Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Haberler Cambridge Üniversitesi, Aborijin Eserlerini Avustralya'ya Geri Vermeyi Reddetti

Konu, 'Tarihi Eser Çalıntı ve İade Haberleri' kısmında Kappadox tarafından paylaşıldı.

1. Kappadox

Kappadox ★★★
    Gümüş Üye Bronz Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Cambridge Üniversitesi, Avustralyalı bir adamın, yaklaşık 250 yıl önce İngiliz keşifçi Yüzbaşı James Cook tarafından alınan önemli Aborjin eserlerinin iade edilmesi isteğini reddeti.

Dosya fotoğrafı İngiltere'de Cambridge Arkeoloji ve Antropoloji Müzesinin bir bölümünü göstermektedir
    [Kaynak ve Telif: Reuters]

Rodney Kelly, Avustralya'nın en büyük şehri olan Sidney'in geleneksel bölgelerinde yaşayan Gweagal halkı adına üniversitenin Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi'ndeki dört mızrağın ve kalkanların iadesini istiyor.

Eserler, İngiliz ve yerli Avustralyalılar arasındaki ilk temasın ve Aborijin'in sömürgeleştirmeye direncinin önemli bir sembolü olarak görülüyor. Bununla birlikte, Cambridge Üniversitesi Kelly tarafından iade taleplerini reddetti.

Geçen sene mızrakların geri gönderilmeleri için resmi bir istekte bulunan Kelly, mızraklar ve kalkanların alındığını iddia ettiği Gweagal savaşçısı olan Cooman'ın doğrudan torunları olduklarını iddia ediyor.

Bununla birlikte, Cambridge Üniversitesi tarafından hazırlanan bir raporda, Kelly'nin iddalarını kanıtlama konusundaki yetersizliği değerlendirildi

Kelly, Reuters'e verdiği röportajda "Beni ve tarihimi gözden düşürmek için bu taktikleri deniyorlar ve beni kızdırıyor" dedi.

Hem Avustralya Senatosu hem de Yeni Güney Galler eyalet parlamentosu geçen yıl İngiliz Müzesi ve Cambridge Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi'nden eserlerin geri gönderilmesini desteklemektedir.

Kelly, eserlerin iadesi için savaşmaya devam edeceğini söyledi.

"Bu eserleri halkıma, Avustralya'daki yerli ve yerli olmayan herkes için eve getirmek adına elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum" dedi.

Sayfayı Paylaş