Haberler Demre'de Parçalanmış Lahitler Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Antalya’nın Demre İlçesi’nde 1. derece arkeolojik sit alanında parçalanmış lahitler bulundu. Lahitlerin sit alanı içindeki bir inşaattan çıkarılarak atıldığı öne sürüldü.Demre’ye bağlı Gürses Mahallesi Gımıt mevkiinde 1. derece arkeolojik sit alanında parçalanmış ve dağılmış lahitler bulundu. Likya dönemine ait olduğu belirtilen lahitlerin yakındaki bir inşaat alanından çıkarıldığı iddia edildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir vatandaş bu araziye daha önce yol açılması sırasında iki lahitin devrildiğini, inşaat sahasındaki çok sayıda lahitin ise yok edildiğini ileri sürdü. Bölgede Bizans dönemine ait kilise yapısı bulunduğu kaydedildi.

Demre Müze Müdürlüğü yetkilileri ise geçen yıl su basman seviyesindeyken jandarma eşliğinde inşaatla ilgili tutanak tutularak Demre Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#3
Gerçekten ilginç bir ülkeyiz kimi arar bulamaz kimide bulur çöpe atar yanlız gerçek olan bir nokta varki üzerinde bulunduğumuz coğrafyada öyle bir zenginlik varki bunun birtek bizler farkında değiliz. Avrupa, Amerika bilmem ne... Hepsi aç yamyamlar gibi bu eserlerin peşindeyken biz bir enkazdan buluyoruz.
 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#4
Medeniyetlerin neredeyse bir çoğunun ana kucağı yurdumuz.Her yerinde ayrı bir medeniyet , ayrı bir tarih yatmakta.En büyük suç eğitim bilim dünyasının ülkemizde ki yavaşlığı ve yetersizliği. Yaşamış medeniyetlerin olası yerlerin detaylı araştırılması yapılabilir. Göç yolları , yaşam merkezleri , olası güzergahlar tek tek araştırılıp bir arkeolojik harikta yıllara göre çıkarılabilir.Bunun doğrultusunda uydu aracılığı ile , gelişmiş teknolojik araçlar ile belirlenen yerler incelenebilir ve ülkemizde bir çok turistlik yer tekrardan ortaya çıkabilir.Ayrıca Anadolu'nun zaman tablosu çizilip yaşamış medeninyetlerin bıraktığı eserler ile farklı bir ülke tanıtımı konsept yapılabilir.Yapamazlarsa onlar kazsın bulsunlar ben yaparım o konsepti :D