British Museum Deve Kuşu Yumurtalarının Sırrının Peşinde

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Bristol ve Durham Üniversiteleri'nden ve British Museum'daki arkeologlar ve bilim adamları deve kuşu yumurtalarının antik ticarette kullanıldığı yer konusundaki belirsizlikten kurtulmak için en ileri teknoloji kullanıyor.Isis Mezarından oymalı deve kuşu yumurtası, Vulci (Etruria), Britanya Müzesi
Demir Çağında (M.Ö. 1200-300) Orta Doğu'dan Batı Akdeniz'e dek dekore edilmiş deve kuşu yumurtaları lüks ürünler olarak satıldı.

Hem hiç bozulmamış hemde kısmen parçalı devekuşu yumurtaları 19. yüzyıldan bu yana, British Museum'un koleksiyonunun bir parçası olmuştur. Yumurtalar gravürlü, boyalı ve zaman zaman fildişi gibi değerli metaller ve fayans tertibatlarıyla bezendi. Bu yumurtalar İspanya'dan Irak'a kadar seçkin kişilerin ellerinde bulundu.

Araştırma ekibi, yumurtaların nereden geldiğini ve onları yerleştiren kuşların vahşi kuşlar mı yoksa tutsak mı olduklarını öğrenmek istiyor.

Bristol Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Bölümündeki Akdeniz Arkeolojisinden Tamar Hodos, "Mezar ve kutlama ortamlarında alışılmadık gemilerde bulunmaları dışında, şaşırtıcı derecede nereden geldiklerini veya onları kimin ve nasıl süsledikleri konusunda çok az şey biliniyor." dedi.


Hoplitler gösteren oymalar ve boyalı deve kuşu yumurtası, British Museum

British Museum'un Akdeniz ve Ortadoğu'daki devekuşu yumurtaları koleksiyonunu kullanarak, yumurta kabuklarındaki stronsiyum, oksijen ve karbon izotop analizleri, anne deve kuşlarının ovulasyon sırasında ne yeyip içtikleri ve nerelerde örümcek olup olmadığını tespit ederek, yumurtaların nerede bırakıldığını ve deve kuşlarının esir olup olmadığını araştırmak için kullanılıyor.

Tarama elektron mikroskobu ile yumurta kabuklarının karmaşık dekorasyonunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi, araştırma ekibinin oyma teknikleriyle karşılaştırmalarını sağlayarak, bunların nasıl oluşturulduğunu anlamalarına yardımcı oluyor.

İngiliz Müzesi'ndeki Ortadoğu Departmanı'nda küratör olan Dr. Alexandra Fletcher, "Bu ticaretin nasıl yürüdüğü konusunda gerçekten daha fazla bilgi edinmek istiyoruz." Yumurtalar vahşi doğada yuvalardan toplanmışsa bunun potansiyel olarak tehlikeli bir faaliyet olduğunu düşünüyoruz veya deve kuşlarının, lüks ticarette yumurtaları kolaylıkla temin edebilmesi için tutsak tutulması mümkün olabilir? "

Tutsaklık konusu önemli bir konudur. Aynı dönem silindir mühürleri gibi nesneler üzerindeki resimler, devrimcileri tehlikeli ve şiddetli yaratıklar olarak gösterir.


Deve kuşu yumurtası parçası, Taramalı Elektron Mikroskopu altında analiz ediliyor British Museum

Örneğin, bir deve kuşunun midesine vurduğu kuşu boğan bir kral resmedilmiştir. Bununla birlikte, bu eski toplumların bazı üyeleri tehlikeli canavarları yakalamak ve ele geçirmek konusunda ustaydı.

British Museum'daki ünlü Assur rölyefleri, kraliyet "aslan avı" nın sahnelenen olayları gösteriyor. Yakalanan aslanlar kafeslerden doğrudan avcılarının yoluna saldı. Bu aslanlarda olduğu gibi deve kuşlarıda esir edilmiş olabilir mi?

Deve kuşu yumurtası kabuğunda elde edilen bilgilerin yumurtaların nasıl elde edildiğinin, nasıl dekore edildiği ve ticaretinin nasıl yapıldığı konusunda bize daha fazla bilgi vereceğini umuyoruz. Bu da, hem bu lüks malları tedarik eden insanlar hem de onları dekore edenler hakkında daha fazla açığa çıkacaktır.
 

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#2
Dünyadaki en iyi örnekler zaten bu müzede. Kırılmış parçalar üzerinde bu araştırmaları yapıyor olmalarıda çok iyi olmuş. Bakalım aradıklarının bulabilecekler mi?