Güney Afrika'nın Sibudu Mağarası'nda Bulunan Orta Taş Devri Silah Uçları Yeniden İncelendi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Belçika'nın Liège Üniversitesi'nden Veerle Rots'un açık erişim dergisi PLOS ONE'da yayınlanan ve meslektaşları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Güney Afrika Orta Taş Devrinde taş kesme teknolojisindeki yenilikler erken dönemde ok uçlarının oluşturulmasını sağladı.


Analiz edilen parçalardan bazıları​

Güney Afrika Orta Taş Devri (MSA), avcı toplayıcılar, taş silahları yaratmak için ısı ve basınç kullanarak yeni manipülatif teknikler getiren önemli bir teknolojik ilerleme yaptıkları düşünülüyor. Ancak, bu gelişmelerin zamanlaması ve yeri büyük bir tartışma konusu.

Bu çalışmanın yazarları, Sibudu Mağarası sahasında kazılan 25 silah noktası parçasını inceleyerek, teknolojik ve işlevsel farklılıklarını analiz ederek ve bu amaçla üretilen referans numunelerle deneyimli bir knapper ile karşılaştırarak incelemelerde bulundu.


Bazı silahları iki yüz vardı, muhtemelen her iki tarafa baskı uygulanmıştı ve bazılarında muhtemelen basınçlı pullanma olarak bilinen bir teknikle üretilen tırtıkları veya pürüzlü kenarları vardı.

Araştırmacılar, 25 noktadan fragmanın 14'ünün etkilere bağlı hasar, hayvansal kalıntılara bakarak bu özelliklerin av için kullanıldığına bunu kuvvetle ileri sürülerek aşındırıldıklarına sahip olduklarını keşfetti.


Güney Afrika sahilinde bir il olan KwaZulu-Natal'daki Sibudu Mağarasının haritadaki yeri ve kazı alanından bir fotoğraf göstermektedir.


Farklı taş silahların yaşları da dahil olmak üzere Sibudu Mağarası içerisindeki katmanları gösteren bir kesit

Daha ileri araştırmalar, taş kesme tekniklerinin zaman çizelgesini ve gelişimini teyit etmede yardımcı olsa da, yeni Sibudu Mağarası saha verileri, MSA sırasında basınç uygulamalarının 77.000 yıl önce kullanıldığına dair tartışmaları da beraberinde getirdi. Yazarlar, bu bulguların Güney Afrika'daki MSA'lı insanlar tarafından benimsenen teknik yeniliklerin çeşitliliği bakımından önemli olduğunu belirtti.