Devasa 2. Ramsess Heykeli Restorasyonu Başladı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Antik Mısırdan sorumlu Bakanlık tarafından bir zamanlar Karnak Tapınağının ilk cephesini süsleyen Kral 2. Ramsess'in devasa bir heykeli üzerinde kapsamlı bir restorasyon çalışması yürütülüyor.


Yıkılan 2. Ramsess Heykelinin Baş Kısmı​

Bakanlık Luxor antikalar departmanının genel sorumlusu Mostafa Waziri, Ahram İnternet'e, heykelin yeniden inşasının bir ay önce başladığını ve iki ay içinde tamamlanması beklendiğini söyledi. Bu heykel daha sonra orijinal konumunda inşa edilecek dedi.

Mısır'ın en ünlü firavunlarından olan 2. Ramsess'in döneminde Karnak'ın ilk cephesindeki bu bölümde 5 heykel daha bulunuyordu. Bu heykellerden 4 tanesi kralın ayakta durduğu ve diğer 2 tanesi ise oturur hali tasvir ediliyordu.


Bir araya getirilmeye çalışılan devasa parçaların bir bölümü​

Heykellerin en büyük zararı M.S. 4. yüzyılda meydana gelen ve yıkıcı etkileri çok fazla olan bir depremde gördüğü belirtiliyor. 2016 yılında bu heykellerden bir tanesini restore etme ve yeniden eski yerine dikme kararı alında. Luxor valiliği ise gerekli malzemeleri temin ederek projeyi destekledi.

Restorasyonun zorluğunu anlamak adına heykelin boyutu ve ağırlığına bakmak yetiyor. Heykel, gri granitten oyma olarak yapılmış, 65 ton ağırlığında ve 10.8 metre boyundadır.


Düşen parçalara rağmen heykelden geriye kalanlar​
 

Similar threads