• 23 -24 Şubat Cumayı Cumartesiye bağlayan gece 02 - 04 saatlerinde Forumumuzda güncelleme ve bakım çalışmaları yapılacaktır tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimizin anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. İyi forumlar...

Azerbaycan'da Yol Çalışmaları Sırasında Nekropol Bulundu

Orion

Site Başkanı
Staff member
#1
Azerbaycan’ın Shamakhy kentindeki Demirci köyünde, 3 hektar büyüklüğünde ve Geç Antik Çağa tarihlenen bir nekropol alanı ortaya çıkarıldı.

Nekropol Nedir: (Nekropolis) arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölgeye verilen isimdir. Yunanca nekros-polis ölü(ler) şehri demektir.​


Nekropol alanında bulunan mezarlardaki hediyeler Fotofraf:APA​

Nekropol alanı bölgede sürdürülen yol yapım çalışmaları sırasında farkedildi.

Mayıs ayı başında Demirci nekropolünde başlayan kapsamlı kazılar, yerel ve ulusal ölçekli araştırma grupları tarafından organize ediliyor ve sürdürülüyor. Araştırmacıların bölgede yaptıkları ilk incelemelerde, nekropol alanının yüzeyin çok altında olmadığı açıklandı. Yerin altında 50 ila 80 cm arasında değişen yaklaşık 30 adet taş sanduka mezar keşfedildi.

Araştırmacılar sandıklar içerisine gömülü olan bireylerin, yaklaşık olarak 2 metre uzunluğunda 1,5 metre genişliğinde 40 cm kalınlığında ve yaklaşık 300 kilo ağırlığında taş kapaklar altında gömülü olduğunu belirtiyor.


Mezarları korumak için kullanılan dev taş kapaklar Fotofraf: APA​

Arkeologlar mezarlarda yalnızca iskeletlere değil, pek çok özel buluntuya da rastladı. Çalışmalarda mezarlardan gümüş kaseler, cam ve metal eşyalar ve bir takım organik materyal bulundu. Bu mezarları önemli kılan bir başka önemli unsur ise mezarlardan birinden çıkan kumaş kalıntısı. Bu kumaş kalıntısı şu ana kadar Azerbaycan’da bulunan en eski kumaş kalıntısı olarak kayıtlara geçti.


Mezarda bulunan kumaş parçası Azerbaycan’daki en eski kumaş buluntusu Fotofraf:APA​

Nekropol alanının MS 3. ile 4. yüzyıllar arasına tarihlendiği düşünülüyor. Nekropol alanı için araştırmacıların dikkat çektiği bir başka nokta ise, benzer nekropol alanlarının Türk mezarlıkları olarak geniş bir coğrafyada karşımıza çıkıyor olması olarak belirtiliyor.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Araştırmalarda yer yüzeyinden yaklaşık 50-80 santimetre derinlikte 30 kadar kutu şeklinde taş mezarlar bulundu.
Kare şeklinde olan mezarların hepsinin duvarları kireç taşından oluşan kaya parçalarından örülmüş, üstü ise iri kapak taşları ile kapatılmıştır. Mezarların üst örtüsü olarak kullanılmış sal taşların büyük çoğunluğunun uzunluğu 2 metre, genişliği 1,5 metre, kalınlığı 10-40 cm, ağırlığı ise 150-300 kg civarında değişmektedir.

Mezarlarda buluntular arasında ağırlıklı olarak seramik ürünleri bulunmaktadır. Çeşitli boylarda, tek ve çok kulplu su kapları çeşitli boylarda ev araç gereçleri de bu seramikler arasındadır.

Metal buluntular arasında genellikle demir bıçak ve kılıç parçaları, tunçtan yapılma süs eşyalarına rastlandı. 10 ve 11 numaralı mezarlarda ise gümüş ve cam parçaları bulunmuştur.

Buluntular arasında en dikkati çeken tabi ki yukarıdaki haberde de geçen bir iskeletin baş kısmının altında bulunan kumaş parçası. Bu şimdilik Azerbaycan da bulunan en eski kumaş parçası olma özelliğine sahip. Bu iskelet yakınlarında bu kişinin bir komutan veya toplumda nufuzlu bir kişi olduğu yönünde yorumlanıyor.

Kazı alanından bazı resimler... 
Last edited: