Bağdat Pili ve Gizlediği Sırlar

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Alttaki resimde görmüş olduğunuz meşhur Bağdat Pili orjinal fotoğrafıdır. İşin ilginç tarafı görmüş olduğumuz kilden yapılmış bu çömlek aslında sadece 13cm boyundadır.


2000 yıl öncesine tarihlenen bu çölmeğin içinde demir bir çubuk etrafını sarılmış olan bakır bir silindir bulunmaktadır. Bu düzenek bir zift tabakası ile sımsıkı bir şekilde mühürlenmişti. Dahada önemlisi bu çömleğin içine konulan sıvının özelliğine göre elektirk üterebiliyor olmasıdır. Alman Arkeolog Wilhelm Koenig tarafından 1930’lu yıllarda Bağdat yakınlarındaki bir bölgede keşvedildi. Bağdat Pili Üzerinden geçen 85 yıla rağamen Dünyanın en gizemli antik nesneleri arasında sayılıyor ve adından sıkça söz ettiriyor. Geçen onca yıla rağmen tartışmalar hala devam etmektedir.

Wilhelm Koenig bulduğu parçaların düzeneğin tamamı göz önüne alındığında kullanılabilen bir sistem meydana getirdiğini düşündü. Bu kullanılabilir sistem aceba ne işe yarıyordu? Bu antik düzenek geçen zaman içerisinde birçok araştıramcınında ilgisini çekti. Yapılan detaylı incelemelerde bu kaplar içerisine şarap veya sirke gibi asidik özelliğe sahip sıvılar konulduğu tespit edildi. Bu incelemede bu sıvıların kil çömlek üzerine bırakmış olduğu izler etkili olmuştur. Düzenek gerçektende içerisine konulan çözletiye göre 1,5 – 2,5 Volt gücünde elektirik üretilebiliyor. (üzüm suyu, tuzlu su, sarap, sirke)


Bağdat Pili Ne Amaçla Kullanıldı?

Bağdat Pilinin Kullanımı ile ilgili birçok teori ortaya atılmıştır. Bu teorilerden bir tanesi ise pili bulan kişi olan Koenig tarafından ortaya atılmıştır. Koenig, bu elektirik enerjisinin bakır gümüş gibi maddeleri elektirolize ederek kaplamaya yaradığını savundu. Bu iddalar 1970’li yıllada bilim insanları tarafından tamamen bire bir ölçeli kilden yapılmış bir Bağdat Pili ile testedildi ve gümüş bir tabakayı elektirolizle kaplamayı başardılar.

Bir başka teori ise pillerin tedavi edici bir yöntem için kullanılmış olmasidır. Bu teorinin dayanak noktası ise Antik Yunan medeniyetinde yılan balıklarının elektirik uyarıcılarının kullanılmış olmasıdır. Bu şekilde acıyı dindirmek amaçlık kullanıldığı düşünülmektedir. Bu teoriyi geçersiz kılan kısım ise yeteri kadar elektirik enerjisinin üretilememiş olmasıdır. Bu teori bu yüzden biraz uzak bir ihtimal gibi görülüyor.

Özetlemek gerekirse bu düzeneğin bir pil olduğu kesindir. O zamandan bu yana farklı kopyaları üzerinde sayısız deney gerçekleştirildi ve bilimsel olarak da kanıtlandığı için bir pil olduğu kabul edildi. Peki antik bir kültür elektriğin varlığından nasıl haberdar oldu ve bu pili hangi sebeple kullandı?
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#2
Tam olarak günümüzdeki pil şeklinde kullanıldığına dair kanıtlar yok. Koenig'in teorisi mantıklı görünüyor; fakat kesin delil olarak göstermek yanlış olur. Bağdat Pilinin gizem olarak görülmesinin tek sebebi yazının son kısmında belirtiğiniz gibi nasıl ve ne amaçlı kullanıldığının tespit edilememesinden kaynaklanıyor.

2,5 volt üretilen bu pili yan yana 100 tanesini bağlayıp, voltaj değerini artıracak şekilde kullanabiliyorlar mıydı? Bu bilgiye sahipler miydi? Bunlar tabi sır olarak kalmış durumda.