• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Haberler Defineciler Samsunda Camiyi Talan Etti

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Tekkeköy'de 1800’lü yıllarda Rumların kilise olarak kulladığı, Müslümanların bölgeye yerleşmesiyle camiye çevrilen tarihi yapıda defineciler Rumlardan kalan altınları aradı!


Samsun’un en eski yerleşkelerinden Tekkeköy ilçesinde, geçmişi 100 yıl öncesine dayanan Andyeri Köyü Camisi, define avcılarının hedefi oldu. Daha önce Koruma Kurulu tarafından tescil edilen cami restorasyon kapsamına alınmıştı

ÖNCE CAMİNİN ÖNÜNÜ KAZDILAR

Samsun’un çeşitli bölgelerinde hazine bulmak için birçok yeri kazarak alt üst eden define avcıları bu kez tarihi camide hazine olduğunu düşünerek önce caminin önünde hendek şeklinde bir kazı çalışması yaptı.SONRA İÇİNİ BİLE DELİK DEŞİK ETTİLER!

Daha sonra hazinenin eskiden kilise olarak kullanılan caminin içerisinde olduğunu düşünen define avcıları, camiyi tamamen kullanılamaz hale getirdi.


'RUMLARDAN KALMA ALTINLAR VAR' İDDİASIKonuyla ilgili açıklama yapan Tekkeköy Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Aydın, "Burası 1800 yıllarında yapılan Andreas Andonis Church isimli bir kiliseydi. Tabi daha sonraları burası cami olarak kullanıldı. Daha sonraki dönemlerde ise burası tarihi yer olduğu için Koruma Kurulu tarafından tescil edildi. Restorasyon kapsamına alınmıştı. Ancak Rumlardan kalma altınların olduğu iddiasıyla ve tarihi dokulardan faydalanmak için bazı meraklı kişiler tarafından bu yapıya zarar verilmiş durumda.

'BİZ BİR ÇİVİ DAHİ ÇAKMIYORUZ, BUNLAR TALAN EDİYOR'Bu çok yanlış bir şey. Bunlar bize mirastır. Bizim bunlara sahip çıkıp korumamız gerekiyor. Biz belediye olarak bu yapılara bir çivi dahi çakmazken bu kişiler gelip buraları talan ediyor. Bu tür kişiler her yerde var maalesef. Bu caminin ilk olarak önünü kazmışlar. Kendilerince orada bir şey olduğunu düşünmüşler daha sonra ise camiye zarar vermişler" dedi.
 

Üst