Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Didim'de 2. Tales Buluşması Yapıldı

Konu, 'Türkiye Arkeolojisi' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

1. Orion

Orion Site Başkanı
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    122
    Didim ilçesindeki 4 bin yıllık Milet Antik Tiyatrosu'nda ikincisi düzenlenen Tales Buluşmasında yerli ve yabancı akademisyenler bir araya geldi.

Didim Belediyesi, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ve Didim Derneğinin iş birliği ile gerçekleştirilen buluşma kapsamında "M.Ö. 6. Yüzyılda - İlk Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları" başlıklı sempozyum düzenlendi.

Sempozyumda, Türk akademisyenlerin yanı sıra İran, Çin ve Hindistan'dan katılımcılar modern felsefe alanında sunumlar yaptı.

Eski turizm bakanlarından Turizm Araştırmaları Derneği Başkanı Bahattin Yücel, Anadolu'da yeni düşüncelerin kapısını aralamaya çalıştıklarını belirterek, "Tarihi insanlar yazar ama coğrafya da belirleyicidir. Blimsel düşüncenin, doğa bilimlerinin, felsefenin ve matematiğin kurucuları adına bu ülkede güzel şeyler yapıldığını göstermek için bir aradayız." diye konuştu.

- Didim'in tarihi değerleri tanıtılıyor

Didim Kaymakamı İskender Yönden de buluşmanın, Antik tiyatronun tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını kaydederek, "Didim'i sadece deniz ve kumuyla değil, tarihi değerleriyle de tanıtıyoruz." ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ise geçmişte bölgede çok önemli insanların yaşadığını hatırlatarak, tüm tarihi değerlere sahip çıkmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sempozyum, İran, Çin ve Hindistan'dan akademisyenlerin, modern felsefenin farklı topraklarda doğuşuna ilişkin sunumları ile devam etti.

Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, etkinlik çerçevesinde gençlere ve yetişkinlere yönelik düzenlenen yarışmayı kazananlara ödüllerini takdim etti.

Etkinlik Lübnanlı şarkıcı Rima Khcheich konseriyle sona erdi.

2. aysun35

aysun35 ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Etkinliğe katılan konuşmacıların söylediklerinden birkaç bölüm aşağıdaki gibi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay “Tales bizden biridir, hemşerimizdir. Bu topraklarda yetişmiş değerlerimizi, bugün bu topraklarda yaşayan insanlarımıza tanıtmak bizim görevimiz. Bu topraklarda yaşamış insanlardan tekrardan feyz alacağız. Katılan herkese şükranlarımı sunuyorum, teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Betül Tanbay, “Filozof ve Bilim İnsanı Thales” başlıklı sunumunda, Milet’in batı aydınlamasının kaynağı olduğunu söyledi. Tales’in Anadolu'yu gezdiğini, bilgisini oluşturduğu coğrafyada Persler, Mısırlılar, Babilliler ve Mezepotamyalıların olduğunu söyleyen Tanbay, “Batının aydınlanma kaynağı Anadolu’nun bütün köşelerinden oluşuyor” dedi.

Tales’in cevap aradığı, “evren nasıl oluştu? Nereden geldik nereye gidiyoruz?” Sorularını için Tanbay, “2 bin 700 senedir geçerli olan bu sorulara henüz cevap verilmiş değil” dedi. Tanbay, eğitimin evrensel değerlerin verildiği, değişik inanç bilinçlerinin yorumsuz anlatıldığı, genç bir insanın ufkunun açıldığı bir süreç olması gerektiğini belirtti.

“6. Yüzyılda İran ve Mezopotamya'daki Gelişmeler” konulu sunum yapan Prof. Dr. Mehmet Marufihah, dinsel düşüncelerin toplumların gelişmişlik düzeyleriyle uyumlu olarak ortaya çıktığını söyledi. Bir zamanlar İran’ın resmi dini olan Zerdüştlük için, “bugün kuru bir ağaç gibi ne yaprağı var, ne dalı var” diyen Marufihah, dinlerin de sonu olduğunu belirtti.

Dr. LiuQiang, “Konfüçyus Mirası ve Önemi”; Dr. Thupstan Paldan, “Budizm ve Batıya Etkileri”; Doç. Dr. Meriç Bilgiç, “Tales Öncesi ve Sonrası Uygarlıklar Arasında Bilim Teorisindeki Etkileşim ve Dönüşümler”; Faruk Pekin, “İnsanlığın Düşünsel Evriminde, Farklı Düşüncelerin Ortaya Çıkmasında MÖ 6. Yüzyılın Önemi” konulu sunumlarını yaptılar.

Törende konuşan Emrehan Halıcı: “26 asır önce buralarda yaşayan Tales’le aynı toprağı, aynı denizi, aynı gökyüzünü paylaşıyor olmak heyecan verici. Tales ve Tales gibi filozoflar, düşündükleriyle, ortaya attıkları tezleriyle daha sonraki nesillere kapılar araladılar, basamaklar oluşturdular” dedi.

Sayfayı Paylaş