Arkeoloji Erzurum'da yaklaşık 3 bin yıllık tarihi kale kalıntısı keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Erzurum'da yaklaşık 3 bin yıl önce, Demir Çağı denilen yıllarda inşa edildiği tahmin edilen, surları 1,5 tonluk taşlarla kiklopik şekilde örülmüş tarihi bir kale keşfedildi.Erzurum'da Müze Müdürlüğünce gerçekleştirilen çalışmalar sonucu, Yakutiye ilçesi Güngörmez Mahallesi'ndeki bir tepede tarihi kale keşfedildi.
Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kalenin köy güzergahının son kısmında bulunduğunu söyledi.Yapım tekniği ve özellikleri Demir Çağı'na ait olduğunu gösteriyorKalenin coğrafi olarak korunaklı bir bölgede yer aldığını ifade eden Genç, şöyle konuştu: "Yapım tekniği ve özellikleri, kalenin Demir Çağı'na ait olduğunu gösteriyor. Mimari olarak çift sur tekniğiyle yapıldığını görüyoruz. Kendi dönem ve çağdaş kalelere göre bir adım önde ve özellikli bir kale. Ayrıca kalenin önünde hendek bulunuyor. Erzurum çevresinden görülen, Demir Çağı'na ait kalelerde bu hendek oluşumu yoktur."1,5 tonluk taşlarla yapılması nedeniyle bugüne kadar hiçbir depremde hasar almamışBir kısmı yıkılan, bir bölümü ayakta kalan yapının yaklaşık 3 bin yıl öncesinden bugüne gelen ender kale örneklerinden olduğunu belirten Genç, kalenin 1,5 tonluk taşlarla yapılması nedeniyle bugüne kadar hiçbir depremde hasar almadığını dile getirdi.Kalenin zamanın şartlarında çok ileri bir teknolojiyle yapıldığını anlatan Genç, "Kiklopik dediğimiz düzgün olmayan taşların sanduka tarzı çift örgüyle yapılıp ve sağlamlık vermesi adına girintiler oluşturup, bugünün mimari tabiriyle kolon ve sütun tarzı kullanılarak yapılan bir kale. Kalenin doğu kısmı ana kayanın üstüne uçurumun kenarına kurulmuştur. Bunun amacı dışarıdan gelen saldırılara karşı korunaklı olması. Bunun için kalenin yapılma zamanında yoğun emek harcanmış." dedi.Sagip Sezginer - Yunus Okur - AA

 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Erzurum'da yeni keşfedilen daha tescilli bile yapılmayan 2500 rakımlı 600 metre dik yamaca sahip 3 bin yıllık demir çağı kalesine kazı malzemeleri ile tırmanan definecilerin ildeki bir diğer hedefi ise 1790 yılında inşa edilen Surp Minas Kilisesiydi.

Erzurum'un Yakutiye ilçesi Güngörmez Mahallesi'nde geçtiğimiz günlerde keşfedilen Demir Çağı'ndan kalma 3 bin yıllık Kartal Kalesi'ni kazmaya başladı. Resmi olarak ilk kez keşfedilen 2500 rakımlı kale, daha arkeologlar tarafından incelenmeden definecilerin uğrak yeri haline geldi. Halk arasında Kartal Kalesi olarak tanımlanan Kaleye çıkmak için 600 metrelik dik yamacı kazı malzemeleriyle tırmanan defineciler, yöre halkının tepkisine neden oldu.

Kalede incelemelerde bulunan Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç, definecilerin kültür varlıklarının kanayan yarası olduğunu ifade ederek, kültür varlıklarının korunması için jandarma ile ortak proje yürüttüklerini söyledi. Genç, “Defineciler Erzurum'un ve kültürümüzün kanayan yaralarından birisi. Defineciler gittiğimiz en ücra köşedeki kalelerde bile görüyoruz. Definecilerle kültürel olarak mücadele etmeye çalışıyoruz. Özellikle kültür varlıklarının yoğun olduğu alanlarda köy ahalisini köy evlerinde toparlayıp kültür varlıklarının önemi ve korunması gerektiği hakkında bilgi veriyoruz. Asayiş olarakta jandarma ile projeler üretiyoruz, özellikle bu tür kültür varlıklarının yoğun oldukları alanda ekiplerin daha sık olarak devriye atmalarını istiyoruz” dedi.

Kalenin bulunduğu Güngörmez Mahallesi'nin muhtarı Baki Uludağ ise turizme kazandırılmayı hedefledikleri kaleyi definecilerden korumak için büyük çaba sarf ettiklerini kaydederek, “Definecilerin köyümüzü tahrip etmelerini istemiyoruz. Onların kalemizi tahrip etmemeleri için sık sık onları takip etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Surp Minas Kilisesi'nin kazılmadık yeri kalması

Erzurum'un Aziziye ilçesinde ise 1790 yılında inşa edilen Ermeni Surp Minas Kilisesi'nde defineciler kaçak kazı yaptı. Kilisenin içerisinde kazılmadık yer kalmazdı. Aziziye Belediyesinin girişimleri sonucunda kilise Almanya'da yaşayan bir Ermeni'ye ait olduğu anlaşılmış ama sahibi restorasyona izin vermemişti. Sahibinin isteği üzerine dokunulmayan kilise, definecilerin ve madde bağımlıların uğrak yeri haline geldi.

Sefa Tetik - Özge Bozo - İHA
 

Üst