Arkeoloji Firavun Tutankhamun' un Hayatı ve Sırlı Ölümü (M.Ö. 1341-M.Ö. 1323)

Aybalam

Üye
Yeni Üye
Firavun Tutankhamun' un Hayatı ve Sırlı Ölümü (M.Ö. 1341-M.Ö. 1323)

Mısır, mumyaları, gün yüzüne çıkmayan sırlarıyla ilgi çeken, daima merak uyandıran gizemlerin ülkesi. Elbette ki firavunlar, en çokta onların ihtişamlı yaşamları, hikayeleri insanları cezbetmektedir. Bu günkü yazımızın baş kahramanı belki de bir çoğunuzun bildiği bir isim Firavun Tutankhamun (Tutankamon,Tut) veya 'çocuk kral' sizlere birazdan yaşamıyla ve ölümüyle alakalı bilinmeyenleri anlatacağız.

tutankhamun.jpg

Mısırda hepinizinde bildiği gibi çok tanrılı bir inanış yaygındır ta ki firavun IV. Amenotep (Akhenaton) zamanına kadar. O ilk defa tek Tanrılı bir din olan Aten dinini kuran, kişidir. Bugün sizlerle paylaşacağımız ünlü Firavun Tutankamon ise onun oğludur. Annesi prenses Kia' idi. Kral Tut'tan alınan DNA örneği incelemesi sonucu anne-babasının kardeş olduğu tespit edilmiştir. Tutankamon babası ölünce, erken yaşlarda tahta çıktı. M.Ö 1332-1323 yılları arasında hüküm süren Tutankamon başka bir anneden (Nefertiti) olan üvey kız kardeşi Ankhesenamen ile evlendi. Ensest, antik Mısır’da garip karşılanmıyor ve akraba evliliklerinin yaratabileceği sağlık sorunları da çok fazla bilinmiyordu. Belkide fiziksel rahatsızlığının sebebi bu durumdan kaynaklanıyordu. Babasının kurmuş olduğu Aten dini onun döneminde terk edilerek Mısır'da eski inanış neyse ona dönülmüştür. Onun döneminde Mısır'a barış hakimdi demek çok da yanlış bir yargı olmayacaktır. Firavun Tutankamon 18. hanedanlığı temsil eder, yaşayan bir varisi de yoktur. Yani onun ani ölümüyle bir devir daha sona ermiştir. Tutankamon'u diğer firavunlardan ayıran bir diğer özelliği ise mezarı soyulmadan günümüze kadar ulaşabilen tek kral olmasıydı.

tut1.jpg

Tutankamon'un çok da büyük olmayan, 3.68 m yüksekliği, 7.86 m genişliği ve 30.79 m uzunluğunda küçük bir mezarı vardı. Belki de genç yaşta hayatını kaybetmesi ve kısa süren saltanatından ötürü tanınmadığından mezar soyguncularının dikkatinden kaçmıştı. Krallar vadisinde bulunun ve 1922'de Howard Carter tarafından keşfedilen bu mezar iki odalıdır, ilk odada bir at arabası, taht ve Tutankamon' un yaşarken kullandığı paha biçilemez eserler ve günlük kullandığı eşyalar (parfümler, kıyafetler, yağlar, merhemler, şaraplar vb) vardı. Firavunun mezarında yaklaşık 5000 tane ganimet mevcuttu ve bunların kaydını yapmak Carter için nerdeyse 10 yıl sürdü. Kısaca bir kralın sonraki hayatında da ihtiyaç duyarak gündelik kullanabileceği her türden eşya mevcuttu. Diğer oda da ise malum mezarı olmalıydı ancak görünürde bir şey yoktu bunun üzerine Carter ve arkadaşları odanın duvarlarına vurarak bir boşluk aramaya başladılar. Nihayetinde o boşluğu bularak duvarı kırdılar bir odaya rastladılar, burada kocaman bir oda görünümlü tahta bir kutu vardı ve mühürlenmişti. Mühür açıldı ve lahit'e ulaşıldı, som altından yapılma bir tabut duruyordu karşılarında ve hiyeroglifle yazılmış bir notla karşılaştılar, '' Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.'' veya “Her kim kralın huzurunu bozarsa, ölüm ona hızlı kanatlarla gelecektir.” yazıyordu.

