Haberler Balıkesir'in Balık Adasındaki kaçak kazıları balıkçılar fark etti

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Platin Üye
Tavşan Adası olarak da bilinen Balık Adası'nın kıyısında tekneleriyle balık avlayan amatör balıkçılar tarafından fark edilen kaçak kazı yapan şahısların antik çağlardaki Pordoselene Uygarlığı'na ait lahit ve taşlar çıkardıkları belirtildi. Kaçak kazı yapanların defineci mi yoksa örgütlü tarihi eser kaçakçıları mı olduğu bilinmiyor.
Geçtiğimiz yıllarda da pek çok kaçak kazı yapıldığı tespit edilen Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin 22 adasından Balık Adası'nda kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kaçak kazı gerçekleştirildi.

1570451574782.png


İHA'nın haberine göre; Balıkçıların "Tavşan Adası" olarak da isimlendirdiği Balık Adası'ndantarihi eserler ortaya çıkarılan kazılar için Balıkesir Müzeler Müdürlüğünden izni alınmadığı öğrenildi.

Balık Adası'nda antik Pordoselene Uygarlığı'nın kalıntıları bulunuyor.
Ayvalıklı Yazar Ahmet Yorulmaz'ın kitaplarında da yerini alan bu bölgeyi kapsayan Lale Adası'ndaki Turizm Otelcilik, Ticaret Meslek Lisesi ile Denizcilik Meslek Lisesinin denize bakan kısmında Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2. derecede antik kent olduğu açıklanan kayalık alanda bulunan M.Ö. 330'lu yıllara ait olduğu savunulan tarihi bir kitabe de kayıplara karışmıştı.

Üzerinde Roma dönemine ait Latince harflerin bulunduğu 100X40 ebatlarındaki kitabenin kim ya da kimler tarafından yerinden söküldüğü öğrenilemezken, söz konusu yazıt 2010 yılında 'Ayvalık Tarihi Molozlar Altında' başlıklı haberdeki fotoğraflarla arşivlerdeki yerini almıştı.
2010 ile 2012 yıllarındaki yayınlanan haberlerin ardından dönemin Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı konuyu TBMM'ye taşımış ve konuyla ilgili dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bölgenin 2. derecede antik kent olduğunu açıklamıştı.
 

Üst