Arkeoloji Gençağa Kalesi Arkeolojik Kazıları İle İlgili Haber ve Gelişmeler

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Tür: Kale

Yapılabilecek Turizm Türü:
Doğa Turizmi, Tarihi Turizm

GENÇAĞA KALESİ:
Ordu İkizce ilçesi Karlıtepe köyü sınırlarında sarp bir kaya kütlesi üzerinde yer almaktadır. Fazla hasar görmemiştir. 13. yüzyılda Hacıemiroğulları Beyliği zamanında yapılmıştır. Temaşa imkanı yüksek bir kaledir. 1. derece doğal ve arkeolojik SİT alanı olarak ilan edilmiştir.

Ulaşım:
Ordu-İkizce arası : 92 km, İkizce-Ünye arası: 30 km dir. Ulaşım asfalt yolla kolaylıkla sağlanmaktadır.

Adres: Ordu İkizce ilçesi Karlıtepe köyü sınırlarında sarp bir kaya kütlesi üzerinde yer almaktadır.Henüz kazı çalışmaları yok ama bu başlaması halinde tüm gelişmeler bu başlık altından takip edilebilsin diye bu başlığı açmak durumunda kaldım güzel bir gelişme umarız kısa sürede başlanır ve tarihi güzellikler gün yüzüne çıkarılır. Belediye Başkanının incelemelerde bulunmuş inşallah bir sonuç çıkar.

İKİZCE GENÇAĞA KALESİ TURİZME KAZANDIRILACAK

Kurul Kalesi’ndeki kazılarda Kibele heykelinin bulunmasıyla birlikte gözlerin çevrildiği Ordu’da tarihe ışık tutacak yeni bir kazı daha başlıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Hacıemiroğulları Beyliği döneminden kalma olduğu iddia edilen Gençağa Kalesi için arkeolojik çalışma başlatacak.Kalenin gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlatacaklarını ve bu konuda gerekli talimatları verdiklerini ifade eden Başkan Enver Yılmaz, “Kurul Kalesi, Ünye Kalesi ve Fatsa Cıngırt Kalesi’nde olduğu gibi aynı döneme ait olduğunu düşündüğümüz Gençağa Kalesi’ni de gün yüzüne çıkararak himaye altına alacağız” dedi.

“GENÇAĞA KALESİ’Nİ HİMAYE ALTINA ALACAĞIZ”

İkizce ilçesinin tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Gençağa Kalesi’ni ziyaret eden Başkan Yılmaz, kalenin gün yüzüne çıkarılması ve turizme kazandırılması için talimat verdi. Altınordu ilçesindeki Kurul Kalesi’nde kazı çalışması yapan ekibin başında bulunan Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt’tan da kale hakkında bilgi alan ve kalede çalışma yapmasını isteyen Başkan Enver Yılmaz, “Büyükşehir olarak, tarihi kalemizi himaye altına alıp, sahiplenecek ve turizme kazandıracağız” diye konuştu.Ordu ve İkizce ilçesi için tarih turizmi açısından değer taşıyan, ne zaman ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmeyen Gençağa Kalesi, iki bölümden oluşuyor. Etrafı surlarla çevrili olan kale, Kale Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor.