Arkeoloji Dünyadaki En Eski Kılıçlar Malatya Arkeoloji Müzesinde

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Arslantepe Höyüğü’ndeki eski kerpiç saray yapısında arkeologların 42 yıl önce gerçekleştirdiği kazılarda ortaya çıkarılan yaklaşık 5 bin yıllık silahlar, dünyanın bulunabilen en eski kılıçları olma özelliğini taşıyor.

1542046231995.png

1976 yılında ortaya çıkarılan, bulunduğu dönem sarayla yaşıt olduğu belirtilen ve o dönem pek kabul görmeyen ancak 2000’li yıllarda geliştirilmiş yöntemlerle yapılan analizlerle ‘dünyanın en eskisi’ olduğu kanıtlanan kılıçlar, Kernek Meydanı’nda bulunan Malatya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.Malatya Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, o dönem bulunup müzelerinde sergilenen kılıçların dünyanın en eskisi olduğunu söyledi. Arslantepe Höyüğü ile ilgili bilgiler aktaran Şişman, şunları söyledi: “Arslantepe, milattan önce 5 bin yıl milattan sonra 11’inci yüz yıla kadar yerleşim gören bir yer. Kalkolitik dönemden Gelişkin döneme kadar bir geçmişi var. Öncelikli olarak 1976 yılında yapılan kazılarda özellikle kerpiç saray bölümünde 9 adet kılıç, 12 adet mızrak bir odada bulundu. Daha sonra yapılan incelemelerde bu eserin daha önceki dönemlerden bin yıl öncesine ait olduğu tespit edildi. Çatal Höyük’te bulunan eserler milattan önce 2400 yılına ait eserler. Bizim burada sarayda bulunan kılıçlar ise milattan önce 3300 yılları civarına ait oldukları için yaklaşık arada bin yıllık bir fark oluşuyor. Uzmanlar bunun dünyada bulunabilen en eski kılıç olduğunu vurguluyorlar. Kılıçlardan biri özellikle arsenikli bakırdan yapıldığı ve dikkat çeken en önemli yönü ise kabzasındaki gümüş katmanların oluşu. Bunu o dönemin özellikli bir aleti haline getiriyor, bu kılıcın başka bir özelliği ise savaşta kullanılan bir kılıç değil tören kılıcı olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu da gücü simgelediği varsayılıyor. Kılıcın bu yönüyle de dünyanın en eski kılıcı olduğu kabul ediliyor.”

Kaynak: DHA
 

ascaner

Üye
Yeni Üye
#2
Ufak görünüyorlar kılıçtan ziyade denildiği gibi önemli bir tören kılıçlarına benziyorlar. Bak aklıma deli deli ritüeller geldi ^^
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#3
Birkaç müzede buna benzer kılıçlar gördüm genelde kısa hatta bizim kama dediğimizin biraz büyükleri şeklindeler. Roma kılıçları da aynı belli bir dönemden sonra galiba büyüklük incelik vs değişiyor. :)
 

MaviLotus

Üye
Yeni Üye
#5
Kılıçlar boy konusunda oldukça değişiklik gösteriyor. Bir insanın nasıl kullanabildiği tartışılacak boy ve ağırlıkta olanından kama tipi olanlara dek.
Benim bu konuda aklıma takılan farkli; bunlar bulunan En eski kiliclarsa muntazam şekilde yapildiklari göz önüne alınınca ve bir eşyanın muntazam halini alabilmesi için öncü denemelerim, örneklerin olması gerekir. Bunlar bulunanlar ve daha eski kılıçlar da olmalı. İlk kılıç nasıl bulundu mesela, nasıl o şekil verildi, amaç neydi İlk yapıldığında. Bunlar da düşünülünce daha eskiye gideriz sanırım.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#6
İlk kılıç nasıl bulundu mesela, nasıl o şekil verildi, amaç neydi İlk yapıldığında. Bunlar da düşünülünce daha eskiye gideriz sanırım.
İnsanların öldürme yok etme arzusu yada korunma ve avcılık iç güdüsü kılıçların ortaya çıkmasında etkili olduğnu düşünüyorum. Doğada avcı toplayıcı konumdaki insan sürekli mücadelede içindedir. Bu mücadele diğer insanlar ve hayvanlara kaşı karşıyadır, bu tehtitlerden korunmanın veya tehtit etmenin en iyi yolunun alet yapmak olduğunu aklı sayesinde kısa sürede anladı. Çünkü onun ne keskin tırnakları ne de sivri parçalayıcı dişleri vardı. Taş parçalarından, opsidyenlerden kesici aletler yaptılar, daha sonra bu kesici aletleri ne kadar uzaktan kullanabirse okadar etkili olduğunu farketti bir ağacın ucuna bağladı mızrak yaptı. Bir ağaç parçasına bağladı ok yaptı. Daha büyük şeyler daha çok zarar veriyordu.

M.Ö 3500 yıllarda tunç devrinde insanların madenleri eritmesiyle birlikte daha ölümcül silah yapmaların da yolu açılmış oldu. İlk kılıçların genelde düz ve küt sadece ucu sivri şekilde yapıldığı arkeolojik kalıntılarda gürülüyor (eğimli kılıçlar görülmüyor). Demir çağına gelindiğinde artık daha sağlam ve çif tarafı bilenmiş hatta yatay yapıya sahip keskin kılıçlara doğru bir gelişim söz konusu...

Arkeoloji buluntularr kılıç mı kama mı ayrımını 40 cm baz alarak yapıyor. 40 cm üstündekiler kılıç olarak değerlendirilirken altındakiler kama olarak geçmektedir.
 
Son düzenleme:

MaviLotus

Üye
Yeni Üye
#7
Şu bir gerçek ki insanın varolduğu süreç boyunca içinde bulunduğu yer, koşul ve etkenlere bağlı olarak ihtiyaç duyduğu şeyleri icat etme, geliştirme bilinci tarih boyunca birikerek günümüze kullandığımız teknolojiyi ve alışkanlıkları getirmiştir.
 

Üst