Arkeoloji Germanicia Antik Kenti ile ilgili Kurul Kararı açıklandı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Kahramanmaraş'ta Germanicia Antik Kenti Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda açıklanan kurul kararına göre, mozaik bulunan evler belirlenip diğer evler sit alanı olmaktan çıkarılacak ve kamulaştırılmayacak. Kamulaştırılan alandaki mozaikleri de müzeye taşınacak.
Germanicia Antik Kenti Çalıştayı'nda konuşan Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Germanicia Antik Kenti'nin mozaik konusunda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Germanicia Antik Kenti'nin niteliği, uzmanların bize anlattıklarına göre hem Zeugma'dan hem de Efes'ten daha ince ve daha sanatsal bir kıymete haiz. Eğer siz bunun duygusunu, bunun hikayesini dünyayla, iletişim aygıtlarıyla paylaşamıyorsanız hiçbir anlamı yok." diye konuştu.

1570561051116.png


Milletvekili Mahir Ünal: 46 hektar alanın tamamının kamulaştırılması mümkün değil
Ünal, antik kent bölgesinde bulunan 46 hektar alanın tamamının kamulaştırılmasının mümkün olmadığını vurguladı. Bölgede evleri bulunan vatandaşlara seslenen veren Ünal, "Yeni alınan kurul kararıyla sadece içlerinde mozaik bulunan evler belirlenip diğer evler sit alanı olmaktan çıkarılacak. Biz bu mozaikleri yerinde bırakmayacağız, bu mozaiklerin hepsini bir yere taşıyıp, orada büyük bir müze oluşturacağız. Kahramanmaraş 2023 EXPO ve Gaziantep 2025 EXPO'da Germanicia Antik Kenti'ni çok iyi tanıtmamız gerekiyor. " ifadelerini kullandı.

Milletvekili Ali Öztunç: Bize düşen görevi yapmaya hazırız
Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da çalıştay sayesinde antik kentin uzman kişilerce öneminin anlatılacağını, bu konuda kendilerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Antik kent bölgesindeki kamulaştırmaların bir an önce yapılması gerektiğini dile getiren Öztunç, bölgedeki tarihi alanların ortaya çıkarılması durumunda antik kentin dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olacağını belirtti.

Vali Vahdettin Özkan: Antik kentin yol haritası çizilecek
Vali Vahdettin Özkan da Germanicia Antik Kenti'nin kentin en önemli turizm yerlerinden bir tanesi olduğunu, çalıştayla antik kentin yol haritasını çizeceklerini söyledi.
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Kültür Turizm Bakanlığı Kazılar Daire Başkanı Melik Ayaz da açılışta birer konuşma yaptı.
Çalıştay daha sonra katılımcıların sunumlarıyla devam etti.

Kaynak: Mehmet Fatih Aslan - AA
 

Üst