Arkeoloji Gevele Kalesi Arkeolojik Kazları İle İlgili Haber ve Gelişmeler

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Konya’nın siluetini oluşturan tarihi Gevale Kalesi’ni gün yüzüne çıkartmak amacıyla 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları yaklaşık bin 700 metre yükseklikte devam ediyor.Selçuklu Belediyesi, Kültür Bakanlığı, Konya Müzeler Genel Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin iş birliği ile tarihi Gevale Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarının bu yıl ki kısmında çalışmalar zirvede devam ediyor. Konya'nın batısında yer alan ve Selçuklu’nun yanı sıra birçok tarihi dönemin önemli muhafız kalelerinden biri olan Gevale Kalesi, yapılan çalışmalarla Konya turizmine kazandırılacak.

Akademik kazı ekibi tarafından titizlikle yürütülen çalışmalar ile birçok mimari mekan ortaya çıkarıldı. Sırlı, sırsız seramik kap, kacak, bazı metal objeler ve bunların yanında çeşitli küçük el eşyaları tespit edildi. Ayrıca tapınak, potern (tünel) ve burçların restore edilmesi için çalışmalar başlayacak.Zirve Tamamen Ortaya Çıkacak

Gevale Kalesi arkeolojik kazı çalışmalarının 2012 yılında yüzey araştırması ile başladığını ifade eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Şimşir, “Kazı çalışmalarımız Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden izin alınarak yapılıyor. Çalışmalarda 2013 ve 2014 yılında tapınak bölgesi, çeşitli kaya oyma mekanlar ve bazı sarnıçlar ortaya çıkartıldı. 2014 yılında da zirveye çıkıldı ve burada da çeşitli mekanlar elde edildi. Bu yıl da 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren yaklaşık 30 işçi ile çalışmalarımıza başladık. Ramazan ayı içinde de bu çalışmalarımız büyük bir özveri ile devam etti. Son dönemde çalışmalarımızı Gevale’nin zirvesinde yoğunlaştırdık. Bu yıl zirveyi tamamen kazıp ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.Kazı çalışmalarının yanında bazı restorasyon çalışmalarının da yapılacağını ifade eden Şimşir, “Tapınak ve potern diye bilinen mekanların yanı sıra sarnıçların restorasyon projesi çizildi. Sarnıç, potern ve burçların restorasyon projeleri kurul tarafından onaylandı ve imalata başlanacak. Bu yıl zirvedeki çalışmalarda daha çok üst örtüsü ortaya çıkmamış mimari mekanlar tespit ediliyor. Birçok buluntu da ele geçirmiş durumdayız. Sırlı, sırsız seramik kap, kacak, bazı metal objeler ve bunların yanında çeşitli küçük el eşyaları buluntu olarak tespit ediyoruz. Bir ekibimiz tarafından bunların temizlik çalışmaları yapılıyor. Daha sonra konservasyon ve restarosyonu yapılacak. Envanterlik değerde bulunanların ileride gerçekleştirilecek bir müzede de sergilenmesi düşünülmektedir” dedi.


Gevale’den Konya Seyredilecek

Gevale Kalesi’nin ikiz tepelerden oluştuğunu ifade eden Şimşir,“Büyük Gevale olarak bilinen yer 1710 metre, Küçük Gevale ise 1670 metre yüksekliktedir. Kazı çalışmalarımız Küçük Gevale’de devam ediyor. Kazı ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasından sonra burada bir çevre düzeni projesi yapılacak. Gezinti noktaları, bakı ve seyir terasları ile belirlenecek gezi güzergahı ile şehrin her tarafı izlenebilecek. Böylece ilk çağdan itibaren Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğlu ve Osmanlı döneminde de kısmen kullanılmış olan ve kültür ve tarih açısından son derece önemli bir alan Konya turizmine kazandırılmış olacak” dedi. 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#3
Konya’da Fatih Sultan Mehmet Dönemine Ait Gülleler BulunduAnadolu Selçuklu başkenti Konya’da birçok medeniyete beşiklik eden ve efsanelere konu olan 5 bin yıllık sur ile sarnıçların bulunduğu Takkeli Dağ’daki kalede Fatih Sultan Mehmet’in gülleleri gün yüzüne çıkarıldı.

Merkez Selçuklu ilçesi sınırlarında bulunan Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı’ya kadar binlerce yıldır birçok medeniyetin izlerini taşıyan dağdaki Gevele Kalesi’nde yürütülen kazılarda önemli bulgulara ulaşıldı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazının Selçuklu Belediyesi, KonyaMüzeler Müdürlüğü ve üniversitenin işbirliğinde yürütüldüğünü söyledi. Kalenin yapısı ve konumundan dolayı tarih boyunca doğal bir gözetleme kulesi olarak kullanıldığını vurgulayan Çaycı, kentin savunması açısından önemli rol üstlendiğini kaydetti. Kazı çalışmalarına yüzey araştırmasıyla başladıklarını dile getiren Çaycı, çalışmaların uzun soluklu olacağını ifade etti. Kazılarda üçüncü yılın geride kaldığına dikkati çeken Çaycı, “İlk yıl buradaki tarihi buluntuları inceledik. Takkeli Dağ’ın eteklerinde Roma eserleri var. Biraz aşağılarda Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan kaya mezarları tespit ettik. Bütün bunlar bu bölgenin tarih boyunca ne kadar yoğun şekilde ilgi gördüğünün göstergesi” dedi.

DÖNEMİN KÜRECİK’İ

Gevele Kalesi Çaycı, Selçuklu döneminde de önemli rol üstlenen Gevele Kalesi’nin geçmişte Konya’nın kilidi olduğunu anlattı. Gevele’yi ele geçirenin şehri de ele geçirebileceğine işaret eden Çaycı, şunları söyledi: “Buluntulara ve yüzey araştırmalarına göre kalenin savunma amaçlı inşa edildiği görülüyor. İçindeki yapılar da bunu destekliyor. Ortaçağ’da sultanların, umera ve zümeranın sığındığı önemli bir yer. Günümüz tabiriyle Türkiye ‘deki Kürecik gibi radar üssü pozisyonundadır. Bin 700 metre yüksekliğindeki bir alanda 360 derecelik gözlem yapılan, çevreye hakim bir nokta.”

Kazılarda çok sayıda “temren” adı verilen ok uçları bulunduğunu bildiren Çaycı, bunun kalenin birçok kez saldırıya uğradığının işareti olduğunu belirtti. Osmanlı dönemine ait eserleri de gün yüzüne çıkardıklarının altını çizen Çaycı, şunları kaydetti: “Çok sayıda gülle bulduk. Fatih’in gülleleri olduğunu düşünüyoruz. Zira kale en büyük darbeyi Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı ordusundan görmüştü. Karaman Beyliği uzun süre Osmanlı’yı meşgul etti. Fatih Sultan Mehmet, Gedik Ahmet Paşa’ya Karamanoğulları tehlikesini bertaraf etmesi emrini veriyor. Gedik Ahmet de öncelikle Konya’nın kilidi olan Gevele Kalesi’ni kullanılamaz hale getiriyor. Sonra da Larende’deki (Karaman) ikinci kaleyi bertaraf ediyor. Böylece Karamanoğulları’nın gücü kırılmış oluyor. Fatih Sultan Mehmet’in güllelerini kazı sırasında etrafa dağılmış vaziyette bulduk. Sayımları yapıldı ve müzeye teslim edildi. Ortaçağ savaş teknolojisinin en önemli unsurları olarak bunları bilim tarihine kazandırdık.”

Kaynak: Radikal
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#4

Konya’nın merkez Selçuklu ilçesi sınırlarında bulunan Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan bin 720 rakımlı Takkeli Dağ’daki Gevele Kalesi’nde, gizli geçit ortaya çıkarıldı.