tut2.jpg

Tabi ki bu not bu keşfi yapanlar için caydırıcı olmadı ve som altından yapılma 3.250 yıl kendini bir şekilde gizlemeyi başarmış bu tabut 1922'deki keşfinden üç yıl sonra açıldı sonrasında gerçekleşen ölüm olayları da notta yer alan cümleyle bağdaşlaştırılarak ortalığa 'firavun'un laneti' adında bir hurafe yayıldı. Çünkü ilk olarak Carter'in biricik kanaryası Mısır'ın simgesi olan bir kobra yılanı tarafından yenildi, araştırma kapsamında mezara giren bazı kişiler ateşli bir hastalık neticesinde hayatını kaybetti ve kazı işlerinin sponsoru olan Lord Carnavron'un Kahire'de kan zehirlenmesi sonucu ölümü gibi olaylar büyük yankı uyandırarak turist akınına yol açtı.

Gelelim şimdi Tutankamon'un genç yaştaki sırlı ölümüne, beklenmedik bir şekilde hayatını kaybettiğinden cenaze töreninin apar topar yapıldığı düşünülmekte çünkü hazinelerin büyük bir kısmı gelişi güzel ve mantığa aykırı bir şekilde özensiz yerleştirilmişti. Ölümünün nasıl gerçekleştiği ve ölümüne neyin sebep olduğu konusunda farklı farklı görüşler öne sürülmüştür. Mısır bilimciler, mumyasının kafatasında, sol kulağının arkasında zedelenme tespit etmiş böylece firavunun generali Horemheb tarafından, yönetimi ele geçirme maksadıyla bu eylemin gerçekleştirilmiş olabileceği fikrine kapılmışlardır. Bir başka yaygın görüş ise firavunun araba yarışlarında geçirdiği bir kaza neticesinde hayatını kaybettiği yönündeydi. Ancak ölümünün asıl nedeni yıllar sonra gerçekleştirilen bir sanal otopsi sonucu ortaya çıkartıldı. Bu otopsiyle fiziksel özelliğine dair yeni gelişmelerde ortaya çıkartıldı. Tutankamon'un çok genç yaşta, 20'li yaşları dahi göremeden öldüğü, dişlek, bacağında olan bir sakatlık dolayısıyla ayağını tam yere basamadığı ve bastona ihtiyaç duyduğu son olarak da bir kadın kadar geniş kalçalı olduğu tespit edilmiştir.

5.-tutankamon-600x360 (1).jpg

Bütün bunlarla birlikte bilim insanları şu yargıya ulaşmıştır. Firavun ne kafasına aldığı bir darbe sonucu ne de araba yarışlarında kaza sonucu ölmemiştir. Firavunun asıl ölüm nedeni genetik rahatsızlıktı, yani araba yarışlarına falan katılamazdı imkanı da yoktu çünkü topallığı yüzünden baston kullanması gerekliydi. Firavunun Mezarında yer alan 139 tane baston( abanozağacı, fildişi, altın ve gümüşten) da bu sonucu kanıtlar niteliktedir. İlaveten yazımızın bir bölümünde araştırma kapsamında mezara girenlerin bir kısmının öldüğüne dair bir bilgi paylaşmıştık. Konunun uzmanı kişiler bilirler ki binlerce yıl kapalı kalan ortamlarda bir takım bakteriler, toksinler ve zehirli gazlar oluşabilir ve bunlar öldürücü etkide de olabilir. Belki de bu insanlar bu sebepten yaşamını yitirdi yanı 'firavun laneti' olayı aslında ölümleri bir sebebe dayandırma fikrinden başka bir şey değildir.

Son olarak Kral Tutankamon'un mezarından çıkartılan eserler Kahire Müzesinde, mezarı (mumyası) ise ilk olarak 1972'de Londra'da sonrasında ABD'de teşhir edilmiştir.

Ekler

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
Tutankamonun mezarının en ilginç yanı ise hiç bozulmadan bulunmuş ilk firavun mezarıdır.Piramitler halen tam olarak bilinmese de firavunların gücünü temsil etmek amaçlı yapılmış iyi birer görsele sahip mezarlardı fakat aynı zamanda mezar hırsızlarınıda kendilerine çekmişlerdi.Tutankamonun mezaerı bu yüzden belkide toprak altında olduğu için korunmuştu.Ayrıca bozulmamış ilk firavun mezarı olduğu için ultrasyon ile kemik yapısı incelenen de ilk firavundur.Yanlış hatırlamıyorsam Tutankamon anemi nedeniyle ölmüştü.Paylaşım için tşkler.

Aybalam

Üye
Yeni Üye
@Karatekin Bey rica ediyorum:) evet bir çeşit kemik hastalığı dolayısıyla yaşamını yitirdigi söylenmektedir.Paylasimda da belirttiğim üzere genc yaşta olmus, kısa süreli saltanatı dolayısıyla dikkatlerden kacmis yoksa mezar soyguncuları bilseler asla affetmezlerdi gerekeni layıkıyla yaparlardı:))

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
@Orion bu konuda seninle hem fikrim. Piramitlerin mezar olarak kullanılmış olduğu henüz kesinleşmiş bir veri değil tabii ki de. Piramitler bir çok amaca da hizmet etmiş olduğu kesin... Tutankamon yani çocuk firavun döneminde Mısır dini kargaşalar içindeydi aynı zamanda böyle olunca belki o kargaşada mezarının yeri mezarı kendisi mezar hırsızları tarafından es geçilmiş olabilir ayrıca bir çok arkeoloğun ortak kanısı şu ; Mısır’ın henüz %25 i gün yüzüne çıkarılmıştır diyorlar. Bende buna katılıyorum.Dün Nevşehir Üniversitesi arkeoloji bölümünden bir öğretmen ile uzun bir süre muhabbet etme fırsatım oldu. Ülkenizde tarih ve arkeoloji derslerinde Mısır hiç bir zaman ders olarak verilmiyormuş. İlginç geldi . Sanırım biraz zorlarsak biz bu ülkede egyptoloji bölümü kuracağız bu araca Nevşehir de ki yapılan arkeolojik kazılar hakkında ilginç bilgilere ulaştım, bu bölgede m.ö 5000 civarında yaşam alanlarına ulaşılmış bizleri de kazı alanına davet ettiler. Ortak çalışmalar yürütmeyi düşünüyorlar. Bi toplantı yapma zamanımız gelmiş gibi geliyor bana @Aybalam bu arada kesinlikle katılıyorum sana

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
@Orion bu konuda seninle hem fikrim. Piramitlerin mezar olarak kullanılmış olduğu henüz kesinleşmiş bir veri değil tabii ki de. Piramitler bir çok amaca da hizmet etmiş olduğu kesin... Tutankamon yani çocuk firavun döneminde Mısır dini kargaşalar içindeydi aynı zamanda böyle olunca belki o kargaşada mezarının yeri mezarı kendisi mezar hırsızları tarafından es geçilmiş olabilir ayrıca bir çok arkeoloğun ortak kanısı şu ; Mısır’ın henüz %25 i gün yüzüne çıkarılmıştır diyorlar. Bende buna katılıyorum.Dün Nevşehir Üniversitesi arkeoloji bölümünden bir öğretmen ile uzun bir süre muhabbet etme fırsatım oldu. Ülkenizde tarih ve arkeoloji derslerinde Mısır hiç bir zaman ders olarak verilmiyormuş. İlginç geldi . Sanırım biraz zorlarsak biz bu ülkede egyptoloji bölümü kuracağız bu araca Nevşehir de ki yapılan arkeolojik kazılar hakkında ilginç bilgilere ulaştım, bu bölgede m.ö 5000 civarında yaşam alanlarına ulaşılmış bizleri de kazı alanına davet ettiler. Ortak çalışmalar yürütmeyi düşünüyorlar. Bi toplantı yapma zamanımız gelmiş gibi geliyor bana @Aybalam bu arada kesinlikle katılıyorum sana
Gideriz her türlü ;)

Ciguli

Üye
Yeni Üye
Sanırım bugün bir bildirim geldi. Piramitlerin gizemlerini vs bir şeyi çözmüşler. Tam olarak neydi içeriğine bakma şansım olmadı.
Haberi araştırdım sonra ama bulamadım. Denk gelen var mı acaba habere aranızda?

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Sanırım bugün bir bildirim geldi. Piramitlerin gizemlerini vs bir şeyi çözmüşler. Tam olarak neydi içeriğine bakma şansım olmadı.
Haberi araştırdım sonra ama bulamadım. Denk gelen var mı acaba habere aranızda?
Evet haberi bende gördüm. Haberde piramitlerin yapılışına dair sırrın çözüldüğünden bahsediyordu. İşte piramitleri yapmak için taşların taşınması için dikey bir topraktan rampanın yapıldığından falan bahsetti. İşin aslına bakarsanız böyle haberler her 3 5 ayda bir çıkıyor. Ama kesin bir kanıt ve ispat yok ortada...