• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Arkeoloji Derin Göllerde İnka Ritüellerinin İzleri Arandı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Polonyalı bilim adamları, Peru Machu Picchu bölgesindeki üç gölde Incaların ritüel faaliyetlerinin izlerini araştırdılar (bu göller deniz seviyesinden 4100 m yüksekliğinde). Göllerin kıyısında törensel platformlar bulunuyor ve bu platformlardan muhtemelen kurban edileceklere ritüellerin yapıldığı tahmin ediliyor.


Soctacocha Gölünde (4531 m deniz seviyesinden) dalmak değişen hava koşullarından (yağmur ve kar) dolayı zordu. [Kredi: P. Trześniowski]

Özellikle bu yıl araştırılan iki göl - Soctacocha ve Yanacocha - araştırmacılar için çok ilginç. Ünlü kaya şehri Machu Picchu ile sayısız arkeolojik alanı birbirine bağlayan ünlü Inca izi Camino Inca'nın yakınında yer almaktadır. 500 yılı aşkın süre önce, parlak dönemlerinde kent birçok tapınak ve yerleşim tarafından çevrelenmişti. Halen Machu Picchu Milli Parkı'nın korunan alanı çok popüler bir turist rotasıdır.

Rantaller, "Keşif öncesinde göllerin derinlemesine incelemeye değer olduğuna inanıyorduk, incelemeler sırasında da göllerin törenle taşınan platformları olduğu ortaya çıktı. Muhtemelen kurban edilecek kişilerin teklifler ve sunumları platformlardan yapıldı" dedi.

Araştırma görev ekibi Varşova Üniversitesi Precolumbian Araştırmaları Merkezi'nden Dalgıç ve arkeolog Dr. Maciej Sobczyk, Dr Sobczyk, Mateusz Popek ve Przemysław Trześniowski'den oluşuyor.


Yanakoca Gölü'nde dalmak, yoğun çamur tabakasına sahip geniş lagünler bulunur. [Kredi: P. Trześniowski]

Bazen ölüler de bu yapıların altına gömülürlerdi. Bu yüzden platformların kendileri de arkeologlar tarafından incelenecek. Bütün göller And Dağları'nın eski sakinlerinin ibadet edildiği Salkantay Buzulu'nun eteklerinde bulunuyor. Arkeologlara göre, Inca inançları ve hayvanlar yaşayış biçimlerinde önemli bir role sahipti.Polonya bilim adamları kampı [Kredi: M. Sobczyk]

Arkeologlar Soctacocha ve Yanacocha göllerinin altında gizlenmiş birçok kalıntının olabileceğini umuyorlar. İlk araştırmaları sırasında batıklar için metrik haritalar oluşturmak için sonar kullandı. Dalgıçlar, göllerden birinden birkaç santimetre örnek aldı. Bu örnekler binlerce yıl yerleşmiş çamur tabakalarıdı. Numuneyi analiz ederek, bilim adamları yalnızca göllerin tarihini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda gölü oluşturan çevre koşullarını da belirlemiş olacaklar.

Dr. Sobczyk "Bu yıl ki çalışmaları en büyük zorluğu lojistik oldu. Çünkü zorlu arazide tüm ekipman ve malzemeler ana kampa katı kullanılarak taşındı. Çalışmaların yapıldığı yer ise çok dik yamaçlardan oluşuyor ve nakliye işini yapan hayvanlardan biri talihsiz bir kaza sonucu yamaçtan düştü." dedi.Göllere doğru yürüyün [Kredi: M. Sobczyk]

Geçen yıl, Varşova Üniversitesi Precolumbian Araştırmaları Merkezi'nden arkeologlar, Machu Picchu'nun Peru Ulusal Parkı'nda bulunan su depoları konusunda öncü araştırmalar başlattı. Humantay da dahil olmak üzere dört farklı gölü araştırdılar. Bu yıl, araştırmacılar daha önce saptanmış olası insan faaliyeti izlerini keşif için özel olarak tasarlanmış test ekipmanları ile doğrulamak için geri döndüler. 20 m derinlikte diplere ulaşmasına rağmen, araştırmacılar eski ritüellerin izlerini bulamadılar.

Polonyalı arkeologlar tarafından incelenen göller sadece çok yüksek irtifalarda değil aynı zamanda çok derindeydi. Bu yüksekli, dalgıçlar için yüksek bir risk taşır ve bu yüksekliklerde daha önce hiç sonar veya arkeolojik dalış yapılmamıştır.


Mateusz Popek sonarını hazırlarken [Kredi: M. Sobczyk]

Su altında dalış yapan arkeolog ve IANTD dalış eğitmeni, Przemysław Trześniowski."Yüksek irtifa dalışı, yüksek rakımlarda çok daha düşük atmosfer basıncıyla ilişkili prosedürlere sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir Geleneksel derinlik göstergeleri ile dalış planlamak ve yürütmek yanlış sonuçlar verebilir." dedi (Yüksek irtifa dalışı, dekompresyon hastalığının su altı pozisyonu ve yükseliş oranları ile ilişkili üst düzey dalış becerileri gerektiren daha yüksek bir riski içerir)

Humantay'daki derin dalışlar, bilim adamlarının Gdynia'daki Hiperbarik Tıp Ulusal Merkezi tarafından analiz edilecek.
 
Konu Sahibi Benzer Konular Bulunduğu Forum Mesajlar Tarih
1 D Harfi Rüya Tabirleri 0
1 D Harfi Rüya Tabirleri 0

Benzer Konular


Üst