Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Ayasofya'da Viking İzleri...

Konu, 'Türkiye Arkeolojisi' kısmında Karatekin Bey tarafından paylaşıldı.

 1. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  [​IMG]

  İstanbul ve Ayasofya'nın tarihini henüz tam olarak çözebilmiş değilken , yapılan araştırmalar ve bulunan bazı yeni bulgular bu Antik şehir ve Antik eseri daha da gizemli hale getiriyor. Daha önceleri sıradan birer mermer çatlağı sanılan , Ayasofya'nın ikinci katında ki mermer duvarların üzerinde Viking yazısı olduğu anlaşılan yazılar bulundu.
  Hünkar mahfeline, çıkarken görülen bu yazılarda , ''Halvadan buradaydı '' yazıyor. Tabii hemen insanın aklına Halvadan kim sorusu geliyor.
  Halvadan, kuzey kutbuna 200 km uzaklıkta olan, Lotafen takım adamlarında yaşayan bir Viking kabilesi olan Tvennubrinin baş komutanıdır. Vikinglerin daha önce İstanbul'u kuşattıklarını, çok çetin savaşlar verdikleri, Viking efsanelerine konu oldukları bilinmektedir. Vikingler dünyanın merkezi anlamına gelen ve bildikleri en büyük şehire Miklagard derlerdi.Bu terimi Vikingler sadece İstanbul için kullanmışlardır.
  Halvadan bu yazıyı buraya nasıl neden ve ne zaman yazdığı tam olarak netlik kazanmasa da, resimde de görüldüğü üzere 9. yüzyılda yazıldığı söyleniyor. Nasıl yazdığı ise tam bir muamma. Hatta bir kaç tahmin bile dolanıyor ortalarda. Halvada İstanbul'u gezmek için deniz yoluyla onca yolu kat eder ve gelir. İstanbul'u hayran hayran gezdikten sonra , Ayasofya'nın içine merak eder. İçine girebilmek içinse ayinlere katılması gerekmektedir.Hristiyan olmadığı için, katıldığı bir ayinde canı sıkılır ve Ayasofya'nın içine gezmeye çıkar. Sonra cebinden çakısını çıkarır ve bu yazıyı yazar.Bana çok saçma gelen bir hikaye olsada konuya ilgili bir çok sitede ki paylaşımlarda bu şekilde bahsediliyor. Kuzey Kutbundan çıkıp İstanbul'a gezmeye gelen ve liseli öğrencilerin okul sıralarına kazdıkları yazılar gibi mermere yazı kazıması bana çok saçma geliyor. Umarım daha mantıklı açıklamaları vardır bu yazının neden yazıldığı için.Belkide Vikingler İstanbul da yaşadı, feth etti, sonra çok uzak oldukları için geri döndüler , bilinmez...

  [​IMG]

  Not : Bu mozaik İstanbulda bulunan duvar mozaiklerinden bir tanesidir. Romalılara ait olduğu düşünülse de tasfirler Viking efsanelerinde karakterlere çok benzemektedir. Roma işçiliği fakat roma tasfiri olayan bir mozaik işleme olduğu söyleniyor.​

   
  Orion bunu beğendi.
 2. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.040
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Ayasofya'dan bizim bilmediğimiz daha ne sırlar çıkar. Bilinenlerin dışında bilinmeyen birçok sırrında saklı tutulduğuna inanıyorum. Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
   
  Karatekin Bey bunu beğendi.
 3. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.040
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  1960'ların başında Elisabeth Svärdström tarafından keşfedilmesinden sonra 1968 yılında aşağıdaki gibi bir fotoğraf çekilmiş günümüze kadar birtakım silinmeler ve yıpranmaların izi açıkça görülüyor.

  [​IMG]
   
 4. Karatekin Bey

  Karatekin Bey ★★★★★
  Platin Üye Üye

  Kayıt:
  4 Nisan 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğenilen Mesajlar:
  39
  Doğrudur haber gezerken karşıma çıktı ama.mermer aslında izleri silmez ama restore etmiş olabiliriz
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş