Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Fosil Kanıtları İnsanlarda Kanserin 1,7 Milyon Yıl Öncesine Dayandığını Ortaya Koyuyor

Konu, 'Antropoloji' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.030
  Beğenilen Mesajlar:
  132
  Kanser günümüzde modern bir hastalık olarak görülmektedir. Birçok kişi kanserin oluşumunu ve yayılmasını gelişmiş dünyanın toksinlerine, zehirlerine, kötü beslenme alışkanlıklarına, yaşam tarzımıza ve soluduğumuz kötü hava ile ilişkilendirmektedir.

  [​IMG]
  Yeni fosil kanıtlar tarih öncesi dönemlerde kanserin olduğunu kanıtlar niteliktedir. Kansere yakın olarak adlandırılabilecek ilk yapılar Hırvatistan’ın Croatia bölgesindeki göğüs kemiği parçasında bulunan tümör özelliğinde ve 120.000 yıllıktı. Bu konuda daha eskiye giden ikinci bir fosil ise Güney Afrika Mağara Sitelerinde bulundu ve insanın ataları sayılan bu türde, 1.7 milyon yıl önce kanser olduğuna dair kesin kanıtlar sunmaktadır.

  Yapılan araştırmalarda kanserin sadece insanlarda değil hayvanlar arasında da yaygın olduğunu ortaya çıkardı. Kuzey Amerika’da 300 milyon yıl öncesine tarihlenen balık fosili ve Avrupa mamutlarında iyi huylu tümörler bulundu. Günümüzde hayvanlar arasında da kanser yaygındır. Tazmanya canavarlarının Yüz Tümörü Hatalığı bu hayvanların nüfuslarında büyük bir çöküş meydana getirmiştir.

  [​IMG]
  Tümörler ve kanser oranındaki artış modern yaşam ile oluşan etkenlerle birlikte hızlı bir artış yaşandığı şüphe götürmez bir gerçektir. Ama bu tür hastalıklar geçmişte de mevcuttu, hem de modern yaşam etkileri olmadan.

  Sonuç olarak birincil kemik tümörleri çok nadir olarak görülmektedir. Fosil atalarımızın bu son derece olağan dışı duruma nasıl düştükleri şu an için bir muammadır. Bundan sonraki yapılması gereken araştırmalarda onların tarih öncesi dönemlerde modern dünya etkileri olmadan nasıl kanser oldukların bulmaya çalışmak olacaktır.
   
 2. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.030
  Beğenilen Mesajlar:
  132
  Ek olarak, çalışmalarda kanserin tespit edilebilmesi için Microfocus X-ray Computed Tomography (CT) teknolojisi kullanılmış.
   
 3. Kappadox

  Kappadox ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  247
  Beğenilen Mesajlar:
  35
  Tümörlerin iyi huylu olduğu yazıda da belirtimiş kötü huylu tümörle iyi huylu tümörlerden mi türemiş aceba?
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş