Gürcistan'ın Eşsiz Höyüğü ve Antik Kenti

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Önde gelen Gürcü ve yabancı arkeologlar, Gürcistan'da bulunan eski bir yerleşim yeri ve Gürcistan'ın en büyük mezar höyüğünü incelemek için güçlerini birleştirecekler.


Gürcistan'ın en büyük höyüğü
Geçtiğimiz hafta, Gürcistan Kültür Varlıklarını Koruma Ulusal Ajansı (NACHPG), Gürcistan'ın doğusunda Lori Nehri kıyısında (Ermenistan sınırı) eski bir yerleşimin keşfedildiğini ortaya çıkardı.

Kakheti bölgesinde bulunan yerleşimin kalıntıları, Tunç Çağı mezar höyüğünün yanında bulunuyordu. NACHPG daha sonra, bölgenin hava görüntülerini çıkardı. Antik yerleşim 25.000 metrekare alana yayılıyor ve kalınlıkları 1 - 1.2 metreye ulaşan izler taşıyor.

Bu höyüğün çapı 115 metre, yüksekliği 20 metre ve şimdiye kadar Gürcistan'da keşfedilenlerin en büyüğüdür. Yerleşim yerinde yapılan yüzey araştırmalarında boyalı kil parçalar, bileme taşları ve bir çok antik eser parçası bulundu.Yerleşim yerine ait olan ve bina kalıntıları olduğu tahmin edilen izler
Gerekli incelemelerin tamamlanmasından sonra yapılacak çalışmalara göre 2018 yılında arkeolojik çalışmaların yapılması planlanıyor. Asya coğrafyasındaki bu höyük ve yerleşim yerinin kime veya kimlere ait olduğu ise şu an için bir sırlarını koruyor...
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Orion Türkiye Arkeolojisi 0

Similar threads