Haberler Dördüncü Altın Elbiseli Adam Bulundu

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#1
Kazakistan’ın Kutsal Kuşağı Araştırma Merkezi Başkanı Berik Abdıgaliulı, Doğu Kazakistan Eyaleti’nde yer alan Berel vadisindeki arkeoloji kazılarında Sakalara ait olduğu düşünülen yeni bir Altın Elbiseli Adam kalıntısı bulunduğunu açıkladı.


“Kazakistan’ın kutsal kuşağı” Araştırma Merkezi Başkanı Berik Abdıgaliulı’nın facebook sayfasından yaptığı açıklamada, Doğu Kazakistan Eyaleti’nde bulunan Berel vadisinde Saka kavmine ait olduğu tahmn edilen Altın Elbiseli Adam kalıntısı bulunduğu duyuruldu.

Açıklamada, “Berel vadisinde Zeynolla Samaşev’in başkanlığında yapılan arkeolojik kazılarda yeni bir “Altın Elbiseli Adam” bulundu. “Kazakistan’ın kutsal kuşağı” projesi çerçevesinde Doğu Kazakistan Eyaleti’nde iş gezisiyle bulunurken sansasyonel bir keşfe tanıklık ettim.” ifadesi yer aldı.

Kazakistan.kz sitesinin haberine göre; Abdgaliulı’nın açıklamasında, “Doğu Kazakistan Eyaleti’ndeki Berel vadisinde Zeynolla Samaşev’in başkanlık ettiği arkeolojik kazılarda yeni bir ‘Altın Elbiseli Adam’ bulundu. “Kazakistan’ın kutsal kuşağı” (devlet) programı çerçevesinde iş gezisi nedeniyle Doğu Kazakistan Eyaleti’nde bulunurken sansasyonel bir keşfe tanıklık ettim.” ibaresini kullandı.Altın Elbiseli Adamlarla lgili İlk arkeolojik keşfin 1969 senesinde Esik Gölü’nün yanındaki kurganda yapıldığı Kazakistan’da toplamda 3 Altın Elbiseli Adam bulunmuştu.Kazakistan’da; “Altın Elbiseli Adam”la ilgili ilk arkeolojik keşif 1969 yılında Esik Gölü’nün yanındaki bölgede gerçekleşti. Ekim 1999 tarihinde Kazakistan’ın batısında Atırav bozkırlarında yer alan Araltöbe kurganında ikinci “Altın Elbiseli Adam’ın” kalıntıları keşfedildi. 2003 yılında ise, yine Kazakistan topraklarında -Doğu Kazakistan bölgesinin Şiliktı kurganlarında- Saka dönemine ait üçüncü bir “Altın Elbiseli Adam” bulundu.

Kanatlı bir parsın üzerine duran “Altın (Elbiseli) Adam”, Kazakistan’ın ulusal sembollerinden biri hâline geldi. Almatı meydanlarından birindeki Bağımsızlık Abidesi’nin üzerinde de Saka savaşçısı bulunuyor; Kazakistan Cumhurbaşkanının forsundaki kanatlı leopar üzerinde Saka döneminin genç önderinin figürü resmedilmiş bulunmakta.

MÖ 5. yüzyıla ait kurganların bulunduğu bölgedeyse MÖ 6-5.yy.’da Sakaların hüküm sürmesinden dolayı, Altın Elbiseli Adam, Saka prensi veya prensesi olduğu düşünülmekte.

Altın Elbiseli Adam kalıntısının bulunduğu“Kazakistan’ın kutsal kuşağı” projesi kazıları; Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “manevi yenilenme” programı çerçevesinde başlatıldı. Program kapsamında UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmesi hedeflenen 600 “kutsal yer”in içinden büyük ve küçük kutsal yerlerin haritası oluşturulacağı bekleniyor. Bu alanda çalışma yürüten araştırma merkezi, Kültür ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle kutsal yerleri yeni bir turizm paketine girdirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda etnografik turizm paketi kapsamında, yabancı turist ziyaretlerinin artması için etnik köylerin de oluşturulacağı belirtiliyor.
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Genel olarak birçok kişi altın elbiseli adamın bir tane olduğunu sanır. Konu başlığında ve içeriğinde anlatıldığı gibi aslında bu güne kadar bulunanların sayısı 3 taneydi. Yeni gelişmeler ışığında bu 4. fotoğraflardan göründüğü kadarı ile bayağı bir işlemden geçmesi gerekecek. Restorasyon sonrası görüntüsünü merak etmekteyim. Gelişmeleri bu başlık altından takip edelim.