısır çok güçlü ve merkezi bir monarşiydi, ticaretten ve Nil Nehri’nden beslenen tarımıyla oldukça zengindi. Büyük Piramit, tartışmasız o gücün en önemli göstergesiydi. MÖ 2509’dan 2483’e kadar hüküm süren firavun Khufu, kendisi için bu devasa piramidi inşa ettirmişti. Bu görkemli anıt, taş ocağından çıkarılan, buraya taşınan, özel ölçülerde kesilen ve daha sonra durması gerektiği yere konan 2.3 milyon kalker bloktan oluşuyor.

  Yapı, iki küçük piramidin yanı sıra birçok tapınak ve mezar içeren daha büyük Gize piramit kompleksinin bir parçası.

  [​IMG]
  ScanPyramids ekibi Büyük Boşluğu 3D sanal gerçeklik ile incelerken
  [Fotoğraf: ScanPyramids mission]

  Antik dünyada ayakta kalan nadir eserlerden olan Büyük Piramit yaklaşık 4500 yıl önce bir kraliyet mezarlığı olarak inşa edildiğinden bu yana görenleri büyülemektedir. Uzmanlar halen nasıl yapıldığı üzerine farlı teoriler üretmektedirler ve bu yüzden yapılan en küçük keşif beli büyük ilgi ve heyecan yaratmaktadır.

  Örneğin geçtiğimiz yılın sonlarında Büyük Piramitte, termal tarama yöntemi ile taramalar yapılmış ve yüksek sıcaklığı yansıtan taşlardan dolayı bir anomali tespit edilmişti. Yine Kral Tutankhamun'un mezarı radar yardımıyla taramış saklı oda ile ilgili bazı iddialar ortaya atılmıştı ve bu iddialar baya ilgi uyandırmıştır.

  [​IMG]
  Giza Büyük Piramidi [Fotoğraf: BigStockPhoto]
  Daha önce, ScanPyramids Projesi, piramidin içinde sürpriz olmayan bir şekilde bazı ilginç boşlukların ve anormalliklerin saptandığını ilan etmişti. Fakat yeni bulunan boşluk, kesinlikle bir sürprizdi ve muhtemelen Gize’nin piramitlerinde kullanılan bir görüntüleme tekniği olan müon radyografi ile elde edilen en büyük buluştu.

  Piramidin içindeki karmaşık sistemi daha iyi anlamak için, uluslararası bir araştırma ekibi, taşa nüfuz edebilen kozmik ışınların müon yan ürünleri denilen atom altı parçacıklar kullanarak iç yapıyı görüntüledi. Bu parçacıklar taş veya hava yoluyla hareket ettikçe, izledikleri farklı yörüngeler, boşlukları katı yapılardan ayırt etmeyi mümkün kılıyor.

  Tayoubi, araştırmacılar, ilk görüntüleme sonuçlarında daha sonra boşluk olduğu anlaşılan “çok büyük bir anomali” ortaya çıktığını fark ettiklerinde çok şaşırdıklarını söylüyor.

  Arkeolog ve Mısırbilimci Yukinori Kawae, “Bu kesinlikle yüzyılın keşfi. Piramit hakkında birçok hipotez var, ancak kimse böyle büyük bir boşluğun Büyük Galeri’nin üstünde olduğunu düşünemedi bile.” diyor.


  ScanPyramids projesi için detayları bu linkten inceleyebilirsiniz.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş