Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Eski Türklerde Selamlaşmak

Konu, 'Türk Kültür ve Medeniyeti' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  986
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Konu başlığında belirtiğim gibi Eski Türklerde Selamlaşma... Yani İslamiyet öncesi Türk adetleri üzerine bir yazıdır. Bu konuyu yazmadan önce bir miktar kendi çapımda alıştırmalar yaptım. Aslına bakılırsa bu konuyu tam olarak Türkler şu şekilde selamlaşır şeklinde olmalı yorumlardan ziyade unutulmuş veya yapılmayan bir selamlaşmanın hatırlanması içindir.

  Öncelikli olarak şunu da belirtmek isterim ki günümüzde bir birinden uzaklaşan insanlar salgın hastalıklar gibi durumlar sonucunda insanların tokalaşmaya bile çekindiği bir çağdayız.

  Tokalaşarak Selamlaşma:
  Türkler arasında özellikle iki erkeğin yanaktan öpüşerek selamlaşması pek rastlanın bir olgu değildir. Tokalaşma günümüzde yaygın bir selamlaşma olsa da tam manası ile kaynağının Türkler olduğunu söylemek zordur. Özellikle İngiliz sovalyelerinin bir birlerinin sağ elini tutarak konuşmaları bir tokalaşma, selamlamanın dışında karşısındaki kişinin kılıç çekmesini engellemek için olduğu söylenmektedir. Türklerde ise tokalaşma genel itibarı ile her iki kişinin de iki elini kullanması ile yapılır. Orta Asya Türklerinde tokalaşma, el ile değil, dirsek ile bilekler arası karşılıklı tutularak ve sertçe iki elin kavranmasıyla yapılmaktadır.

  Kafaları Tokuşturarak Selamlaşmak: Günümüzde siyasi bir partinin üyeleri yada sempatizanları tarafından yapıldığı düşünülen iki erkeğin elleri ile tokalaşırken, kafalarının yan tan taraflarından bir birine değdirilmesidir. Bu tam manasıyla benzetimi yapılan keçilerin kafa tokuşturması değildir. Bu geleneğin yansıması olarak günümüze kadar ulaşmış bir alışkanlıktır. Tabi iki erkeğin öpüşmesi olgusundan çekinenlerin de sıklıkla parti, siyaset vs gözetmeksizin yaptıkları bir selamlaşma biçimidir.

  Bu hareketin Türklerin güreş alışkanlıklarından gelmiş olabileceği de araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Güreşen kişilerin kafa kafaya verip birbirlerini sınadığını hepimiz biliriz.

  Kafa tokuşturma ile ilgili 2. bir öngörüde şudur: Türkler Ergenekon'dan çıkarken çıkış yolunu gösteren Kurt'lar İnsan dostu olarak bilinirler. Bir nevi Türk'ün simgesi olarak kabul edilir. Kurtlar kendi aralarında birbirlerine hislerini geçirebilmek ve tanıyabilmek için şakak kısımlarını birbirlerine değdirirler. Bu onların bir yaşam biçimidir.

  Ergenekondan kurtulmanın sevinci ile İnsanoğluda bu dönemlerde birbirleri ile şakaklarını tokuşturarak selamlaşmaya başlamışlar. Osmanlı döneminde de çok sık kullanılan bu selamlaşma şekli zamanla Batılılaşma yolunda gitgide azalmıştır. Orta Asya Türklerinde de görülmektedir.

  Gözden Göze, Kandan Kana ve Kalpten Kalbe Selamlaşmak:
  Özellikle Altay Türkleri arasında yaygın olan tarihteki en eski selamlaşma biçimlerinden bir tanesidir. Bu selamlaşma genellikle Türklerin kendi aralarındaki selamlaşma biçimindir.

  Selamlaşma, kendi içerisinde şamanizm izlerini taşır ve derin bir felsefeyi de barındırmaktadır. 1. Aşamada İnsan selamlaşırken önce birbirinin gözünün içine bakar ve onu anlar (Bizdeki bir değim gibi gözler yalan söylemez).

  Daha sonra selamlaşmanın 2. safhası olan kandan kana selamlaşma bu ise kişilerin sağ ellerini birbirlerinin bileklerinden kenetleyerek yapılanıdır. Bu samimiyetin ve kardeşliğin de simgesidir (kan kardeşliği). Selamlamanın 3. aşaması ise kalpten kalbe olanı yani sarılmaktır. Bu tam olarak bizim popüler dizimiz Diriliş Erturul'daki gibi bir sarılmadır. İki insanın özünün ve kalplerinin birleşmesini ifade eder.

  Uzunca anlatmış olsakta yapması toplamada 3 - 4 sn sürmektedir. Yine Altaylardan bir söz ile yazımızı bitirelim... Gününüz Esen Osun...
   
 2. aysun35

  aysun35 ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  201
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Yine ilginç bir konuya el atmışsınız tebrik ederim Altaylardaki bu selamlaşma gerçekten çok ilginç.
   
 3. Stores

  Stores
  Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2017
  Mesajlar:
  32
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Eski Türkler'de selamlaşmanın bu kadar farklı ve önemli anlamlar taşıdığını gerçekten bilmiyordum. Beni hayretler içerisinde bıraktı gerçekten. Türk kültürü adına bilmeyenler için aydınlatıcı bir yazı olmuş
   
 4. _Birisi_

  Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2018
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Güzelmiş,ödevim için de yardımcı oldu teşekkürler.
   
 5. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  986
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Rica ederim işinize yaramasına sevindim.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş