Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devleti Arasındaki Fark Nedir?

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Genel olarak karıştırılan bu konuyu uzun uzadıya yazmak yerine kısa bir kaç cümle ile özetleyeceğim. Birçok kişinin bildiği bir konu ama yinede değinmekte fayda var.

Büyük Selçuklu Devleti

Büyük Selçuklu Devleti, Kınık Boyunun mensubu ve lideri Selçuk bey tarafından 1020’li yılında temelleri atılmış, yeğenleri Tuğrul ve Çağrı beyler tarafından bağımsız bir devlet haline getirilmiştir. Büyük Selçuklu Devletinin kurucusu ve ilk başbuğu olan Selçuk Bey, Kınık boyuna mensup bir komutandı ve bağımsız bir Türk Devleti olan Oğuz Yabguluğu’nun Subaşısıdır.

Büyük Selçuklu Devleti 1037 yılında bağımsızlığının ilan etmiş ve devlet haline gelmiştir. Anadolu ve İç Asaya'da sınırlarını genişleterek dönemin en büyük Türk Devleti olmayı başarmıştır. 1092 Yılında iç karışıklarla beraber devlet bölünerek 4 parçaya ayrılmış ve daha sonrasında ise beyliklere ayrılmıştır.

1541925154430.png

Büyük Selçuklu Devleti Haritası (En geniş sınırları )

Anadolu Selçuklu Devleti

Anadolu Selçuklu Devleti, Büyük Selçuklu Devleti’nin Malazgirt Savaşına müteakip olarak Anadolu’ya ayak basmasından 6 yıl sonra İznik’e kadar ilerleyen Selçuklu komutanı Kutalmış Süleyman Şah tarafından bağımsızlığı ilan edilen Türk Devletidir.

1075 yılından sonrasında Bizans ile sınır komşusu haline gelen Süleyman Şah hem bölgedeki hâkimiyetini güçlendirmiş hem de kazandığı zaferlerle ordusunun sadakatini kazanmıştı. Bizans’ın içinde bulunduğu iç karışıklıklar ve Malazgirt Hezimetinin çöküntüsü Bizans’ın Süleyman Şah’a karşı ciddi bir mukavemet getirememesine neden oldu. Bizans, sınırlarına dayanan Selçuklu ordularına karşı mücadele etseler de Bizans ordusunda Türklere karşı oluşmuş büyük bir korku hâkimdi. Süleyman Şah’ın güçlü ordusu da art arda kazandığı zaferlerle bölgede söz sahibi olmaya başlayınca Süleyman Şah, Büyük Selçuklu Devletine bağlılığını reddederek bağımsızlığını ilan etti ve Anadolu’da yeni ve büyük bir devlet vücut buldu (1077).

1541925175513.png

Özetler isek Büyük Selçuklu Devletinin Zayıflaması ile Anadolu'da kurulan devlete Anadolu Selçukluları (Türkiye Selçukluları) diyoruz.
 
Son düzenleme:

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Aslında karıştırmaktan ziyade Anadolu Selçuklu Devleti, Büyük Selçuklu Devletinin Devamı niteliğinde olduğu için ikisi aynı sanılmaktadır.
 

Üst