Arkeoloji Bulgaristan Perperikonun'da 80'den Fazla Geç Bizans Mezarı Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Profesör Nikolai Ovcharov ve Bulgaristan'daki Perperikon antik kutsal alanında çalışan arkeoloji ekibi, 12. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar olan bir nekropolde 80'den fazla mezarı keşfetti.Perperikonun havadan görünümü
Bulunan mezarların sayısı, Perperikon'un güney kesiminde 100'ün üstünde çıkacağı tahmin ediliyor.
Ovcelov, 2016 yılında arkeolojik kazı ekibinin, küpeler, mücevherler ve güzel süs eşyaları da dahil olmak üzere çok ilginç şeyleri içeren 37 mezarı bulduklarını söyledi.

Ovcelov, yeni buluntulara atıfta bulunarak "Bu aşamada mezarları açmadık, bu yıl nekropolün tamamını fotoğraflamaya karar verdik ve daha sonra Ağustos ayında bunları açıp içeriğinin ne olduğunu göreceğiz" dedi.

Mezarlar, 2016 yılında Perperikon bölgesinde bulunan erken Bizans katedraline çok yakın ve bu orada gömülmüş kişilerin toplum içinde önde gelen insanlar olduğunu göstermektedir.

Ovcharov, kesin olarak konuşmasada, nekropoliler, ortaçağda yazılı kaynaklardan da bilindiği gibi Perperikon'un binlerce nüfusa sahip olduğunu göstermektedir.

"Ölüler şehri" olarak adlandırılan yeni keşif çevresinde, muhtemelen antik çağlardan 14. yüzyılda Perperikon'un yıkılmasına kadar uzanan en büyük kalıntılardan biridir.

Bu, Perperikon'un üçüncü büyük akropolisidir. Geri kalanlar, daha önce iyi araştırılmış olan tepenin diğer tarafında bulunuyor. Bu alanlar Bulgaristan'ı ziyaret eden turist sayısını artırıyor. Perperikon'u her yıl 250.000'den fazla turist ziyaret ediyor.