Haberler Çivril'deki tarihi Mavi Konak'ta restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
Çivril'deki tarihi Mavi Konak'ta restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Denizli'nin, Çivril ilçesinde yaklaşık 100 yıllık geçmişi olan Mavi Konak'ta restorasyon çalışmalarına başlandı. Aslına uygunluğa büyük önem verilen restorasyon çalışmalarıyla Mavi Konak şehrin belleğine tekrardan kazınacak.

civril_de_mavi_konak_ayaga_kalkiyor_h24380_fb40a.jpg


Denizli Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB), unutulmaya yüz tutmuş tarihi değerlerini restore ederek Denizli'ye kazandırmak için birden çok çalışmaya imza atıyor. Bu çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz: Külahçıoğlu Un Fabrikası, Merzeci Un Fabrikası, İbrahim Çallı Sanat Evi, Konyalıoğlu Konağı, Balcı Evi, Sürücü Evi, Osmanbey Konağı, Ali Bilge Evi, Necip Ökten Evi, Abdüloğlu Evi, Cezmi Ökten Evi, Adil Beştaş Evi ve Buldan Tarakçı Evi gibi. Yine ilçelerde de çeşitli çalışmalar yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi, son olarak Çivril ilçesi, Çarşı Mahallesi'nde yer alan Mavi Konak'ta restorasyon çalışmasına başladı.

2 çivril.jpg


AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tüm ilçelerde tarihe sahip çıktıklarını ifade ederek "Ecdadımızdan kalan tarihi yapıların yok olmasına izin vermeyeceğiz. Bu değerlerimizi koruyarak gelecek nesillerimize aktarmayı sürdüreceğiz. Çivril ilçemizde bulunan Mavi Konağı da aslına uygun bir şekilde restore ederek, Çivril ve Denizli'mize kazandıracağız." şeklinde konuştu.

çivril.jpg


Mavi Konak, iki katlı Türk konut mimarisinin 'kapalı sofalı plan tipine' uygun olarak inşa edilmiştir. Mimari ve estetik değer açısından bakıldığında ise barok tarzı alçı plastik kabartmalar, alçı kabartmalı bitkisel kompozisyonlar, akantus yapraklı başlıklara sahip plastırlar ve geometrik bezeme örnekleri gibi çeşitli mimari özelliklere sahip oldukça değerli bir yapıdır.
 

Aybalam

★★★★
Altın Üye
Gümüş Üye
Kültürel değerlere sahip çıkmak önemli tabi. Böyle hareketler anlamlı, umarım amacına ulaşır.
 

Üst