Kazı başkanlığını yürüten, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazının 30 kişilik ekiple yürütüldüğünü söyledi. Çalışmalarda çok sayıda tarihi bulguya rastladıklarını aktaran Çaycı, çıkarılan varlıkların envanter çalışmasının ardından Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edildiğini dile getirdi.

Çaycı, ay sonunda kazı çalışmalarına ara verileceğini belirterek, 2016 yılının Mayıs ayında yeniden başlanacağını bildirdi.

ÇOK SAYIDA SARNIÇ VAR
Gevele Kalesi’nde çok sayıda sarnıcın varlığına dikkati çeken Çaycı, Ortaçağ dönemi kalelerinde su ihtiyacının bu yapılardan karşılandığının altını çizdi. Çaycı, kalede şu ana kadar 60 sarnıç tespit ettiklerini, bu sayının kazı devam ettikçe artabileceğini aktardı.

Kaledeki sarnıç sayısının hangi dönemde ne kadar kişi tarafından kullanıldığına dair ipuçları verdiğine işaret eden Çaycı, “Bu sarnıçlarda kaç metreküp su toplanabiliyor, bu miktar kaç kişiye yeterli gelir’ bunu tespit edeceğiz. Orada ne kadar asker vardı, kaç insan yaşadı’ sorusunun cevabını bulacağız. Bütün bunlardan oradaki nüfusu ortaya çıkaracağız” diye konuştu.

GİZLİ GEÇİT BULUNDU
Çaycı, Ortaçağ kalelerinde dışarıyla bağlantının sağlanacağı gizli geçit türü mimari yapıların bulunduğuna dikkati çekerek, Gevele Kalesi’nde ise kazının ilk yılında gizli geçit emarelerine rastlandığını belirtti.

Kazı sırasında kendilerini heyecanlandıran gelişmelerle karşılaştıklarını anlatan Çaycı, şöyle konuştu: “Kalede içeriyle dışarının bağlantısını sağlayan ‘dehliz’ adını da verdiğimiz gizli geçit tespit ettik. Orada büyük oranda temizlik çalışması yaptık. İçeriden dışarıya yaklaşık 300 metre uzunluğunda olduğunu tahmin ettiğimiz dehlizin 100-150 metrelik bölümü ortaya çıktı. Burası nihai anlamda sarnıçla bütünleşiyor. Van’daki Urartu kalelerinde de bu yapıya rastlandı. Buradaki dehliz, gizli yolla sarnıca bağlanıyor, buradan da dışarıya tahliye ediliyor. İlk etapta bir su yapısı görüntüsü verip kamufle etme düşünülmüş.”

HİTİTLERE KADAR UZANIYOR
Çaycı, yapının dışarından fark edilmesinin güç olduğuna ifade ederek, şunları kaydetti: “Üstü tonozla kapalı ve hatta arazinin bir parçası gibi görünüyor. Ancak derinlere girildiğinde ayrıntılarından dehliz olduğu anlaşılıyor. Gizli dehlizin ilk örnekleri Anadolu’da Hititlere kadar uzanır. Buradaki gizli geçit için ‘yaklaşık 4 bin yıllık’ denilebilir. Bizim elimizdeki buluntularda Selçuklu döneminin izleri var. Selçuklular kullanmış ama ondan önce de mutlaka kullanıldı. Burası Hititler döneminde inşa edilmiş, Selçukluların da kullandığı gizli bir geçittir.”
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#5
Takkeli Dağ zirvesindeki Gevele Kalesi'nde alttan ısıtmalı "Sultan Hamamı" bulundu.

Anadolu Selçuklu başkenti Konya'da birçok medeniyete beşiklik eden ve efsanelere konu olan 5 bin yıllık sur ile sarnıçların bulunduğu Takkeli Dağ'daki kalede, Selçuklu sultanlarının kullandığı hamam, gün yüzüne çıkarıldı.


Merkez Selçuklu ilçesi sınırlarında bulunan ve Konya'nın tüm noktalarını göz önüne seren Takkeli Dağ, efsanelere konu olurken, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetin de izlerini taşıyor.

Dağın birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının en büyük nedeni ise doğal bir gözetleme kulesi olması.Zirvesinde tarihi surlar, çok sayıda su sarnıcı ve tapınak barındıran Takkeli Dağ, bazı tarihi kaynaklarda ise "Gevele Dağı" olarak yer alıyor. Dağın doğu ve batı yamaçlarında ise Roma dönemine ait kaya mezarları bulunuyor.

Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı'ya kadar binlerce yıldır medeniyetlerin izlerini barındıran dağdaki Gevele Kalesi'nde, bugüne kadar yürütülen arkeoloji kazılarında önemli bulgulara ulaşıldı.Gevele Kalesi'nde arkeolojik kazı 5 yıldır sürüyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkeolojik kazının Selçuklu Belediyesi, Konya Müzeler Müdürlüğü ve üniversitenin iş birliğinde yürütüldüğünü belirtti.Bilimsel danışmanlığını yaptığı arkeoloji kazılarında, 5. yılı geride bıraktıklarını anlatan Çaycı, bu süre zarfında çok önemli tarihi obje ve eserleri gün yüzüne çıkardıklarını, büyük mesafe katedildiğini ifade etti.Çaycı, kentin siluetini oluşturan Takkeli Dağ'ın zirvesindeki Gevele Kalesi'nde, Hititler, Roma, Bizans ve Türk dönemine ait buluntuların ortaya çıkarıldığını kaydetti.Kalenin yapısı ve konumu nedeniyle tarih boyunca doğal bir gözetleme kulesi olarak kullanıldığını vurgulayan Çaycı, buranın kentin savunması açısından önemli rol üstlendiğini bildirdi.

Çaycı, bin 720 metre yüksekliğindeki dağda, Orta Çağ bölümü Bizans, Selçuklu ve Karaman Beyliği'ne ait buluntuların tarihe ışık tutacağını aktardı.- "Böyle bir yapı beklemiyorduk. Sürpriz oldu."

Kalede mescid, sarnıç, dehliz ve zindanların bulunduğunu aktaran Çaycı, şöyle konuştu:"Çalışmalar devam ediyor. Bugüne kadar ortaya çıkarılan en önemli buluntular arasında iki tane hamam var. Bunlar Ortaçağ'ın, o dönemin buluntularını destekleyecek mekanların parametrelerini ortaya koyuyor. Kalede seyir köşkü ve sultanın ağırlandığı mekanlar olmalıydı. Bunun araştırması sürüyor. Bir taraftan da restorasyon çalışmaları başladı. Bu çalışmada, Selçuklu Belediyesi ve Konya Valiliği'nin önemli katkıları var. Kazı işin kolay tarafı. Önemli olan bundan sonra koruma boyutuna geçmek. Bu anlamda da harekete geçmiş bulunuyoruz."Çaycı, kalede ortaya çıkarılan buluntuların tarihi öneme sahip zenginlikler olduğuna değinerek, şunları kaydetti:"Kazı ve restorasyon çalışmaları bittikten sonra bunların hikayeleri de gün yüzüne çıkacak. Kültür tarihimize ışık tutacak şekilde bunlar ifşa edilecek. Alaaddin Keykubat ve Kılıçarslan'ın olağanüstü durumda buraya sığındığına dair kaynaklarda çok bilgi var. Hamam, mimari bütünlük içinde önemli bir ayrıntıdır. Muhakkak ki böyle bir mekan, kalenin en önemli bölümünü oluşturuyor. Sultana tahsis edilmiş mekanların başında geliyor. Hamamdaki külhan kısmında su ısıtılıyor. Buradaki dar alanda halvetler var. Burası yıkanma yerleridir. Alt bölümünde ise ısınan suyun dolaşması için boşluklar oluşturulmuş. Hamam buradan ısınıyordu. Burası Selçuklu döneminin orijinal hamamı olması hasebiyle oldukça önem arz eder. Böyle bir yapı beklemiyorduk. Sürpriz oldu."

Abdullah Doğan - AA